5 czerwca 2022 r. | 11:10

Królowa Elżbieta II nie wzięła udziału w niedzielnej paradzie z okazji Platynowego Jubileuszu – ale była tam obecna duchem, ponieważ pojawiła się w formie hologramu.

Cyfrowa reprezentacja młodej, 96-letniej monarchini została wyświetlona na oknach złotego powozu, który wiózł ją na koronację w 1953 r.

Złocony powóz zaprzężony w osiem koni pojawił się na paradzie po raz pierwszy od 20 lat, a wizerunek królowej machającej do tłumów podczas przejazdu ulicami Londynu.

„Jeśli chodzi o to, jak uczcić siedemdziesiąt lat panowania królowej, nie ma żadnego przewodnika, którego można by się trzymać. To naprawdę pierwszy taki przypadek. Jestem jednak pełna pokory i głęboko wzruszona, że tak wiele osób wyszło na ulice, by uczcić mój Platynowy Jubileusz” – napisała w oświadczeniu wydanym przez Pałac.

„Chociaż nie mogłam osobiście uczestniczyć w każdym wydarzeniu, moje serce było z Wami wszystkimi; i nadal jestem oddana służeniu Wam najlepiej, jak potrafię, wspierana przez moją rodzinę. Zainspirowała mnie życzliwość, radość i pokrewieństwo, które były tak widoczne w ostatnich dniach, i mam nadzieję, że to odnowione poczucie wspólnoty będzie odczuwalne przez wiele następnych lat.

Zakończyła wiadomość słowami: „Dziękuję Wam najserdeczniej za dobre życzenia i za rolę, jaką odegraliście w tych radosnych obchodach”.

Ponad 5 tys. osób wzięło udział w Platynowym Jubileuszu, który zakończył weekend uroczystości ku czci najdłużej panującego monarchy Wielkiej Brytanii.

Jubileusz rozpoczął się w czwartek, gdy królowa świętowała swoje oficjalne urodziny w towarzystwie członków rodziny na balkonie pałacu, którzy oglądali paradę w barwach.

Królowa wydawała się być w dobrym nastroju, uśmiechając się do swojego syna księcia Karola i wnuka księcia Williama, do których dołączyła żona Kate Middleton i trójka ich dzieci: książę Jerzy (8 lat), księżniczka Charlotte (7 lat) i imponujący książę Louis (4 lata).

Czytaj również:  Spencer Pratt twierdzi, że Amber Heard odrzuciła kiedyś Brody Jenner w klubie
Queen Elizabeth II
Królowa Elżbieta II pojawiła się za pośrednictwem hologramu w historycznym, pozłacanym powozie podczas ostatniego dnia obchodów swojego Platynowego Jubileuszu.
Getty Images

Na balkonie zabrakło księcia Harry’ego, Meghan Markle i ich dwójki dzieci, Archiego (3 lata) i Lilibet (1 rok), którzy musieli odsunąć się na dalszy plan po tym, jak w 2020 roku zrezygnowali z królewskich obowiązków i przenieśli się do Montecito w Kalifornii.

Książę i księżna Sussex zostali jednak zauważeni, jak cieszą się paradą wraz z członkami rodziny królewskiej, którzy nie są starszymi członkami rodziny królewskiej z Biura Majora Generalnego wewnątrz pałacu.

The British monarch appeared digitally in the window of the Gold State Carriage, which carried her to her 1953 coronation.
Brytyjska monarchini pojawiła się cyfrowo w oknie Gold State Carriage, który wiózł ją na koronację w 1953 r.
PA Images via Getty Images

Na spotkaniu zabrakło również księcia Andrzeja, któremu w 2019 roku odebrano obowiązki królewskie w związku z jego powiązaniami z Jeffreyem Epsteinem, przestępcą seksualnym. Książę Yorku miał również rzekomo przejść test na obecność COVID-19 w pierwszym dniu obchodów Platynowego Jubileuszu.

Chociaż królowa została sfotografowana uśmiechnięta i machała do swoich poddanych, Pałac Buckingham ogłosił, że opuści piątkowe wydarzenia, ponieważ odczuwa „dyskomfort”.

The pageant marked the end of the weekend-long festivities.
Konkurs zakończył trwające cały weekend uroczystości.
POOL/AFP via Getty Images

Dlatego też najdłużej panujący brytyjski władca nie wziął udziału w nabożeństwie Narodowego Święta Dziękczynienia, podczas którego Harry, lat 37, i Markle, lat 40, zostali wygwizdani. Para usiadła też z dala od Williama (39 lat) i Middleton (40 lat), co sugeruje, że napięcie między braćmi królewskimi nadal istnieje.

Pałacowi urzędnicy ogłosili w piątek, że królowa nie weźmie udziału w sobotnim Epsom Derby, dorocznym wyścigu konnym w Surrey w Anglii, ze względu na problemy zdrowotne.

Zamiast tego obejrzała zawody w telewizji na zamku Windsor.

Queen Elizabeth II and her family on the Buckingham Palace balcony during the 2022 Trooping the Colour parade.
Królowa wydawała się być w dobrym nastroju wraz z członkami rodziny na balkonie Pałacu Buckingham podczas czwartkowej parady Trooping the Colour.
Getty Images

W październiku 2021 roku brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że królowa jest w „bardzo dobrej formie”, mimo że po raz pierwszy od 17 lat widziano ją używającą laski podczas uroczystości w Opactwie Westminsterskim. Osoba wtajemniczona powiedziała wówczas Page Six, że Jej Wysokość używała laski „dla wygody”.

Jednak w ostatnich miesiącach Królowa nadal wyrażała obawy o swoje zdrowie, po tym jak opuściła kilka królewskich spotkań.

Czytaj również:  Cardi B mówi fanom "STFU", grozi usunięciem mediów społecznościowych w związku ze spekulacjami na temat pojednania z Offsetem
Queen Elizabeth II lighting the Principal Beacon outside Buckingham Palace during her Platinum Jubilee.
Królowa uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach pierwszego dnia swojego jubileuszu, ale pominęła piątkowe nabożeństwo i sobotnie wyścigi konne.
Getty Images

20 października trafiła na noc do szpitala, a następnie odwołała podróż do Irlandii, po tym jak zalecono jej odpoczynek z powodów zdrowotnych.

Królowa wróciła do wykonywania swoich obowiązków królewskich w listopadzie, ale ponownie zaniepokoiła fanów, gdy w lutym test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny.

W marcu wróciła do pracy, by w maju wycofać się z występu z powodu problemów z „mobilnością”.

Queen Elizabeth II waving during her Platinum Jubilee celebration.
Królowa zaczęła używać laski w październiku 2021 r.
Getty Images

Rząd brytyjski od dawna ma opracowany 10-dniowy plan na wypadek śmierci królowej.

Karol, lat 73, jest następcą brytyjskiego tronu. W lutym królowa ogłosiła, że żona księcia Walii, Camilla Parker Bowles, przejmie tytuł „Królowej Konsorty” po jej śmierci.