piątek, 14 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Pracownicy Cannes zamieniają spotkanie przed festiwalem w strajk

Pracownicy festiwalu w Cannes zamienili przedfestiwalowe spotkanie w spontaniczny wiec strajkowy w niedzielę, oklaskując przedstawicieli kolektywu Sous les écrans la dèche, grupy, która wezwała do strajku niezależnych pracowników, aby zakłócić tegoroczną imprezę.

W niedzielę, 12 maja, pracownicy festiwalu zostali zaproszeni na spotkanie z kierownictwem na przedfestiwalowy koktajl i nieformalne powitanie, które odbywa się co roku przed rozpoczęciem festiwalu.

Tym razem jednak członkowie Sous les écrans rozdawali pracownikom plakietki i naklejki, aby pokazać swoją solidarność z żądaniami grupy, które obejmują strajk generalny „wszystkich pracowników Festiwalu Filmowego w Cannes i jego pasków bocznych” w proteście przeciwko temu, co grupa nazywa „niepewną” pozycją pracowników freelancerów na imprezie.

Na nagraniu wideo przesłanym do The Hollywood Reporter przez członka Sous les écrans widać pracowników oklaskujących rzecznika grupy i dopingujących go.

Grupa, której nazwę tłumaczy się jako Broke Behind the Screens, od dawna alarmuje o niepewnym charakterze pracy na festiwalach filmowych, która zazwyczaj wiąże się z krótkoterminowymi umowami freelancerskimi. Wielu pośrednich pracowników festiwali filmowych nie jest objętych francuskim programem ubezpieczeń od bezrobocia, co oznacza, że w przerwach między pracą lub projektami nie kwalifikują się oni do zasiłku dla bezrobotnych.

Nowe francuskie przepisy prawa pracy, które mają wejść w życie 1 lipca, jeszcze bardziej utrudnią wielu freelancerom ubieganie się o świadczenia. Kolektyw domaga się zmian w umowach zawieranych z niezależnymi pracownikami festiwalowymi, aby umożliwić im zakwalifikowanie się, a także aby zmiany zostały cofnięte o 18 miesięcy, aby umożliwić pracownikom ubieganie się o świadczenia za poprzednią pracę festiwalową.

Ponad 400 międzynarodowych filmowców i przedstawicieli branży, w tym Anatomy of a Fall aktor Swann Arlaud i Louis Garrell, który zagrał w otwierającym festiwal w Cannes filmie Quentina Dupieux The Second Act, zdobywca Złotej Palmy Jean-Pierre Dardenne, Hellboy reżyser Neil Marshall oraz amerykański reżyser i producent John Landis (The Blues Brothers) podpisali internetową petycję wspierającą Sous les écrans.

Czytaj również:  Trwa głosowanie Narodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych

Festiwal w Cannes powiedział, że jest otwarty na dialog z grupą i ma nadzieję, że „wspólne działanie” może zapobiec strajkowi. Oczekuje się, że festiwal zajmie się tą kwestią w poniedziałek. 77. festiwal filmowy w Cannes rozpocznie się we wtorek, 14 maja.

Latest Posts

Nie przegap