środa, 22 maja, 2024

Ostatnie posty

Angela Lansbury otrzyma specjalną nagrodę Tony za całokształt twórczości

Angela Lansbury została wybrana do otrzymania Specjalnej Nagrody Tony za Całokształt Osiągnięć Teatralnych w 2022 roku.

Pięciokrotna zdobywczyni Tony otrzyma nagrodę podczas ceremonii 12 czerwca, prezentowanej przez Broadway League i American Theatre Wing.

Lansbury, której kariera trwa już ponad 75 lat, zadebiutowała na Broadwayu w 1957 roku w Hotelu Paradiso, następnie w A Taste of Honey (1960), Anyone Can Whistle (1964) i Mame (1966), za którą zdobyła swoją pierwszą Tony.

Zdobyła również Tony za Dear World (1969), Gypsy (1974) i Sweeney Todd (1979). Po 24-letniej przerwie powróciła na Broadway w Deuce (2007), a następnie w Blithe Spirit (2009), za którą otrzymała piątą Tony; A Little Night Music (2009); oraz The Best Man Gore’a Vidala (2012).

W 2013 roku odbyła tournee po Australii w Driving Miss Daisy, a w 2014 roku powtórzyła Blithe Spirit w Londynie, zdobywając nagrodę Oliviera za występ w roli Madame Arcati.

Wystąpiła również w ponad 70 filmach, zdobywając nominacje do Oscara za Gaslight, The Picture of Dorian Gray i The Manchurian Candidate.

Jest również znana młodszej publiczności dzięki roli głosu Pani Potts w filmach Disneya Piękna i Bestia, Niania McPhee, Mary Poppins Returns oraz animowanej wersji Grincha z Benedictem Cumberbatchem.

Nagrodzona Emmy aktorka grała również rolę Jessiki Fletcher w Murder, She Wrote, najdłużej emitowanym serialu detektywistycznym w historii telewizji, w latach 1984-96.

„Wkład Angeli Lansbury w rozwój sceny jest nie do przecenienia”, powiedziała Charlotte St. Martin, prezes Broadway League oraz Heather Hitchens, prezes i dyrektor generalny American Theatre Wing. „Od jej przełomowej roli w Mame do ikonicznych występów w Deuce i Sweeney Todd, a ostatnio w odrodzeniu A Little Night Music, pani Lansbury dała nam całe życie niezapomnianych występów i to wielki zaszczyt wręczyć jej nagrodę za całokształt twórczości w 2022 roku.”

Ariana DeBose poprowadzi 75. doroczną ceremonię rozdania nagród Tony, emitowaną na żywo w całym kraju, 12 czerwca w CBS Television Network i transmitowaną na żywo oraz na żądanie w Paramount+. Julianne Hough i Darren Criss poprowadzą The Tony Awards: Act One, godzinę ekskluzywnej zawartości strumieniowej na żywo na Paramount+ przed główną transmisją.

Czytaj również:  Strajkujący showrunnerzy zbierają się, by przedyskutować żądania studia: "Nie możemy być jednego dnia na wojnie, a następnego u ich partnerów"

Latest Posts

Nie przegap