niedziela, 19 maja, 2024

Ostatnie posty

Oscary: Akademia Filmowa aktualizuje zasady i protokoły kampanii, ogłasza zmiany w nagrodach specjalnych

Gdy kompleks przemysłowy nagród filmowych powraca z krótkiej hibernacji po 96. rozdaniu Oscarów i zaczyna myśleć o 97. rozdaniu, które odbędzie się 2 marca 2025 r., rada gubernatorów Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła zaktualizowane zasady przyznawania nagród i regulamin promocji kampanii – a także zmiany w niektórych specjalnych wyróżnieniach przyznawanych podczas corocznej ceremonii wręczenia Nagród Gubernatorów i corocznej ceremonii wręczenia Nagród Naukowo-Technicznych.

Oto krótki przegląd zmian..

Akademia przyjmuje bardziej znaczącą rolę w walce o ocalenie kin

Jak zwykle, filmy będą musiały zostać wydane w roku kalendarzowym 2024, aby się kwalifikować – ale sposób, w jaki muszą zostać wydane, zmieni się nieznacznie w porównaniu z ostatnimi latami. Ponieważ pandemia nadal ustępuje, kina samochodowe nie będą już środkiem kwalifikacji do Oscarów. Zamiast tego filmy mogą kwalifikować się tylko poprzez wyświetlanie przez tydzień w tradycyjnym kinie w hrabstwie Los Angeles, Nowym Jorku, Bay Area, Chicago, Atlancie lub nowo dodanym obszarze metropolitalnym: Dallas-Fort Worth. (Dlaczego DFW, ze wszystkich obszarów, zostało dodane do miksu, nie zostało omówione)

Następnie, zgodnie z edyktem zarządu wydanym w czerwcu 2023 r., ale wchodzącym w życie dopiero teraz, film będzie musiał spełnić następujące dodatkowe standardy kinowe – oprócz co najmniej dwóch z czterech wymagań Standardów Reprezentacji i Włączenia Akademii – aby kwalifikować się do Oscara za najlepszy film: (1) Rozszerzona seria kinowa trwająca siedem dni, z rzędu lub bez, na 10 z 50 największych rynków w USA, nie później niż 45 dni po pierwszej premierze w 2024 r.; (2) W przypadku filmów z końca roku z rozszerzeniami po 10 stycznia 2025 r. dystrybutorzy muszą przedłożyć Akademii plany wydania do weryfikacji; (3) Plany wydania dla filmów z końca roku muszą zawierać planowaną rozszerzoną serię kinową, opisaną powyżej, nie później niż 45 dni po pierwszej premierze w 2024 r.; (4) W przypadku filmów z końca roku z rozszerzeniami po 10 stycznia 2025 r. dystrybutorzy muszą przedłożyć Akademii plany wydania do weryfikacji. 10 stycznia 2025 r. dystrybutorzy muszą przedłożyć Akademii plany premier w celu ich weryfikacji; (3) plany premier dla filmów, których premiera odbędzie się pod koniec roku, muszą obejmować planowaną rozszerzoną dystrybucję kinową, jak opisano powyżej, która ma zostać zakończona nie później niż 24 stycznia 2025 r.; (4) premiery na terytoriach innych niż USA mogą być wliczane do dwóch z 10 rynków; (5) kwalifikujące się rynki inne niż USA obejmują 15 największych międzynarodowych rynków kinowych oraz terytorium macierzyste filmu.

Czytaj również:  Przewodniczący Zelensky wzywa do dalszego wspierania Ukrainy na gali CORE Seana Penna

Kumbaya między kategoriami animowanych filmów fabularnych i międzynarodowych filmów fabularnych

Od tej pory animowane filmy pełnometrażowe zgłoszone przez zagraniczne kraje do wyścigu o Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu pełnometrażowego będą również kwalifikować się do rozpatrzenia w kategorii najlepszego animowanego filmu pełnometrażowego, pod warunkiem spełnienia wymagań kwalifikacyjnych określonych dla obu kategorii. (Powiązana uwaga: nowy okres kwalifikowalności dla kategorii międzynarodowych filmów fabularnych to od 1 listopada 2023 r. do 30 września 2024 r.)

Dobra wiadomość dla kompozytorów

W kategorii najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa pojawi się teraz krótka lista 20 tytułów, zamiast 15. Kolejną zmianą, która z pewnością ucieszy kompozytorów, jest to, że aż trzech kompozytorów będzie teraz mogło otrzymać indywidualne statuetki za tę nagrodę, jeśli można wykazać, że wszyscy w pełni przyczynili się do powstania ścieżki dźwiękowej. (Poprzednio, trzech kompozytorów musiało być zgłoszonych jako grupa.)

Kompozytorzy muszą teraz pokazać swoje prace

Aby ubiegać się o Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany lub najlepszy scenariusz oryginalny, scenarzyści będą teraz musieli przedstawić ostateczną wersję scenariusza. (Nie wiadomo jeszcze, jak wpłynie to na filmy z dużą dozą improwizacji.)

Nagrody specjalne się zmieniają

Ceremonia wręczenia Nagród Gubernatorów Akademii Filmowej – a przynajmniej niektóre z przyznawanych podczas niej specjalnych wyróżnień – będzie w przyszłości wyglądać nieco inaczej.

Irving G. Thalberg Memorial Award, wręczana okazjonalnie kreatywnemu producentowi – lub zespołowi producenckiemu – którego praca odzwierciedla niezmiennie wysoką jakość produkcji filmowej, nie będzie już miała formy popiersia głowy zmarłego szefa produkcji MGM, ale będzie statuetką Oscara jak każda inna. (Wdowa po Thalbergu Norma Shearer prawdopodobnie by tego nie pochwaliła, ale zmarła 41 lat temu.)

W międzyczasie, Nagroda Humanitarna Jean Hersholt, która od 1956 roku była również wręczana od czasu do czasu, dotychczas w uznaniu postaci z branży, która – lub organizacja, która – wniosła „wybitny wkład w sprawy humanitarne”, będzie teraz przyznawana postaci z branży lub organizacji, której „wysiłki humanitarne” „przyniosły uznanie branży poprzez promowanie ludzkiego dobrobytu i przyczynianie się do korygowania nierówności” (Ludzie, którzy sprzeciwiają się standardom reprezentacji i integracji Akademii, z pewnością będą mieli przemyślenia na temat nowego języka)

Czytaj również:  Meta planuje większą obecność na VidConie w obliczu rosnącej konkurencji

Osobno, dwa specjalne wyróżnienia przyznawane w ramach Nagród Naukowych i Technicznych Akademii zostały przemianowane.

Nagroda Gordona E. Sawyera, przyznawana od 1981 roku „osobie z branży filmowej, której wkład technologiczny przyniósł uznanie dla branży”, będzie teraz znana jako Nagroda Naukowo-Techniczna za Całokształt Osiągnięć. Nagroda Johna A. Bonnera, medal pochwalny wręczany od 1978 roku – i nazwany na cześć Bonnera w 1997 roku – „w uznaniu za wybitną służbę i poświęcenie w utrzymywaniu wysokich standardów Akademii”, został przemianowany na Nagrodę za Usługi Naukowe i Techniczne.

Można tylko przypuszczać, że zmiany te są odzwierciedleniem faktu, że nazwiska Sawyera, niegdyś słynnego reżysera dźwięku, który zmarł w 1980 roku, i Bonnera, niegdyś słynnego inżyniera dźwięku, który zmarł w 1996 roku, nie są już powszechnie pamiętane.

Due dates

Wreszcie, Akademia ogłosiła następujące terminy składania wniosków i kluczowe daty:

Czwartek, 15 sierpnia 2024 r: Pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach krótkometrażowych filmów animowanych, pełnometrażowych filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych filmów akcji na żywo

Czwartek, 12 września 2024 r: Pierwszy termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach ogólnych, pełnometrażowy film animowany, najlepszy film i formularz RAISE

Środa, 2 października 2024 r.: Termin zgłaszania międzynarodowych filmów fabularnych

Czwartek, 10 października 2024 r.: Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach krótkometrażowych filmów animowanych, krótkometrażowych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych filmów fabularnych

Czwartek, 17 października 2024: Ostateczny termin zgłaszania pełnometrażowych filmów dokumentalnych

Piątek, 1 listopada 2024: Termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach muzyka (oryginalna partytura) i muzyka (oryginalna piosenka)

Czwartek, 14 listopada 2024 r.: Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń w kategoriach ogólnych, pełnometrażowy film animowany, najlepszy film i formularz RAISE

Sobota, 11 stycznia 2025 r.: pokazy nominacji za makijaż i fryzurę, dźwięk i efekty wizualne (bake-off) Akademia zaktualizowała również i wyjaśniła formatowanie i język w regulaminie kampanii promocyjnej 97. edycji Oscarów. Regulamin kampanii promocyjnej określa, w jaki sposób firmy filmowe i osoby bezpośrednio związane z filmami kwalifikującymi się do Oscarów mogą promować takie filmy, osiągnięcia i występy wśród członków Akademii oraz w jaki sposób członkowie Akademii mogą promować filmy, osiągnięcia i występy kwalifikujące się do Oscarów.

Czytaj również:  Sarah Michelle Gellar mówi o zwrotach akcji w "Wolf Pack", głębszym przesłaniu i nadziejach związanych z drugim sezonem

Latest Posts

Nie przegap