czwartek, 25 lipca, 2024

Ostatnie posty

„Pamiętnik ślimaka” wygrywa festiwal filmowy w Annecy

Dziwny australijski film fabularny Adama Elliota Memoir of a Snail zdobył nagrodę Cristal dla najlepszego filmu fabularnego na Annecy Film Festival 2024, wiodącym międzynarodowym festiwalu animacji.

Mroczny dramat o samotnej, mającej obsesję na punkcie ślimaków zbieraczce – której głos podkłada gwiazda Sukcesji Sarah Snook – opowiadającej historię swojego życia jednemu ze swoich ukochanych ślimaków, jest pierwszym filmem fabularnym Elliota od czasu Mary and Max z 2009 roku, który również zdobył główną nagrodę w Annecy. Imponująca grupa australijskich gwiazd, w tym Kodi Smit-McPhee, Jacki Weaver, Eric Bana i Nick Cave, zapewnia wsparcie głosowe. IFC Films nabyło północnoamerykańskie prawa do Memoir of a Snail przed festiwalem.

Flow, dramat łotewskiego animatora Gintsa Zilbalodisa (Away), opowiadający o losach kota, który wraz z innymi zwierzętami przeżywa potop niszczący świat, zdobył tegoroczną nagrodę jury i nagrodę publiczności, przyznawaną w głosowaniu przez uczestników Annecy. Film otrzymał również nagrodę specjalną za najlepszą muzykę autorstwa Rihardsa Zalupe i Gintsa Zilbalodisa. Totto-chan: The Little Girl at the Window, animowana adaptacja pamiętnika japońskiej gwiazdy telewizyjnej Tetsuko Kuroyanagi, autorstwa Shinnosuke Yakuwy, otrzymała nagrodę Paula Grimaulta.

Sultana’s Dream Isabel Herguery, który miał swoją światową premierę w konkursie na festiwalu filmowym w San Sebastian w zeszłym roku, zdobył Grand Prix w sekcji Contrechamp w Annecy, a nagrodę jury otrzymał Living Large, pełnometrażowy debiut czeskiej reżyserki Kristiny Dufkovej.

Wśród nagród specjalnych Annecy, nagroda Festivals Connexion dla najlepszej produkcji VR trafiła do Emperor Marion Burger i Ilana Cohena. Dzieło, które miało swoją światową premierę na Venice Immersive w zeszłym roku, bada próby zrozumienia przez Burger jej ojca cierpiącego na afazję, który zaczyna tracić zdolność mowy i rozumienia języka. Inna atrakcja Venice Immersive, Gargoyle Doyle Ethana Shaftela , zdobyła nagrodę Cristal dla najlepszego dzieła VR na tegorocznym festiwalu.

Czytaj również:  30 nowojorskich agentów nieruchomości na gorącej liście Hollywood

Nagroda City of Annecy powędrowała do włoskiej reżyserki Margherity Giusti za jej krótkometrażowy The Meatseller, który śledzi losy młodej Nigeryjki podczas wstrząsającej podróży do Włoch, gdy realizuje swoje marzenie o pójściu w ślady matki i zostaniu sprzedawczynią mięsa.

Nagrody, rozdane w Annecy w sobotę wieczorem, zamknęły francuski festiwal 2024 po tygodniu, który potwierdził jego pozycję jako wiodącego wydarzenia w międzynarodowym kalendarzu animacji. Najważniejsze wydarzenia tegorocznego festiwalu obejmowały światową premierę Despicable Me 4 ; zajawki nadchodzącego filmu Wallace i Gromit oraz filmu anime Andy’ego Serkisa Władca Pierścieni Wojna Rohirrimów ; a Disney zaprezentował nowy materiał filmowy i piosenkę otwierającą głównego bohatera z Moana 2 .

Zobacz pełną listę zwycięzców nagród festiwalu Annecy 2024 poniżej.

Filmy fabularne

Cristal dla filmu fabularnego
Memoir of a Snail
Adam Elliot
Australia
Arenamedia

Nagroda Jury
Flow
Gints Zilbalodis
Łotwa, Belgia, Francja
Dream Well Studio, Take Five, Sacrebleu Productions

Paul Grimault Award
Totto-Chan: The Little Girl at the Window
Shinnosuke Yakuwa
Japan
Shin-Ei Animation Co., Ltd.

Filmy fabularne – Contrechamp

Grand Prix Contrechamp
Sultana’s Dream
Isabel Herguera
Hiszpania, Niemcy
Abano Produccións S.L., El Gatoverde Producciones, Sultana Films, Uniko, Fabian&Fred GmbH

Nagroda Jury Contrechamp
Living Large
Kristina Dufková
Czechy, Słowacja, Francja
Barletta Productions, Novinski, Novanima

Nagrody publiczności

Film fabularny
Flow
Gints Zilbalodis
Łotwa, Belgia, Francja
Dream Well Studio, Take Five, Sacrebleu Productions

TV Film

The Drifting Guitar
Sophie Roze
Francja, Szwajcaria
JPL Films, Nadasdy Film

Telewizja i filmy na zlecenie

Cristal za film na zlecenie
Pictoplasma „Opener 2023”
Will Anderson
Wielka Brytania

Nagroda Jury dla filmu na zamówienie
TED-Ed „How Did South African Apartheid Happen, and How Did It Finally End?”
Aya Marzouk
USA, RPA, Egipt
TED-Ed

Czytaj również:  Jimmy Fallon uczestniczy w broadwayowskim "Almost Famous" ponad dwie dekady od premiery filmu: "To było wyjątkowe"

Cristal for a TV Production
The Drifting Guitar
Sophie Roze
Francja, Szwajcaria
JPL Films, Nadasdy Film

Nagroda Jury dla serialu telewizyjnego
My Life in Versailles „Versailles Ghost”
Clémence Madeleine-Perdrillat, Nathaniel H’Limi
Francja, Luksemburg
Films Grand Huit, Melusine Productions / Studio 352, Film Fund Luxembourg

Nagroda Jury dla filmu specjalnego
Lola i hałaśliwy fortepian
Augusto Zanovello
Francja, Polska, Szwajcaria
Komadoli Studio, Folimage, Momakin, Nadasdy Film

Graduation Films

Lotte Reiniger Award
Maatitel
Govinda Sao
India
NID – National Institute of Design, GOIA

Nagroda Jury
Pubert Jimbob
Quirijn Dees
Belgia
KASK & Conservatorium / School of Arts Gent

Cristal for a Graduation Film
Carrotica
Daniel Sterlin-Altman
Niemcy
Filmuniversitaet Babelsberg Konrad Wolf

Filmy fabularne

Gan Foundation Award for Distribution
Flow
Gints Zilbalodis
Łotwa, Belgia, Francja
UFO Distribution

VR Works

Cristal za najlepsze dzieło VR
Gargoyle Doyle
Ethan Shaftel
USA, Austria, Argentyna
Detona Cultura, Easyaction Ltd, Amilux Film

Filmy krótkometrażowe

Cristal dla filmu krótkometrażowego
Percebes
Alexandra Ramires, Laura Gonçalves
Portugalia, Francja
BAP – Studio Animacji, Ikki Films

Off-Limits Award
Glass House
Boris Labbé
France

Nagroda Publiczności
Hurikán
Jan Saska
Czechy, Francja, Słowacja, Bośnia i Hercegowina
Last Films, Maur Film, Laïdak Films, Artichoke, Aeon Production

Jean-Luc Xiberras Award for a First Film
[S]
Mario Radev
Wielka Brytania

Alexeïeff – Parker Award
Beautiful Men
Nicolas Keppens
Belgia, Francja, Holandia
Animal Tank, Miyu Productions, Ka-Ching Cartoons

Nagroda Jury
Samochód, który wrócił z morza
Jadwiga Kowalska
Szwajcaria

Nagrody specjalne

Nagroda za najlepszą muzykę oryginalną do filmu fabularnego
Flow
Rihards Zalupe, Gints Zilbalodis
Łotwa, Belgia, Francja
Dream Well Studio, Take Five, Sacrebleu Productions

Nagroda France TV dla filmu krótkometrażowego
Samochód, który wrócił z morza
Jadwiga Kowalska
Szwajcaria

Czytaj również:  szefowie 'Yellowjackets' wypowiadają się na temat szokującej premiery i patrzą w przyszłość na sezon 2 i następne

Nagroda za najlepszą muzykę oryginalną dla filmu krótkometrażowego
Joko
Aliaksandr Yasinski
Polska, Niemcy, Czechy
Animoon, Fundacja Las Sztuki, Clay Traces, Maur Film

Nagroda Jury CANAL+ Junior
Noodles au Naturel
Matteo Salanave Piazza
Francja
La Poudrière

Nagroda Młodej Publiczności
Hello Summer
Martin Smatana, Veronika Zacharová
Słowacja, Czechy, Francja
Studio Bororo, Maur Film, Last Films, Vivement Lundi !

Nagroda André Martin dla francuskiego filmu krótkometrażowego
Butterfly
Florence Miailhe
Francja
Sacrebleu Productions, XBO Films

Festivals Connexion Award
Beautiful Men
Nicolas Keppens
Belgia, Francja, Holandia
Animal Tank, Miyu Productions, Ka-Ching Cartoons

Festivals Connexion VR Award
Emperor
Marion Burger, Ilan Cohen
Francja, Niemcy
Reynard Films, France Télévisions, Atlas V

Nagroda Miasta Annecy
The Meatseller
Margherita Giusti
Włochy
Frenesy Film Company

Latest Posts

Nie przegap