13 listopada 2022 r. | 16:40

Król Karol III i królowa konsorcjum Camilla poprowadzili rodzinę królewską przez uroczystości związane z Dniem Pamięci – zaznaczając pierwszą odsłonę tego święta od śmierci królowej Elżbiety II 8 września.

Uroczystość ta, ustanowiona na cześć poległych żołnierzy służących Wspólnocie Narodów, odbyła się 13 listopada, a wydarzenia towarzyszące miały miejsce w weekend.

W sobotę wieczorem wielu królików – w tym książę William i Kate Middleton, książę Edward i Zofia oraz księżniczka Anna – można było zobaczyć w Royal Albert Hall uczestniczących w Royal British Legion Festival of Remembrance.

Nowo mianowany brytyjski premier Rishi Sunak został również zauważony wśród osób siedzących w części balkonowej teatru.

Na zakończenie wieczoru publiczność została uraczona wykonaniem utworu „I Vow To Thee My Country”, który zaśpiewał gwiazdor „Pięknej i Bestii” Luke Evans.

Następnym punktem programu był montaż pamiątkowy w hołdzie zmarłej królowej, podkreślający wsparcie i zaangażowanie Elżbiety w królewskie wojsko. Klipy pokazały zmarłą monarchę u boku żołnierzy aż do czasów II wojny światowej w Wielkiej Brytanii.

W niedzielę król Karol stanął na czele ceremonii pod pomnikiem wojennym Cenotaph w Whitehall.

On i inni członkowie rodziny królewskiej – wśród nich Królowa Konsorta oraz Książę i Księżna Walii – wszyscy założyli jaskrawoczerwone szpilki z makami. Symbole te są noszone przez rodzinę królewską każdego listopada od 1921 roku na cześć tych, którzy stracili życie walcząc w armii brytyjskiej.

O godz. 11.00 GMT, po 11. gongu Big Bena, król zainicjował dwie minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych żołnierzy i kobiet ze Wspólnoty Narodów.

Jak już wcześniej informowaliśmy, królowa Elżbieta nie mogła wziąć udziału w uroczystościach z okazji Dnia Pamięci w ubiegłym roku w związku z problemami zdrowotnymi, które spowodowały, że przez znaczną część jesieni 2021 r. przebywała w szpitalu i z niego wychodziła.

Czytaj również:  Grimes jest nazywana nazistką, gdy trwa walka o opiekę z Elonem Muskiem: "Chcę, aby moje dzieci były odważne

Karol objął funkcję monarchy Wielkiej Brytanii po śmierci swojej matki w wieku 96 lat po 70-letnim panowaniu.