poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Paula Abdul pozywa producenta programu „American Idol” Nigela Lythgoe’a w związku z oskarżeniami o napaść na tle seksualnym

Paula Abdul pozwała Nigela Lythgoe, byłego producenta American Idol i So You Think You Can Dance, twierdząc, że dwukrotnie napastował ją seksualnie.

Piosenkarka złożyła w piątek pozew przeciwko Lythgoe i firmom producenckim programu, twierdząc, że producent zaatakował ją seksualnie podczas jednego z pierwszych sezonów American Idol i lata później, kiedy pracowała jako sędzia w So You Think You Can Dance .

W dokumentach sądowych Abdul twierdzi, że Lythgoe poddał ją „werbalnemu nękaniu i zastraszaniu”, a także „wykorzystywaniu seksualnemu”

Zanim została obsadzona w roli sędziego w American Idol, Abdul spotkała się z kierownictwem i producentami programu po tym, jak jej menedżer biznesowy skontaktował się z Fox w sprawie potencjalnej możliwości pojawienia się w roli sędziego. Jednak podczas spotkania Abdul była „werbalnie obrażana i umniejszana przez Lythgoe”

Chociaż w tamtym czasie miała obawy, skarga stwierdza, że Abdul „miał nadzieję, że jego zachowanie było jednorazowym wydarzeniem i postanowił zaryzykować w programie”

Później Abdul twierdziła, że Lythgoe zaatakował ją seksualnie w windzie hotelu, w którym oboje przebywali podczas podróży na jedno z przesłuchań do konkursu śpiewu. Pozew nie podaje roku, w którym doszło do incydentu, ale twierdzi, że miało to miejsce podczas „początkowych sezonów programu”

„Lythgoe pchnął Abdul na ścianę, a następnie chwycił jej genitalia i piersi i zaczął wpychać jej język do gardła” – czytamy w skardze. „Abdul próbowała odepchnąć Lythgoe od siebie i dać mu do zrozumienia, że jego zachowanie jest nie do przyjęcia. Kiedy drzwi windy na jej piętro otworzyły się, Abdul wybiegła z windy i udała się do swojego pokoju hotelowego. We łzach, Abdul szybko zadzwoniła do jednego ze swoich przedstawicieli, aby poinformować ich o napaści, ale ostatecznie zdecydowała się nie podejmować działań w obawie, że Lythgoe zwolni ją z American Idol.”

Lata później, jak twierdzi Abdul, Lythgoe ponownie zaatakował ją seksualnie, gdy pracowała nad So You Think You Can Dance , a Abdul podpisała umowę na pełnienie funkcji sędziego w styczniu 2015 roku. Abdul została zaproszona do domu Lythgoe’a na kolację, jak stwierdzono w skardze, „aby omówić inne możliwości współpracy”

Czytaj również:  Lisa Marie Presley Reaguje na "spektakularny" biopic 'Elvis': "Łamie mi serce, że mój syn nie jest tutaj, aby to zobaczyć"

Wierząc, że kolacja była „profesjonalnym zaproszeniem”, Abdul przyjął zaproszenie, zgodnie ze skargą.

„Jednak pod koniec wieczoru Lythgoe położył się na Abdul, gdy siedziała na jego kanapie i próbował ją pocałować, głosząc, że oboje stworzyliby doskonałą” parę władzy „, czytamy w skardze. „Abdul odepchnęła Lythgoe, wyjaśniając, że nie była zainteresowana jego zalotami i natychmiast opuściła dom Lythgoe. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego incydentu, Abdul obawiała się, że zostanie poddana odwetowi lub zablokowana, jeśli wypowie się przeciwko incydentowi.”

Później w skardze powtórzono, że Abdul powstrzymała się od zabrania głosu z obawy przed odwetem.

„Przez lata Abdul milczała na temat napaści seksualnych i molestowania, których doświadczyła z powodu Lythgoe, z powodu strachu przed wystąpieniem przeciwko jednemu z najbardziej znanych producentów telewizyjnych programów konkursowych, który mógł z łatwością złamać jej karierę jako osobowości telewizyjnej, a także z powodu ostracyzmu i odrzucenia przez branżę, która miała wzór ochrony potężnych mężczyzn i uciszania osób, które przeżyły napaść seksualną i molestowanie” – czytamy w dokumencie

Abdul twierdzi również w pozwie, że była „dyskryminowana pod względem wynagrodzenia i korzyści” w porównaniu z męskimi sędziami i gospodarzami programu American Idol .

Kontrakty Abdul zarówno w American Idol , jak i So You Think You Can Dance , które według skargi zostały „sporządzone przez podmioty, z którymi Lythgoe był powiązany”, określały również, że „zabroniono jej … publicznego omawiania czegokolwiek, co mogłoby zostać uznane za 'poufne informacje biznesowe’ (w tym informacje o sędziach, gospodarzach lub podmiotach produkcyjnych lub personelu) i/lub co byłoby postrzegane jako 'obraźliwe'”, zgodnie ze skargą.

W innym miejscu pozwu Abdul stwierdziła, że była również świadkiem seksualnej napaści Lythgoe na jedną z jej ówczesnych asystentek, zidentyfikowaną w skardze jako „April”, podczas kręcenia So You Think You Can Dance w 2015 roku. Pewnego wieczoru Lythgoe rzekomo „podszedł do Abdula i April od tyłu, przycisnął się do April i zaczął ją obmacywać. April nie wyraziła na to zgody”, czytamy w skardze.

Czytaj również:  Hollywood Flashback: "The Bear" wszedł do kin 35 lat temu

Pozew Abdul twierdzi, że Lythgoe zaczął jej dokuczać przez telefon na temat jego rzekomego zachowania i incydentów.

„Lythgoe wiedział i był świadomy, że jego traktowanie Abdul było niewłaściwe, a nawet przestępcze” – czytamy w skardze, dodając, że „wyraźnie wiedział, że jego napaści na Abdul były nie tylko złe, ale także, że miał władzę, by ją uciszyć”

Lythgoe produkował American Idol od 2002 do 2014 roku i produkował So You Think You Can Dance od 2005 do 2014 roku.

W oświadczeniu udostępnionym The Hollywood Reporter, Lythgoe zaprzeczył zarzutom, pisząc: „Stwierdzenie, że jestem zszokowany i zasmucony zarzutami postawionymi mi przez Paulę Abdul, jest dzikim niedopowiedzeniem. Przez ponad dwie dekady Paula i ja współpracowaliśmy jako drodzy – i całkowicie platoniczni – przyjaciele i koledzy. Wczoraj jednak, zupełnie niespodziewanie, dowiedziałem się o tych twierdzeniach w prasie i chcę, aby było jasne: nie tylko są one fałszywe, ale są głęboko obraźliwe dla mnie i dla wszystkiego, co reprezentuję.”

Oświadczenie było kontynuowane: „Podczas gdy historia nieobliczalnego zachowania Pauli jest dobrze znana, nie mogę udawać, że dokładnie rozumiem, dlaczego miałaby złożyć pozew, o którym musi wiedzieć, że jest nieprawdziwy. Mogę jednak obiecać, że będę walczyć z tym przerażającym oszczerstwem ze wszystkich sił”

Oprócz Lythgoe, firmy producenckie American Idol Productions, Dance Nation Productions, 19 Entertainment i Fremantlemedia North America również zostały wymienione jako pozwane w pozwie.

W skardze twierdzi się, że firmy produkcyjne „wiedziały lub powinny były wiedzieć o napaściach seksualnych Lythgoe i molestowaniu Abdul” i „nie zrobiły nic, aby zbadać, nadzorować lub monitorować Lythgoe w celu zapewnienia bezpieczeństwa Abdul i innych osób w podobnej sytuacji”

THR skontaktował się z przedstawicielami American Idol z prośbą o komentarz.

Po tym, jak kancelaria Johnson & Johnson LLP złożyła w imieniu Abdul skargę na mocy kalifornijskiej ustawy o odpowiedzialności za wykorzystywanie seksualne i tuszowanie (AB 2777), partner zarządzający Douglas L. Johnson powiedział w oświadczeniu: „AB 2777 została uchwalona w wyraźnym celu oddania głosu osobom, które przeżyły wykorzystywanie seksualne, na które wywierano presję, przymuszano lub w inny sposób powstrzymywano przed pociągnięciem ich sprawców do odpowiedzialności w erze sprzed MeToo. Jesteśmy dumni, że możemy pomóc zapewnić pani Abdul dostęp do sądów i megafonu, aby jej historia została opowiedziana.”

Czytaj również:  Bill Maher mówi, że po obaleniu Roe v. Wade będzie to "zupełnie inna Ameryka"

Zaktualizowano 30 grudnia o 17:45 czasu PT z oświadczeniem Lythgoe.

Latest Posts

Nie przegap