piątek, 14 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Emocjonalny David Cronenberg prezentuje w Cannes pełną grozy medytację na temat żałoby „The Shrouds

Publiczność w Cannes z szacunkiem przyjęła chłodny dramat Davida Cronenberga The Shrouds, najnowszy film kanadyjskiego króla horroru.

Cronenberg dołączył do członków obsady Vincenta Cassela, Diane Kruger, Guya Pearce’a, Sandrine Holt i Elizabeth Saunders, którzy pojawili się na Croisette podczas poniedziałkowej premiery filmu. Cronenberg pojawił się na czerwonym dywanie w plastikowych okularach przeciwsłonecznych z białymi obwódkami w stylu lat 90-tych.

Film spotkał się z aplauzem, który trwał przez trzy i pół minuty, zanim Cronenberg zakończył go, biorąc mikrofon i dziękując tłumowi. Reżyser wyjaśnił, że po raz pierwszy oglądał film z publicznością i dodał: „I jest zupełnie inny”

Jego odbiór był raczej powściągliwy, być może zgodnie z tematem filmu, jakim jest żałoba i śmierć. Związek z własnymi doświadczeniami reżysera był wyraźny w przypadku postaci Cassela Karsha, który nosił przyciętą, siwiejącą fryzurę bezpośrednio wzorowaną na własnej Cronenberga

Cassel występuje w The Shrouds jako Karsh, biznesmen przytłoczony żalem po śmierci żony, który buduje urządzenie – zaawansowany technologicznie całun – aby obserwować rozkład jej ciała w czasie rzeczywistym. Kruger wciela się w trzy role – zmarłej żony i jej siostry, a także wirtualnego awatara, który jest renderingiem w animacji CG. W wywiadzie dla The Hollywood Reporter niemiecka aktorka powiedziała, że film „zmusił mnie do zastanowienia się nad własną śmiertelnością”

The Shrouds jest bezpośrednio inspirowany żałobą Cronenberga po stracie żony, Carolyn, która zmarła w 2017 roku. Podobnie jak w przypadku każdego nowego filmu 81-letniego reżysera, spekuluje się, że The Shrouds może być ostatnim filmem Cronenberga. (Spekulacje, których sam reżyser nie chce ani potwierdzić, ani zaprzeczyć).

To siódmy film Cronenberga w konkursie w Cannes, a styl horroru ciała, którego był pionierem, rzuca długi cień na Croisette. Zdobywca Złotej Palmy w 2021 roku Titane Julii Ducournau jest bezpośrednio inspirowany Cronenbergiem, podobnie jak The Substance Coralie Fargeat, jeden z najgorętszych tegorocznych tytułów konkursowych, w którym występują Demi Moore, Dennis Quaid i Margaret Qualley.

Czytaj również:  Festiwal Filmowy w Cannes rozpoczyna współpracę z AFCI w ramach szczytu inauguracyjnego

Latest Posts

Nie przegap