niedziela, 14 lipca, 2024

Ostatnie posty

Ray Chan, dyrektor artystyczny i scenograf Marvel Films, umiera w wieku 56 lat

Ray Chan, dyrektor artystyczny i scenograf Marvel Studios, który przyczynił się do powstania Guardians of the Galaxy, trzech filmów Avengers, nadchodzącego Deadpool & Wolverine i nie tylko, zmarł. Miał 56 lat.

Chan zmarł we wtorek w pobliżu swojego domu w Walii, poinformowała jego rodzina. Nie podano przyczyny śmierci.

„Ray był naprawdę jednym z najlepszych, pod wieloma względami”, powiedzieli. „Miał entuzjazm do życia, który został tragicznie skrócony i którego będzie nam bardzo brakować. Kochał swoją karierę i wiódł bogate i wspaniałe życie, a jego pamięć będzie żyła przez wszystkich, których znał i filmy, które pomógł zrealizować”

Chan pełnił funkcję nadzorującego dyrektora artystycznego w filmach Thor: Mroczny świat (2013), Strażnicy Galaktyki (2014), Doctor Strange (2016) oraz Avengers Age of Ultron (2015), Infinity War (2018) i Endgame (2019).

Był także dyrektorem artystycznym w Spider-Man: Far From Home (2019) i projektantem produkcji miniserialu z 2021 roku The Falcon and the Winter Soldier , Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (2023) oraz Deadpool & Wolverine Shawna Levy’ego, w którym występują Ryan Reynolds i Hugh Jackman i który trafi do kin w lipcu.

„Był tak samo cenną siłą twórczą w Deadpool & Wolverine jak scenarzyści, reżyser i gwiazdy” – powiedział Reynolds w mediach społecznościowych.

„Nie udaję, że znam każdy rozdział serca Raya, ale wiem, że to niezwykłe spotkać kogoś o takim poziomie artyzmu, który jednocześnie poruszał się po świecie z tak niezatartym człowieczeństwem.

„Budował światy od podstaw – i robił to w sposób najbardziej oparty na współpracy i integracji. Ray był niezrównany. Będzie go brakowało wielu osobom, ale przede wszystkim jego rodzinie”.

„Ostatni raz widziałem Raya dokładnie dwa tygodnie temu. Jedną z ostatnich rzeczy, jakie mu powiedziałem, było to, że tworzy magię i nie ma nikogo na Ziemi takiego jak on. On i ja również daliśmy sobie nawzajem dużo dobrodusznego gówna. Więc … ze wszystkich ostatnich rzeczy, które możesz powiedzieć komuś, kogo uwielbiasz, to jest mały skrawek pocieszenia, którego będę się trzymać na zawsze „

Czytaj również:  Byli uczestnicy "Bachelor", "Love Is Blind" i "RuPaul's Drag Race" będą rywalizować w programie Freevee "The GOAT

Powiedział Levy: „Ray zrobił więcej niż tylko zaprojektował świat naszego filmu; rozświetlił świat wokół siebie. Naprawdę każdy, kto znał Raya lub miał szczęście współpracować z nim tak jak my, doświadczył tej latarni morskiej człowieka: życzliwy, ciepły, nieustępliwie oddany i nieustannie inspirujący – Ray pracował i żył z radosnym i zaraźliwym człowieczeństwem, które jest rzadkością „

Raymond Chan, najstarszy z trójki dzieci imigrantów z Hongkongu, urodził się 1 grudnia 1967 roku w Oldham w hrabstwie Greater Manchester. Jego matka była maszynistką, a ojciec kierowcą autobusu. Ukończył projektowanie graficzne w Liverpool School of Art, a następnie przeniósł się do Londynu, aby dołączyć do nowego programu studiów podyplomowych z zakresu filmu i telewizji w Kingston Art College.

Po ukończeniu studiów i pracy jako rzeźnik, Chan pracował jako asystent działu artystycznego przy The Secret Rapture (1993), a następnie był starszym rysownikiem przy Hackers (1995). Następnie pracował przy innych filmach, takich jak Johnny English (2003), National Treasure (2004), Alien vs. Predator (2004), Children of Men (2006), Flyboys (2006), Knight and Day (2010) i Robin Hood (2010).

Chan współpracował z scenografem Charlesem Woodem przy sześciu filmach Marvela i 10 filmach w ogóle.

„Każdy film, który Marvel [wypuszcza], jest zawsze bardzo zaangażowanym procesem, dla mnie i Charliego, każdy jest wyjątkowy i stanowi wyzwanie” – powiedział Chan w wywiadzie z 2018 roku dla The Credits. „Guardians of the Galaxy różni się od Ultron, który różni się od Dr. Strange.

Infinity Wars było prawdopodobnie największym wyzwaniem. Praca ze świetnym studiem, takim jak Marvel, to prawdziwa kolaboracja. Są tam świetni scenarzyści, reżyserzy, którzy wiele wnoszą. Najpierw przedstawiali swoje pomysły, a my się od nich odbijaliśmy.”

W oświadczeniu dla The Hollywood Reporter, Wood nazwał Chana „niesamowitym talentem, genialnym projektantem, prawdziwym artystą oraz inspirującym i niezłomnym liderem. Ray był pełen największej życzliwości, niekończącej się hojności i fantastycznego humoru; miał najbardziej niezwykłą energię i był tak głęboko ceniony przez każdego, kto go spotkał „

Czytaj również:  Kobiety stanowiły większość pisarzy Amazon Originals w 2022 roku

„Od Xandar po Sanctum Sanctorum, Ray wniósł na ekran odrębne, żywe światy, rozciągające się od odległych zakątków kosmosu po łódź rybacką w Luizjanie” – powiedział Marvel. „Był także wspaniałym przyjacielem i kolegą.”

Chan podzielił się nagrodami za doskonałość w projektowaniu produkcji od Art Directors Guild w 2015 i 2020 roku odpowiednio za Strażników Galaktyki i Endgame .

Przeżył żonę Lindsay, synów Caspara i Sebastiana oraz synową Danielle.

„Gdyby nie był zajęty rodziną lub filmem”, powiedzieli, „Ray najprawdopodobniej skupiłby się na jednej z trzech rzeczy, z których każda, w innym życiu, Ray przodowałby w: jedzeniu, ponieważ Ray uwielbiał gotować dla rodziny i przyjaciół i był pierwszorzędnym szefem kuchni i życzliwym gospodarzem; samochody, czy to jego ukochany Range Rover P38, mechanika silnika Jeepa czy Formuła 1; jego ogród w domu w Cowbridge w Walii, który zaplanował ze swoim zwykłym talentem projektowym. Jako miłośnik klasycznych filmów, Ray, co może być zaskakujące, uwielbiał także musicale, z The Sound of Music na czele.”

Wszelkie historie i wspomnienia związane z Chanem można pozostawić tutaj. Darowizny ku jego pamięci można przekazywać na rzecz Stowarzyszenia Udaru Mózgu.

Latest Posts

Nie przegap