czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Mariska Hargitay opowiada o tym, jak została zgwałcona w wieku 30 lat: „Zrobiłam to, co musiałam, aby przetrwać”

Mariska Hargitay otworzyła się na temat swojej złożonej reakcji emocjonalnej i ostatecznie traumy, którą znosiła przez lata po tym, jak została zgwałcona przez przyjaciela w wieku 30 lat.

„Nie mogłam tego przetworzyć. Nie mogłem uwierzyć, że to się stało. Że to mogło się wydarzyć . Więc to wyciąłem. Usunąłem to z mojej narracji. Teraz mam tak wiele empatii dla tej części mnie, która dokonała tego wyboru, ponieważ ta część pozwoliła mi przez to przejść. To się nigdy nie wydarzyło. Teraz szanuję tę część: Zrobiłem to, co musiałem, aby przetrwać”, Law & Order i Law & Order: Special Victims Unit gwiazda powiedziała w emocjonalnym eseju w magazynie People w środę.

Jak wiele ofiar gwałtu, Hargitay znała swojego napastnika. „Był przyjacielem, a potem nie. Próbowałam wszystkich znanych mi sposobów, by się z tego wyplątać. Próbowałam żartować, być czarująca, postawić granicę, przemówić do rozsądku, powiedzieć „nie”” – wspomina.

Aby uniknąć przemocy fizycznej, Hargitay powiedziała, że zamarła, zamiast walczyć, co spowodowało lata pytań. „Teraz wiem, że była to już przemoc seksualna, ale bałam się, że stanie się fizyczna. Weszłam w tryb zamrożenia, powszechną reakcję na traumę, gdy nie ma możliwości ucieczki. Wypisałam się ze swojego ciała” – kontynuowała w eseju.

W 2004 roku Hargitay założyła Joyful Heart Foundation, stając się potężnym orędownikiem osób, które przeżyły napaść seksualną i przemoc domową. Ale w jej własnym umyśle nie udało jej się wymazać pamięci o własnej napaści seksualnej.

Po latach, gdy Hargitay kończy 60 lat, chce wyjść poza pewność i odwagę, którą jej postać telewizyjna, kapitan Olivia Benson w serialu NBC Law & Order: Special Victims Unit , dała innym możliwość pracy na rzecz większej odpowiedzialności.

Czytaj również:  aktorka 'Atypical' Tal Anderson o współpracy z EIF w ramach kampanii Delivering Jobs, mającej na celu zatrudnianie osób z neurodivergentami

„Ocaleni, którzy oglądali program, powiedzieli mi, że pomogłam im i dałam im siłę. Ale to oni są dla mnie źródłem siły” – napisała. Hargitay dąży również do reformy prawa w celu zwalczania przestępstw gwałtu i innej przemocy seksualnej.

„Chcę, aby ta przemoc się skończyła. Przemoc seksualna utrzymuje się nie z powodu czegoś niezmiennego w naszej ludzkiej kondycji, ale dlatego, że istnieją struktury władzy, które na to pozwalają. Te struktury władzy są tak wszechobecne, że nikt nie jest na nie odporny” – stwierdziła.

Jeśli chodzi o jej napastnika, Hargitay chce umieścić winę tam, gdzie należy, z jej napastnikiem.

„Dla mnie, chcę podziękowania i przeprosin. Przepraszam za to, co ci zrobiłem. Zgwałciłem cię. Jestem bez usprawiedliwienia. To jest początek. Nie wiem, co jest po drugiej stronie i nie cofnie to tego, co się stało, ale wiem, że odgrywa to rolę w tym, jak przez to przejdę” – czytamy w eseju People.

Po latach wstydu, cierpienia i izolacji, Hargitay czuje się odnowiona w swoim życiu. „Jestem odnowiona i zalewa mnie współczucie dla wszystkich, którzy cierpieli” – podsumowała. „I wciąż jestem dumna z tego procesu.”

Latest Posts

Nie przegap