poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Matthew McConaughey wzywa do działania po strzelaninie w szkole w Teksasie: „We Must Do Better”

Matthew McConaughey wziął na Twittera we wtorek wieczorem, aby odnieść się do masowej strzelaniny, która miała miejsce wcześniej w ciągu dnia w Robb Elementary School w rodzinnym mieście aktora – Uvalde, Texas.

Tragedia pozostawiła co najmniej 19 dzieci i dwóch dorosłych martwych i jest uważana za najbardziej śmiertelną strzelaninę w szkole od czasu masakry w Sandy Hook w 2012 roku.

„Po raz kolejny tragicznie udowodniliśmy, że nie potrafimy być odpowiedzialni za prawa, które przyznają nam nasze wolności” – napisał McConaughey, rozpoczynając długą wiadomość. „Prawdziwe wezwanie do działania jest dla każdego Amerykanina, aby wziąć dłuższe i głębsze spojrzenie w lustro, i zadać sobie pytanie: 'Co jest tym, co naprawdę cenimy? Jak możemy naprawić ten problem? Jakie małe poświęcenia możemy indywidualnie podjąć dzisiaj, aby zachować zdrowszy i bezpieczniejszy naród, stan i sąsiedztwo jutro? Nie możemy po raz kolejny wydychać, szukać wymówek i akceptować tych tragicznych realiów jako status quo.”

W dalszej części wiadomości aktor namawiał: „To jest epidemia, którą możemy kontrolować, i niezależnie od tego, po której stronie przejścia możemy stać, wszyscy wiemy, że możemy zrobić lepiej. Musimy zrobić lepiej. Należy podjąć działania, aby żaden rodzic nie musiał doświadczyć tego, co przeżyli rodzice w Uvalde i inni przed nimi.”

Uvalde, Teksas, USA. pic.twitter.com/0iULRGtREm

– Matthew McConaughey (@McConaughey) 25 maja 2022

McConaughey ma długą historię aktywizmu i filantropii w swoim rodzinnym stanie, a w zeszłym roku rozważał nawet kandydowanie na gubernatora.

W następstwie strzelaniny wielu jego fanów skorzystało z mediów społecznościowych, aby zdecydowanie wezwać aktora do złożenia oświadczenia popierającego kontrolę nad bronią, do powrotu do rodzinnego miasta i/lub do ponownego rozważenia kandydowania na gubernatora przeciwko urzędującemu republikaninowi Gregowi Abbottowi (termin przystąpienia do wyścigu minął jednak w grudniu).

Aktor wcześniej opisywał siebie jako wspierającego Drugą Poprawkę, a jednocześnie opowiadającego się za zdroworozsądkowymi prawami kontroli broni. Dołączył do protestu March for Our Lives w Austin w 2018 roku, gdzie oświadczył, że „mamy teraz w naszym kraju epidemię, którą musimy naprawić.” Aktor wezwał do zakazu broni w stylu szturmowym, magazynków o dużej pojemności i opowiedział się za lepiej uregulowanymi kontrolami tła.

Czytaj również:  Kanye "Ye" West wypatroszył dom Tadao Ando. Teraz chce za niego 53 miliony dolarów

McConaughey od lat pracuje również z zagrożonymi uczniami szkół średnich poprzez swoją fundację Just Keep Livin’. 14-letni program pozaszkolny rozrósł się do 40 szkół i skupia się na sprawności fizycznej dzieci, zdrowiu psychicznym, pracy zespołowej i pracy społecznej.

Aktor wcześniej rzucił się do działania w tragicznych okolicznościach, takich jak odwiedzenie Sam Houston High School po śmierci ukochanego nauczyciela w 2019 roku. „Po prostu dostali policzek w twarz, przypomnienie, że życie nie jest trwałe” – powiedział McConaughey o tej wcześniejszej tragedii. „To nie jest konstruktywne, aby powiedzieć, że coś nie jest sprawiedliwe i nie powinno było się zdarzyć. Tak ciężko jak to jest stracić kogoś, to może naprawdę galwanizować ludzi i sprawić, że kwestionujemy to, co jest ważne w naszym życiu.

McConaughey regularnie organizował również wydarzenia dobroczynne, zarówno coroczne, jak i improwizowane – takie jak jego wirtualny koncert We’re Texas w marcu 2021 roku, który zebrał 7,7 miliona dolarów dla ofiar niszczycielskiej zimowej burzy Uri. Aktor pracował swoim Rolodexem, aby sprowadzić talent od Post Malone do Kelly Clarkson do Mirandy Lambert.

McConaughey zrezygnował z ubiegania się o urząd w listopadzie ubiegłego roku, mimo że niektóre hipotetyczne sondaże mówiły, że byłby on godnym zaufania kandydatem. Aktor zauważył, że zamiast tego „będzie kontynuował pracę i inwestował hojność, którą mam, wspierając przedsiębiorców, firmy i fundacje, które uważam za liderów, zakłady, które moim zdaniem tworzą ścieżki dla ludzi, aby odnieść sukces w życiu, organizacje, które mają misję, aby służyć i budować zaufanie, a jednocześnie generować dobrobyt. To jest właśnie amerykański sen.”

Latest Posts

Nie przegap