czwartek, 25 lipca, 2024

Ostatnie posty

Kevin Spacey po raz pierwszy w roli głównej od czasu brytyjskiego procesu: Reżyser broni „kontrowersyjnego” castingu

Filmowiec Michael Zaiko Hall wiedział, że wzbudza kontrowersje obsadzając Kevina Spacey w głównej roli w swoim thrillerze Peter Five Eight. Teraz, gdy film staje się dostępny za pośrednictwem różnych serwisów streamingowych, reżyser zaciekle broni decyzji o obsadzeniu dwukrotnego zdobywcy Oscara, powołując się na „rzadki talent” aktora

Film jest pierwszą główną rolą Spaceya od czasu uniewinnienia go z dziewięciu zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne postawionych mu w londyńskim procesie w 2023 roku. W maju wyemitowano dokument Channel 4 zatytułowany Spacey Unmasked , w którym przedstawiono zeznania kolejnych 10 mężczyzn, którzy nie byli zaangażowani w proces. Ich zarzuty obejmują to, że Spacey pchnął swoją pachwiną w twarz pracownika Old Vic, gdy był dyrektorem londyńskiego teatru oraz że masturbował się przed aspirującym aktorem, gdy oglądali Szeregowca Ryana w publicznym teatrze. Spacey stanowczo zaprzeczył tym twierdzeniom, mówiąc w wywiadzie z dziennikarzem Danem Woottonem, że choć jego zachowanie mogło być „żenujące”, to nie było nielegalne.

Spacey został również oczyszczony z zarzutów stawianych przez aktora Anthony’ego Rappa, po tym jak ława przysięgłych w sądzie federalnym w Nowym Jorku uznała w październiku 2022 r., że Rapp nie udowodnił swoich twierdzeń, że Spacey wykorzystywał go seksualnie.

Spacey powiedział Lexowi Fridmanowi, że w Hollywood nie ma przebaczenia, ale Hall ma nadzieję, że jego niskobudżetowy thriller indie spowoduje zmianę w podejściu do zatrudniania dwukrotnego zdobywcy Oscara.

W Peter Five Eight, alkoholiczka, ale pozornie efektowna agentka nieruchomości (grana przez Jet Jandreau) staje się coraz bardziej paranoiczna, gdy charyzmatyczny mężczyzna w czerni (Spacey) zaczyna ją śledzić. Wprowadza się on do domu naprzeciwko jej mieszkania i na zlecenie tajemniczego szefa pracuje nad odkryciem od dawna skrywanej tajemnicy

Film został wyprodukowany niezależnie przez Ascent Films, Mad Honey Productions, LTD Films i Forever Safe Productions. Film jest dostępny do kupienia na żądanie w Stanach Zjednoczonych, ale jego premiera w Wielkiej Brytanii nie została jeszcze ustalona.

Jet Jandreau, Kevin Spacey, Rebecca De Mornay i Michael Zaiko Hall na planie filmu Peter Five Eight.Ascent Films

Reżyser, który rozpoczął swoją karierę w branży efektów wizualnych, zanim stanął za kamerą – Peter Five Eight jest jego czwartym filmem fabularnym jako reżyser – spotkał się z The Hollywood Reporter, aby omówić to, co nazywa „kontrowersyjną” decyzją castingową.

Czytaj również:  Barbra Streisand potępia przyznanie nagrody RBG Elonowi Muskowi i Rupertowi Murdochowi: "Mocno wątpię, czy by to zaakceptowała"

„Scenariusz został napisany przed zaangażowaniem Kevina”, mówi Hall. „Początkowo miałem na myśli innego aktora w roli Petera, ale w miarę jak scenariusz się rozwijał… dyskusje wśród producentów zaczęły zmierzać w kierunku tego, kto byłby absolutnie najlepszym Peterem na świecie. I szybko dyskusja przeniosła się na Kevina Spacey”

Cała ekipa „zgodziła się”, że nikt nie mógłby zagrać tytułowej postaci lepiej niż Spacey, wyjaśnia Hall.

„Z jego komiczną złośliwością i liryczną jakością, postanowiliśmy zwrócić się do kierownictwa Kevina ze scenariuszem i zaproponować mu rolę” – kontynuuje Hall. „Oczywiście jest to kontrowersyjny wybór. Byliśmy bardzo świadomi tego, na co się decydujemy, zwracając się do Kevina, ale wiedzieliśmy, że będzie to w interesie filmu. Film byłby o wiele bardziej przekonujący z Kevinem w roli Petera.”

Produkcja filmu Peter Five Eight rozpoczęła się pod koniec 2021 roku. Do maja 2022 r. brytyjska prokuratura postawiła Spacey’emu zarzuty i czekał on na proces. Premiera filmu Halla musiała zostać opóźniona do czasu zakończenia procesu, którego wynik, zdaniem Halla, potwierdził jego decyzję.

„Kevin Spacey to rzadki talent”, mówi. „Ilu z ośmiu miliardów ludzi na Ziemi potrafi robić to, co Kevin? Powiedziałbym, hojnie, 100. Wnosi on na ekran coś potężnego i myślę, że jest to jeden z niefortunnych skutków ubocznych kultury anulowania”

Hall wyjaśnia, że po rozmowach z kierownictwem Spacey’ego, jego zdaniem stało się jasne, że zarzuty przeciwko Spacey’emu i wiele z tego, co o nim napisano, zostało „wyolbrzymione”.

„Było to jeszcze przed wygraniem przez niego procesu i oczyszczeniem jego imienia przez wielu sędziów” – mówi. „Kiedy przedstawiono nam dowody, które zostały nam udostępnione, pojawiło się wiele plotek i insynuacji, które zostały całkowicie wyolbrzymione. Mamy więc do czynienia z bardzo rzadkim talentem, który moim zdaniem zasługuje na srebrny ekran. Pozbawienie nas Kevina na ekranie to prawdziwa szkoda dla kultury”

Czytaj również:  Dokument Eltona Johna, "Nightbitch" i "The Life of Chuck" będą miały światowe premiery w Toronto

Hall ujawnia ciekawostki z planu, które jego zdaniem przemawiają do postaci Spacey’ego. Dokonuje porównań do zhańbionego byłego potentata filmowego Harveya Weinsteina, a także Armiego Hammera, który niegdyś był uważany za wschodzącą gwiazdę, ale teraz stoi w obliczu rozległych zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne. (Rzekome teksty Hammera zostały opublikowane w Internecie, a jedna z kobiet powiedziała New York Post’s „Page Six”, że poddał ją emocjonalnemu znęcaniu się i wyraził chęć ugotowania i zjedzenia jednego z jej żeber.)

„Popieram ruch #MeToo w sprawach, w których skazywane są prawdziwe potwory” – mówi Hall. „Ale myślę, że jest to kwestia indywidualna. Po wielu przemyśleniach i dyskusjach z Kevinem i jego kierownictwem, ostatecznie poczułem, że jest to człowiek uczciwy… i od tego czasu czuję, że ta opinia została potwierdzona”

Hall twierdzi, że zarzuty Spacey’ego dotyczące niewłaściwego postępowania nie osiągają poziomu niektórych z bardziej znanych postaci ery #MeToo: „Nie sądzę, by Kevin był Harveyem Weinsteinem. Nie sądzę, by Kevin był Billem Cosby. Posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że nie sądzę, by Kevin był Armie Hammerem. Czytałem teksty Armiego Hammera i jako amatorski student psychologii uważam, że ten człowiek jest psychopatą. Myślę, że jest w nim sadyzm i okrucieństwo. U Kevina tego nie ma. Absolutnie nic z tych rzeczy. Nie ma okrucieństwa. Nie ma sadyzmu. To słodki człowiek. To naprawdę słodki człowiek. Taka była moja ocena jego charakteru”

Hall ujawnia, że Spacey zorganizował przyjęcie urodzinowe na planie dla swojej młodej siostrzenicy i podarował jej krzesło reżyserskie z jej imieniem.

„Praca z nim była niezwykle przyjemna. Postrzegałem Kevina jako dziadka, słodkiego człowieka. Taka była moja ocena i rozumiem, że są tacy, którzy się z nią nie zgadzają i szanuję tę niezgodę, ale uważam, że jeśli chodzi o takie przypadki, należy je oceniać indywidualnie i dochodzić do własnych wniosków. Zdecydowałem, że czuję się komfortowo pracując z tym człowiekiem i byłem bardzo zadowolony, że to zrobiłem.”

Czytaj również:  'Star Wars' i LG debiutują specjalną edycją Darth Vader-Inspired 4K OLED TV

Hall uważa również, że Spacey powinien być w stanie kontynuować swoją karierę po Peter Five Eight. „I wierzę, że będzie. I wierzę, że ma projekty w przygotowaniu” Odmówił dalszych komentarzy na temat szczegółowych planów Spacey’ego.

Latest Posts

Nie przegap