czwartek, 25 lipca, 2024

Ostatnie posty

Mitchell Block, nominowany do Oscara dokumentalista, zmarł w wieku 73 lat

Mitchell Block, nominowany do Oscara dokumentalista, który stał za tak mocnymi filmami jak Poster Girl, Big Mama i The Testimony, zmarł. Miał 73 lata.

Block zmarł w czwartek wieczorem z przyczyn naturalnych w swoim domu w Eugene, Oregon, jego córka, Anja Block, powiedziała The Hollywood Reporter.

Block był konsultantem Sheili Nevins w HBO przez około dekadę i otrzymał nominację do Oscara (dzieloną z reżyserką Sarą Nesson) za wyprodukowanie Poster Girl (2010). Ten 38-minutowy film opowiada o zmaganiach Robynn Murray, która po powrocie z wojny w Iraku walczyła z zespołem stresu pourazowego.

Wcześniej był producentem wykonawczym nagrodzonego Oscarem krótkometrażowego filmu dokumentalnego Big Mama (2000), opowiadającego o Violi Dees, 89-letniej kobiecie walczącej o zachowanie opieki nad swoim zbuntowanym wnukiem, Walterem.

Dwa inne krótkometrażowe filmy dokumentalne, nad którymi pracował, The Testimony (2015), o największym procesie o gwałt w historii Demokratycznej Republiki Konga, oraz Women of the Gulag (2018), opowiadający o ocalałych z sowieckich obozów pracy, znalazły się na krótkiej liście do Oscara.

Począwszy od 1980 roku, Block przez wiele lat zasiadał w komitecie ds. filmów dokumentalnych Akademii, który wybierał dokumenty nominowane do Oscarów.

W lutym 1990 roku grupa 45 filmowców złożyła protest do Akademii po tym, jak film Michaela Moore’a Roger & Me, hit krytyczny i komercyjny, nie otrzymał nominacji do Oscara. Dostrzegli oni konflikt interesów polegający na tym, że trzy z filmów, które otrzymały nominację, były dystrybuowane przez należącą do Blocka firmę Direct Cinema Ltd. (ostateczny zwycięzca, Roger & Me). (Ostateczny zwycięzca, Common Threads: Stories From the Quilt , był dystrybuowany przez Direct Cinema

Block zaprzeczył jakiemukolwiek konfliktowi interesów, mówiąc The New York Times, że co roku składa w Akademii oświadczenie o konflikcie interesów. „Nie wolno mi głosować, uczestniczyć w pokazach ani brać udziału w dyskusjach na temat filmów, w których mam konflikt interesów” – powiedział. Nigdy nie opuścił komisji.

Czytaj również:  Astra Film Awards: "Barbie" zdobywa osiem nagród, w tym za najlepszy film

Urodzony w Cincinnati, Block ukończył Hun School of Princeton w 1968 roku, uzyskał tytuły licencjata i magistra w NYU’s Tisch School of the Arts oraz magistra biznesu na Columbia University i studiował w American Film Institute w Los Angeles.

Podczas studiów na NYU napisał, wyreżyserował i wyprodukował … No Lies (1973), 16-minutowy film w stylu cinéma verité o gwałcie i jego następstwach, który został wybrany do zachowania w National Film Registry w 2008 roku. (W 2016 roku krytycy ankietowani przez IndieWire uznali go za jeden z 10 najlepszych filmów krótkometrażowych w historii)

Uruchomił Direct Cinema w 1974 roku, a filmy wydane przez firmę zebrały 25 Oscarów z 76 nominacji

Block był także współtwórcą i producentem wykonawczym Carrier, którego akcja rozgrywa się na lotniskowcu USS Nimitz, oraz jego godzinnego filmu towarzyszącego Another Day in Paradise. Oba zostały wyemitowane w 2008 roku na antenie PBS.

Jego życiorys obejmował Stealing America z 2008 roku: Vote by Vote, podwójny zwycięzca South by Southwest 2014 Vessel, 2018 The Lost City of the Monkey God, 2021 Surviving Sex Trafficking i 2023 My People.

Był producentem konsultacyjnym wnikliwego serialu dokumentalnego TCM The Power of Film , który został wyemitowany w tym roku.

Block przemawiał na ponad 50 uczelniach i uniwersytetach na całym świecie; wykładał w Pekinie, Szanghaju i innych miastach w Chinach; prowadził zajęcia z niezależnej produkcji filmowej w USC’s School of Cinematic Arts w latach 1979-2017; a w chwili śmierci był profesorem studiów dokumentalnych i filmowych na University of Oregon.

Oprócz córki, wśród ocalałych jest jego syn Pieter. Jego żona, Joan, zmarła w 2020 r.

Latest Posts

Nie przegap