wtorek, 25 czerwca, 2024

Ostatnie posty

recenzja filmu „Jim Henson Idea Man”: Disney+ Dokument Rona Howarda to portret geniusza na średnim poziomie

Twórca Muppetów i innowator „Ulicy Sezamkowej” otrzymuje pełną szacunku i bardzo autoryzowaną dwugodzinną uroczystość z udziałem rodziny i współpracowników.

Jim Henson Idea Man

„Jim Henson Idea Man”Festiwal Filmowy w Cannes

Z pewnością istnieją lepsze i bardziej dogłębne filmy dokumentalne o geniuszu Jima Hensona niż film Rona Howarda Jim Henson Idea Man, ale być może nie są to filmy dokumentalne stworzone przy pełnym zaangażowaniu rodziny Hensonów, dostępie do archiwów Hensonów i łatwej drodze do emisji na Disney+.

Mający swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Cannes Classics, jest to miękki i dość satysfakcjonujący film – jeden z wielkim i zasłużonym uznaniem dla człowieka, który jest kronikarzem, ale bardzo mało z przełomowego ducha Hensona. Jim Henson Idea Man to bardzo konwencjonalny film, który poświęca swój czas na udowodnienie, jak niekonwencjonalny był Jim Henson. Można więc powiedzieć: „Czego można się spodziewać po filmie dokumentalnym Rona Howarda?” lub „Czego można się spodziewać po filmie dokumentalnym Disney+?” Nie oznacza to jednak, że Jim Henson Idea Man powinien zostać odrzucony, a jedynie zaakceptowany w swoich ograniczeniach.

Jim Henson Idea Man

The Bottom LineKonwencjonalny hołd dla niekonwencjonalnego człowieka.

Venue: Cannes Film Festival (Cannes Classics)
Airdate: Friday, May 31 (Disney+)
Director: Ron Howard
1 godzina 48 minut

Mimo wszystko zapewniam, że 108 minut spędzonych na oglądaniu skeczy z Ulicy Sezamkowej , Muppetów i Franka Oza nie jest czasem źle wykorzystanym. Po prostu dokument przedstawia Hensona jako człowieka z ciągłą świadomością, że ma więcej rzeczy do zrobienia niż czasu, a Jim Henson Idea Man ma więcej historii do opowiedzenia niż czasu.

Howard, stabilny, ale nigdy dynamiczny dokumentalista, jest w rzeczywistości najlepszy w pierwszej trzeciej części Jim Henson Idea Man, gdy ustanawia przedsławne początki legendarnego artysty. Choć w filmie znalazło się wiele materiałów filmowych z wczesnych prób Hensona w dziedzinie lalkarstwa, a także jego eksperymentalne filmy krótkometrażowe oraz archiwalne wywiady z jego zmarłą żoną Jane, Howard musi wypełnić wiele luk wizualnych. Używając wybuchów animacji, Howard ożywia wczesne szkice i obrazy Hensona i ustanawia nietypowy rytm, który dość dobrze pasuje do jazzującego chaosu estetyki Hensona.

Czytaj również:  UTA przegrywa sprawę o pozostawienie pozwu dotyczącego odejścia Michaela Kassana w sądzie otwartym

Można powiedzieć, że w miarę jak film pokazuje, jak Henson staje się bardziej mainstreamowy lub jak mainstream asymiluje Hensona, podejście Howarda staje się bardziej mainstreamowe. Ale o wiele bardziej chodzi o to, że gdy ma okazję wrócić do wcześniej niewidzianych materiałów zza kulis i niekończących się skeczy z Ulicy Sezamkowej i Muppet Show, Howard z przyjemnością pozwala im przemawiać i reprezentować geniusz Hensona bez potrzeby upiększania. Minuta, w której nie płaczę oglądając słynny moment „Kermit and Joey Say the Alphabet” z Ulicy Sezamkowej – ona ciągle dodaje „Cookie Monster”, on się denerwuje, ona mówi „I love you” – jest minutą, w której oddaję moją „ludzką” kartę, ale w tym momencie ile razy ta scena była wykorzystywana do podobnych celów?

W ostatnich latach powstały filmy dokumentalne poświęcone Mister Rogers’ Neighborhood, Sesame Street, Reading Rainbow i wielu innym postaciom z pokolenia X i milenialsów. Formuła została wprowadzona w życie. W żadnym momencie Jim Henson Idea Man nie wyłamuje się z tej formuły, więc może być całkowicie poruszający, ale nigdy nie odkrywczy.

Rozmowy są zróżnicowane, ale prawie żadna z nich nie jest szczególnie głęboka i istnieje dziwny opór przed opowiadaniem historii na rzecz ogólnych frazesów o geniuszu, wytrwałości i dziecięcym duchu. Czworo z pięciorga dzieci Hensona występuje przed kamerą i mówi o swoim ojcu z miłością, ale bardziej szczegółowo o nim jako mentorze – wszyscy weszli w jakąś odmianę rodzinnego biznesu – niż jako o ojcowskiej postaci. Być może dlatego Frank Oz, z łatwością najlepszy z prelegentów dokumentu, wyjaśnia, że stał się naprawdę bliski Hensonowi dopiero wtedy, gdy zaczął postrzegać go jako mentora i współpracownika, a nie zastępczego ojca. Oz ma historie i wgląd, których nikt inny w dokumencie nie posiada, i prawdopodobnie dlatego Henson z przyjemnością pozwala Ozowi mówić nawet o rzeczach, które w zasadzie nie mają nic wspólnego z Hensonem, na przykład o tym, jak zrozumiał Miss Piggy jako postać.

Czytaj również:  Will.i.am o Halftime Show Ushera: "Było wiele momentów OMG"

Howard ma najwięcej osób do rozmowy o Ulicy Sezamkowej, więc ten rozdział w życiu Hensona prawdopodobnie zajmuje większość dokumentu, mimo że jest to ogólnie materiał, który został przedstawiony bardziej szczegółowo w Street Gang Marilyn Agrelo. Jeśli chodzi o The Muppet Show, Rita Moreno jest jedyną gwiazdą, która pojawia się, by przypomnieć sobie swoje doświadczenia. Jeśli chodzi o późniejsze, bardziej dojrzałe filmy Hensona, gwiazda Howarda A Beautiful Mind Jennifer Connelly wpada, by wyrazić swój entuzjazm dla Labyrinth – ale znowu z ograniczoną szczegółowością, jakby miała mniej głębi, którą musiała się podzielić, a bardziej chęć wyciągnięcia ręki do reżysera, który poprowadził ją do Oscara.

Myślę, że lepszy dokument zawierałby więcej różnych współpracowników Oza i Hensona i być może zmusiłby dzieci Hensona do udzielenia odpowiedzi, które byłyby mniej nijakimi recytacjami biografii ich ojca, a bardziej doświadczeniami z nim. Nic z tego nie wymagałoby więcej negatywności lub krytyki niż Jim Henson Idea Man posiada. Tak czy inaczej, jest to prosta hagiografia, w której największą wadą Hensona jest obsesja na punkcie pracy, a jeśli przeszkodziło to w jego małżeństwie, nie wydaje się, aby przeszkodziło to w jakimkolwiek innym jego związku.

Dokument dostarcza mniej spojrzenia na osobowość i motywacje Hensona niż czysty dowód jego popędu. To dobrze, a dokument jest w porządku. Każdy, kto ma sentyment do Hensona i jego pracy, otrzyma wymagany śmiech, nostalgię i prawdopodobnie emocje z materiału filmowego zebranego tutaj przez Howarda. Głębsze zrozumienie będzie musiało poczekać.

Pełne kredyty

Miejsce: Festiwal Filmowy w Cannes (Cannes Classics)
Data emisji: Piątek, 31 maja (Disney+)
Dystrybutor: Disney+
Production Company: Imagine Documentaries
Director: Ron Howard
Writer: Mark Monroe
Producers: Brian Grazer, Ron Howard, Sara Bernstein, Margaret Bodde, Justin Wilkes, Mark Monroe, Christopher St. John
Producenci wykonawczy: Paul Crowder, Meredith Kaulfers, Michael Rosenberg
Score Composed by: David Fleming
1 godzina 48 minut

Czytaj również:  Sprzedaż domu Kanye "Ye" Westa w Malibu stoi przed nowym wyzwaniem prawnym w związku ze złożeniem zastawu

Biuletyny THR

Zapisz się, aby codziennie otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Subskrybuj Sign Up

Latest Posts

Nie przegap