czwartek, 25 lipca, 2024

Ostatnie posty

Netflix i Ava DuVernay zawarli ugodę w sprawie o zniesławienie w związku z filmem „Kiedy nas zobaczą

Proces miał rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Sprawa była bacznie obserwowana przez znawców branży ze względu na jej potencjalny wpływ na filmy biograficzne i programy telewizyjne.

WHEN THEY SEE US

Netflix’s 'When They See Us’Netflix

Netflix i Ava DuVernay zawarły ugodę w sprawie pozwu wniesionego przez byłą nowojorską prokurator, która twierdziła, że została zniesławiona w związku z jej rolą w When They See Us, miniserialu o sprawie Central Park Five.

W ramach umowy Netflix przeniesie zastrzeżenie, że niektóre wydarzenia w serialu zostały udramatyzowane z napisów końcowych na początek każdego odcinka.

Porozumienie, ogłoszone we wtorek, pojawiło się w momencie, gdy proces miał się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

W oświadczeniu DuVernay powiedziała, że chce skierować sprawę do sądu. Podkreśliła, że rozwiązanie zaproponowane przez Fairstein obejmowało płatność pieniężną i zrzeczenie się odpowiedzialności stwierdzające, że wszystko o byłej prokurator w serialu zostało sfabrykowane.

„Uważam, że Linda Fairstein była odpowiedzialna za śledztwo i oskarżenie w sprawie Central Park Jogger, które doprowadziło do niesłusznego skazania pięciu niewinnych czarnoskórych i brązowych chłopców” – czytamy w oświadczeniu. „Jako szefowa jednostki ds. przestępstw seksualnych na Manhattanie, Linda Fairstein przebywała na komisariacie przez ponad 35 godzin z rzędu, podczas gdy chłopcy byli przesłuchiwani jako dorośli, często bez obecności rodziców. Fairstein wiedziała, co dzieje się w tych pokojach przesłuchań i kontrolowała, kto do nich wchodzi, blokując jednej z matek możliwość przebywania ze swoim 15-letnim synem”

W całym serialu Fairstein jest przedstawiana jako twarz pozbawionego skrupułów systemu sądownictwa karnego, który chce doprowadzić do skazania pięciu nastolatków z Harlemu, którzy rzekomo zgwałcili Trishę Meili, białą biegaczkę w Central Parku. Przedstawiono ją jako kierującą funkcjonariuszami w celu surowego przesłuchania chłopców z naruszeniem ich praw konstytucyjnych i ostatecznie wymuszającą zeznania, które wylądowały w więzieniu. W 2020 roku wniosła pozew o zniesławienie, twierdząc, że niektóre punkty fabuły zostały odwrócone, aby fałszywie przypisać jej działania, odpowiedzialność i punkty widzenia, które nie były prawdziwe.

Czytaj również:  recenzja "Strażników Galaktyki Vol. 3": Przepełniona, ale satysfakcjonująca zwieńczenie trylogii Jamesa Gunna

Sprawa była uważnie obserwowana przez znawców branży ze względu na wpływ, jaki mogła mieć na swobody artystyczne przyznane twórcom nadzorującym treści, które są kronikami prawdziwych wydarzeń.

W zeszłym roku sąd nadzorujący sprawę wydał kluczowe orzeczenie, w którym stanął po stronie Fairstein w sprawie wyroku podsumowującego, oczyszczając pozew do procesu. Sędzia okręgowy P. Kevin Castel uznał, że pięć scen może być zniesławiających. „Rozsądna ława przysięgłych mogłaby dojść do wniosku na podstawie jasnych i przekonujących dowodów, że decyzja o uczynieniu Fairsteina „twarzą” systemu i głównym „czarnym charakterem” spowodowała, że pozwani działali z rzeczywistą złośliwością, lekkomyślnie przypisując Fairsteinowi zachowanie, które nie jest poparte znaczną ilością materiałów źródłowych pisarzy” – stwierdzono w postanowieniu.

Kara Gorycki, prawniczka Fairstein, powiedziała w oświadczeniu: „Mamy szczerą nadzieję, że ta ugoda posłuży jako sygnał ostrzegawczy dla Netflixa i innych firm medialnych, że są one odpowiedzialne za wierność prawdzie podczas przedstawiania prawdziwych ludzi i nie powinny próbować czerpać zysków z całkowicie fałszywej nikczemności ludzi, jak to miało miejsce w przypadku Lindy”

W jednej z rzekomo zniesławiających scen, postać Fairstein, grana przez Felicity Huffman, wydaje rozkaz wysłania armii funkcjonariuszy nowojorskiej policji do Harlemu. „Każdy młody czarnoskóry mężczyzna, który był w parku zeszłej nocy, jest podejrzany o gwałt na tej kobiecie, która teraz walczy o życie” – mówi. „Wchodzisz do tych dzielnic i zatrzymujesz każdego małego bandytę, którego widzisz. Przyprowadzasz każdego dzieciaka, który był w parku zeszłej nocy.”

W innym, postać Fairstein jest oskarżona o wymuszanie zeznań, które doprowadziły do skazania grupy. „Wiedziałaś, że zmusiłaś tych chłopców do powiedzenia tego, co zrobili” – mówi jej postać inny prokurator.

Fairstein domagała się odszkodowania w wysokości do 8 milionów dolarów. Poprosiła również o nakaz sądowy zmuszający Netflix do usunięcia rzekomo zniesławiających scen i umieszczenia zastrzeżenia na początku każdego odcinka.

Czytaj również:  Jimmie Allen mówi, że rozważał samobójstwo po oskarżeniach o molestowanie seksualne

W oświadczeniu Fairstein stwierdziła, że złożyła pozew, aby „wyprostować historyczny zapis, że nikczemna karykatura wymyślona przez pozwanych i przedstawiona na ekranie to nie ja” Po debiucie serialu została porzucona przez swoją agencję literacką i wydawcę jej powieści kryminalnych.

Bart Williams i Natalie Spears, prawnicy Netflix, odpowiedzieli w oświadczeniu: „Wszelkie sugestie Lindy Fairsteined, że została usprawiedliwiona przez wniesienie tego pozwu, są niedorzeczne” Dodali: „Pani Fairstein całkowicie się poddała w przeddzień procesu, w obliczu perspektywy przesłuchania przed nowojorską ławą przysięgłych na temat jej postępowania i charakteru. Po wydaniu milionów dolarów na honoraria adwokackie, pani Fairstein odeszła bez jakiejkolwiek zapłaty dla niej lub jej prawników. Nie osiągnęła niczego – poza przeniesieniem jednego zdania zastrzeżenia z napisów końcowych do napisów początkowych, cztery lata po tym, jak 24 miliony ludzi obejrzało już serial”

W ramach umowy Netflix przekaże również 1 milion dolarów na rzecz Innocence Project. Fairstein nie otrzymała żadnej wypłaty pieniężnej, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem obu stron.

Biuletyny THR

Zapisz się, aby codziennie otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Subskrybuj Sign Up

Latest Posts

Nie przegap