niedziela, 25 lutego, 2024

Ostatnie posty

finał serialu „Sukcesja”: Saga rodziny Royów zakończyła się zapierającym dech w piersiach finałem

[Ta historia zawiera poważne spoilery dotyczące finału serialu Sukcesja, „Z otwartymi oczami”]

Niezależnie od tego, czy „opłakiwałeś”, czy nie, czas żałoby w końcu nadszedł: Sukcesja dobiegła końca, a wraz z nią historia Roysów.

Zmierzając do 90-minutowego finału serialu, twórca nagrodzonego Emmy dramatu Jesse Armstrong stanął przed trudnym zadaniem rozwiązania wielu indywidualnych i powiązanych ze sobą łuków postaci, a wszystko to z myślą o jednym głównym pytaniu: kto zastąpi Logana Roya (Brian Cox) na czele Waystar Royco?

Wchodząc do finału, istniało wiele możliwych odpowiedzi. Czy Kendall (Jeremy Strong) ucieleśni swoje drugie imię i przekształci się w zabójcę, o którym jego ojciec zawsze mówił, że nigdy nim nie zostanie? Czy Shiv (Sarah Snook) stanie się czubkiem włóczni dla udanej transakcji GoJo z Lukasem Matssonem (Alexander Skarsgard) i gdzie w tym wszystkim wyląduje Tom (Matthew Macfadyen)?

A co z Romanem (Kieran Culkin), tak bardzo udręczonym śmiercią ojca, że musiał wyjść na ocean politycznych niepokojów (dzięki za to, Jeryd Mencken!), by poczuć coś innego niż czysty żal? Czy ta historia może zakończyć się jak Gra o Tron, z mało prawdopodobnym kandydatem na Żelaznym Tronie – jak Greg (Nicholas Braun), jak głosi jedna z często powtarzanych teorii w fandomie Sukcesji? Które szkielety z szafy (lub w grobowcu Logana „Ozymandiasza karmy dla kotów”, jak to było) wyjdą, by zatańczyć po raz ostatni?

Nie ma już potrzeby spekulować na żadne z tych pytań. Przed nami, oto jak finał potoczył się dla wszystkich głównych postaci i wątków. Odwróć wzrok lub staw czoła ogromnym spoilerom kończącym serię „Z otwartymi oczami”, napisanym przez Armstronga i wyreżyserowanym przez Marka Myloda.

Kto wygrał Waystar Royco?

„Shiv, powinieneś wiedzieć: to ja.”

Tak mówi Tom, nowy domniemany dyrektor generalny Waystar Royco. W szalonym odcinku, w którym pęd przechodzi z rąk do rąk więcej niż kilka razy, to outsider Tom Wambsgans kończy na czele stołu.

Oto jak to się stało.

Matthew Macfadyen and Dagmara Dominczyk in Succession season 4

Tom (Matthew Macfadyen) i Katrina (Dagmara Dominczyk) w „Ślubie Connora.”Macall B. Polay/HBO

Droga do tronu Waystar

„With Open Eyes” rozpoczyna się dzień przed głosowaniem zarządu w sprawie sprzedaży GoJo. Shiv myśli, że jest związana z Matssonem jako jego wybór na amerykańskiego CEO. Okazuje się, że nie bardzo. Podczas kolacji z Tomem, Matsson wyznaje, że ma już dość Shiv i jej pomysłów, i nie chce wdawać się w kłopotliwą sytuację, biorąc pod uwagę jego pociąg do niej. Tom przyjmuje tę wiadomość z ulgą, zwłaszcza gdy Matsson mówi, że chciałby umieścić koronę na głowie Toma jako alternatywę dla Shiv, która również nosi płaszcz Roya.

Czytaj również:  Apple AirTags są teraz w dużej sprzedaży online - ta oferta jest nawet lepsza niż ceny w Czarny piątek

Tymczasem Shiv i jej rodzeństwo ponownie spotykają się na Karaibach w tropikalnym domu ich matki. Kendall dowiaduje się, że Matsson odszedł od Shiv i przekazuje siostrze tę druzgocącą wiadomość. Shiv i Roman niechętnie zgadzają się podpisać umowę z Kendall jako królem. Z czasem niechęć przeradza się w manię, a trójka rodzeństwa świętuje, wylewając obrzydliwy koktajl na głowę Kendalla, służąc jako swego rodzaju płynna korona.

From left: Kieran Culkin, Sarah Snook and Jeremy Strong

Od lewej: Roman (Kieran Culkin), Shiv (Sarah Snook) i Kendall (Jeremy Strong) w finale serialu.Dzięki uprzejmości HBO

Po powrocie do Nowego Jorku na głosowanie, rodzeństwo udaje się do starego mieszkania Logana, gdzie Connor wyprzedaje towary swojego ojca. Kendall, Shiv i Roman po raz ostatni zostają odwiedzeni przez ducha ojca za pośrednictwem domowego wideo, nagranego podczas ostatniej kolacji przed śmiercią Logana. Jest to nawiedzająca chwila dla braci i siostry, która pozornie służy tylko ich dalszemu zjednoczeniu, zwłaszcza po tym, jak Tom mówi Shivowi, że jest tym, którego Matsson chce jako CEO; ta wiadomość idzie tak dobrze, jak można się było spodziewać.

Ale kiedy przychodzi czas na oddanie głosów, jest remis sześć do sześciu, a głos Shiv wisi na włosku. Shiv wycofuje się, aby rozważyć, czy chce poprzeć Kendall czy Toma, choć nie jest to w ogóle debata; Shiv wybiera Toma. Stwierdzenie, że Kendall jest zdruzgotana, nie oddaje sprawiedliwości temu, co się dzieje, ponieważ trójka rodzeństwa niemal dosłownie rozdziera się nawzajem z powodu starych ran, od roli Kendall w śmierci kelnera na weselu Shiva (który twierdzi, że tak naprawdę nigdy się nie wydarzył, co jest oznaką degradacji Kena), po fakt, że dzieci Kendall nie są jego krwią. Ken i Rome zadają sobie ciosy, a gdy walczą, Shiv idzie i oddaje zwycięski głos na GoJo.

Odcinek kończy się, gdy bardzo pewny siebie Tom wchodzi do Waystar Royco, jakby był właścicielem tego miejsca, ponieważ tak naprawdę jest. Shiv odjeżdża prywatnym samochodem z Tomem, biorąc go za rękę, gdy ten chłodno ją oferuje. Roman kończy serię samotnie w barze, popijając martini, być może raz na zawsze wyzwolony z cienia ojca.

Sunset for Kendall

Ostatni obraz z serii: Kendall Roy, idący przez park, z ochroniarzem Colinem (Scott Nicholson) blisko za nim. Ken podchodzi do ławki w parku, wpatrując się w wodę, gdy słońce zaczyna zachodzić. Słyszymy szum fal, gdy Kendall wpatruje się w dal, jego następne ruchy są niepewne – zarówno dla niego, jak i dla nas, którzy nigdy nie dowiemy się, co stanie się z „najstarszym chłopcem” teraz, gdy stracił jedyną rzecz, która kiedykolwiek miała dla niego znaczenie: fotel władzy, który jego tata obiecał mu w sklepie ze słodyczami dziesiątki lat wcześniej, gdy był 7-latkiem.

Czytaj również:  Ray Romano miał założony stent w sercu po tym, jak miał "90-procentową blokadę" w swojej "głównej tętnicy"

Przekreślone zakończenie Kendalla jest podkreślone kilkoma mocnymi zapowiedziami ze strony Stronga, który sprytnie drażnił swoje zakończenie w wywiadzie dla The Hollywood Reporter po premierze ostatniego sezonu: „Skończyliśmy kręcić w miejscu, o którym prawdopodobnie nie wolno mi mówić… potem poleciałem do Danii, gdzie mam dom w pobliżu oceanu. Pojechałem do mojego domu prosto z lotniska, poszedłem na długi spacer, usiadłem na plaży, patrzyłem jak Kendall zachodzi wraz ze słońcem i powiedziałem: „Adios.”

Adios Kendall, rzeczywiście. (Przeczytaj wywiad Strong po finale z THR.)

Jeremy Strong in 'Succession' series finale

Kendall (Jeremy Strong) w finale serialu.David Russell/HBO

The Name of the Win

Nawet jeśli nie znamy dalszych losów Kendalla, Shiva i Romana, przynajmniej wiemy, kto siedzi na czele stołu: Tom, którego zwycięstwo było zasiane przez całą serię na wiele sposobów.

W swojej pierwszej scenie Tom kupuje Loganowi zegarek na urodziny; znak, że mężczyzna czeka na swój czas. W trzecim sezonie, pomagając Loganowi w chorobie, Logan nazywa Toma „synem”

Jest też nazwisko Wambsgans, które zostało powiązane z bejsbolistą Billem Wambsgansem, który wykonał legendarną potrójną zagrywkę – ruch, który Tom wykonał pod koniec trzeciego sezonu, kiedy wymanewrował rodzeństwo, i który wykonał ponownie, tym razem z pomocą mizoginii Matssona, a także Shiv, która zasługuje na swoje imię i drwi z brata, gdy ma to największe znaczenie.

„It’s Always Been a Tragedy”

W oficjalnym materiale „Succession: Controlling the Narrative” po odcinku, Armstrong i Mylod mówili więcej o zakończeniu serialu w sposób, w jaki to zrobili, i zakończeniu serialu, kropka.

„To bardzo przewrotne uczucie kończyć to”, mówi Armstrong. „Uwielbiam tę obsadę, uwielbiam pracować z ekipą, moimi kolegami scenarzystami, przeżyłem jedne z najszczęśliwszych chwil w mojej karierze w tym pokoju scenarzystów, pracując z nimi. Naprawdę jestem dość miękki. Podoba mi się rodzinna atmosfera, jaką mamy w tym serialu i relacje.”

W związku z tym dodaje: „Jedną z niewielu rzeczy, co do których jestem w stanie być naprawdę twardy, jest ochrona serialu i jego integralności. Im więcej i więcej rozmawialiśmy o tym w pokoju, tym bardziej stawało się dla mnie jasne, że ta sekwencja śmierci Logana, rywalizacja o to, czy sprzedać, czy nie, przecinająca się z wyborami i jego pogrzebem zakończyła się zakończeniem serialu. Kiedy stało się to jasne, nie miałem już żadnych wątpliwości. Miałem wiele emocjonalnego smutku, ale czułem, że „OK, tak właśnie potoczy się ten serial””

Czytaj również:  John Stamos mówi, że Ryan Gosling pomógł mu być dorosłym Disneyem: "To w pewnym sensie zmieniło dla mnie sytuację"

Według Myloda Sukcesja „zawsze była tragedią”, co miał nadzieję podkreślić w części finału rozgrywającej się na Barbadosie, gdzie zakończyła się produkcja. Wskazuje na scenę, w której rodzeństwo wylewa uroczystą koronę smoothie na głowę Kendalla w noc przed jego rzekomym spotkaniem. Mylod mówi, że scena ta ma „poczucie odzyskanej niewinności, dzieci będących dziećmi”.

„Każda taka chwila nadziei jest tak okrutna” – dodaje – „ponieważ tylko czekasz, aż spadnie but i czekasz, aż ich zasadnicza natura zostanie ujawniona i ponownie złamie ci serce” [Przeczytaj wywiad Myloda THR.]

Jaka przyszłość czeka Roysów?

Ze swojej strony Armstrong ma mocne przemyślenia na temat tego, co stanie się dalej z Romanem, Shivem i Kendallem oraz resztą obsady Succession.

„One się nie kończą”, mówi o postaciach i ich historiach. „Będą kontynuowane. Ale w tym momencie ten serial traci zainteresowanie nimi, ponieważ stracili to, czego chcieli, czyli odnieść sukces, nagrodę, którą trzymał ich ojciec.”

Mówi, że ostatnia scena Romana rozgrywająca się w barze mówi o tym, że „z łatwością mógł być playboyem z nieco paskudnymi instynktami i całkiem zabawnymi żartami. Mógł pozostać w barze, będąc takim facetem, a to był trochę objazd w jego życiu.”

Matthew Macfadyen and Sarah Snook in the Succession series finale

Tom i Shiv pod koniec finału serii.David Russell/HBO

Jeśli chodzi o Shiv, Armstrong uważa, że jest w „raczej przerażającym, zamrożonym, emocjonalnie jałowym miejscu” po jej wielkim ruchu, by wesprzeć Toma. Według Armstronga, wygrana Toma była przesądzona już dawno temu: „To coś, co uważałem za właściwe zakończenie już od dłuższego czasu. Nawet jeśli nie jest najpotężniejszym monarchą, jakiego kiedykolwiek spotkasz. Jego moc pochodzi od Matssona. Te postacie, które dryfują w górę i stają się podatne na wpływowych ludzi, są w pobliżu” Armstrong uważa, że Tom i Shiv będą walczyć o postęp, biorąc pod uwagę wszystkie karty, które wyłożyli na stół: „Jest jeszcze wiele do rozegrania, ale na tym kończymy”

A potem jest Ken, chłopiec numer jeden. Czy jego ostatnie spojrzenie na wodę i zachodzące słońce to znak, że zmieni stronę i zacznie budować swój „własny stos” oddzielony od ojca? To optymistyczny sposób patrzenia na rzeczy, a Armstrong nie patrzy na zakończenie Kendalla optymistycznie.

„To nigdy nie przestanie być głównym wydarzeniem w jego życiu”, mówi twórca. „Może mógłby założyć firmę lub coś zrobić, ale szanse na to, że osiągnie taki status korporacyjny, jaki osiągnął jego ojciec, są bardzo niskie. Myślę, że to naznaczy całe jego życie.”

Ze swojej strony Armstrong jest głęboko przekonany, że Succession naznaczy całe jego twórcze życie. „Nie sądzę, bym był w stanie ponownie napisać coś tak dobrego jak to” – mówi. „To naprawdę przerażające i głupie uczucie, ale z poczuciem, że to musi się skończyć, więc chyba tego się trzymam.”

Succession jest teraz streamowany na Max. Przeczytaj relację z finału THR Succession.

Latest Posts

Nie przegap