czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

David Bordwell, wybitny filmoznawca, umiera w wieku 76 lat

Zmarł David Bordwell, wybitny filmoznawca, nauczyciel, autor i badacz znany z dzielenia się swoją wiedzą i entuzjazmem z miłośnikami kina na całym świecie. Miał 76 lat.

Bordwell zmarł w czwartek po długiej chorobie, jak ogłosił Uniwersytet Wisconsin-Madison. Wykładał na tej uczelni od 1973 roku do przejścia na emeryturę w 2004 roku, a w chwili śmierci był emerytowanym profesorem filmoznawstwa Jacques’a Ledoux.

Przez ponad dwie dekady Bordwell dostarczał komentarze, wizualne i pisemne eseje oraz wywiady do filmów z kolekcji Criterion, a także można go było zobaczyć i usłyszeć w 50 wnikliwych odcinkach Observations on Film Art na Criterion Channel.

W oświadczeniu Criterion nazwał go „wielkim, wieloletnim przyjacielem i niestrudzonym mistrzem kina, który przez dziesięciolecia przekazywał swoją mądrość i pasję miłośnikom kina na całym świecie”

Bordwell napisał swoje podstawowe podręczniki Film Art: An Introduction, opublikowany po raz pierwszy w 1979 roku, oraz Film History: An Introduction, wydany po raz pierwszy w 1994 roku. Oba zostały napisane wspólnie z jego żoną, Kristin Thompson, profesorem UW.

Para opublikowała również autorytatywny blog filmowy pod adresem davidbordwell.net.

W sumie Bordwell był autorem, współautorem lub redaktorem około 22 książek i monografii oraz ponad 140 artykułów w czasopismach, rozdziałów książek, wstępów do zbiorów i esejów recenzyjnych, podał UW.

Bordwell urodził się 23 lipca 1947 roku w Penn Yan w stanie Nowy Jork. „Dorastałem na farmie, więc nie miałem łatwego dostępu do filmów, jaki miałyby dzieci w miastach” – powiedział w 2006 roku.

„Zacząłem oglądać klasyczne filmy w telewizji późno w nocy, jednocześnie czytając książki takie jak Arthur Knight The Liveliest Art i Paul Rotha The Film Till Now . … Więc w dziwny sposób więcej wiedzy o filmie czerpałem z czytania niż z oglądania.”

Ukończył Uniwersytet Stanowy Nowego Jorku w Albany w 1969 roku, studiując literaturę angielską i dołączył do kadry na Wydziale Sztuk Komunikacyjnych UW zaraz po ukończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Iowa.

Czytaj również:  John Travolta wspomina 'Speed Kills' Co-Star Tom Sizemore: An "Excellent Character Actor"

W 1980 roku opublikował The Films of Carl-Theodor Dreyer; w 1985 roku The Classical Hollywood Cinema: Film Style and Mode of Production to 1960; 1988 Ozu and the Poetics of Cinema; 2000 Planet Hong Kong; 2005 Figures Traced in Light: On Cinematic Staging ; oraz 2006 The Way Hollywood Tells It: Story and Style in Modern Movies .

Wśród ulubionych filmów Bordwella, według IndieWire, znalazły się Passing Fancy (1933), How Green Was My Valley (1941), Sanshiro Sugata (1943), Song of the South (1946), Advise and Consent (1962), Zorns Lemma (1970), Choose Me (1984), Back to the Future (1985) i The Hunt for Red October (1990).

Oprócz żony, wśród ocalałych są jego siostry, Diane i Darlene; jego siostrzeniec, Sanjeev; i jego siostrzenica, Kamini.

Scenarzysta, reżyser i producent James Schamus, trzykrotnie nominowany do Oscara, złożył hołd Bordwellowi w oświadczeniu dla UW:

„Jako filmowiec mogę opisać przyjaźń Davida jako niepokojąco hojną. Jego zdumiewająca inteligencja krytyczna nigdy nie przeszkadzała mu w jego entuzjazmie, a jego entuzjazm nigdy nie tłumił jego analitycznego spojrzenia; były one wzajemnie swoimi funkcjami” – napisał.

„Oznaczało to, że kiedy rozmowa zeszła na temat własnej pracy, efekt był podobny do miłosnego uścisku niedźwiedzia z mikroskopu zasilanego energią jądrową. Już nigdy nie będzie drugiego takiego Davida.”

Latest Posts

Nie przegap