wtorek, 18 czerwca, 2024

Ostatnie posty

recenzja filmu „Rob Peace”: Chiwetel Ejiofor tworzy konwencjonalną, ale poruszającą prawdziwą historię talentu, walki i tragedii

W swoim pełnometrażowym debiucie reżyserskim, Chłopiec, który okiełznał wiatr, Chiwetel Ejiofor stworzył humanizujący portret utalentowanego malawijskiego chłopca, który ratuje swoją wioskę przed głodem, budując wiatrak DIY. Ten film – oparty na prawdziwej historii wynalazcy Williama Kamkwamny – opierał się na konwencjach inspirujących filmów, aby ukształtować narrację przesiąkniętą dobroduszną szczerością. Ale zapowiadał także przedstawienie skomplikowanych relacji między ojcami i synami.

Ejiofor powraca do tego tematu z większą siłą w swoim najnowszym reżyserskim przedsięwzięciu, Rob Peace, opowiadającym o młodym mężczyźnie rozdartym między obietnicą przyszłości a odpowiedzialnością za swoją przeszłość. Film, będący adaptacją książki Jeffa Hobbsa z 2014 roku The Short and Tragic Life of Robert Peace, oferuje pełen empatii obraz głównego bohatera. Poprzez historię Peace’a, Ejiofor bada brutalny wpływ państwa opiekuńczego i napiętą współzależność ojca i jego syna. Choć w dużej mierze przewidywalny w swoim podejściu, film Ejiofora wciąż wywołuje prawdziwą reakcję emocjonalną dzięki mocnym występom obsady, zwłaszcza głównego Jaya Willa.

Rob Peace

The Bottom LineWywołuje prawdziwe emocje pomimo tradycyjnych ram.

Miejsce: Sundance Film Festival (Premiery)
Obsada: Jay Will, Mary J. Blige, Chiwetel Ejiofor, Camila Cabello, Michael Kelly, Mare Winningham
Reżyser-scenarzysta: Chiwetel Ejiofor
1 godzina 59 minut

Akcja filmu rozpoczyna się w 1987 roku w Orange w stanie New Jersey, gdzie siedmioletni Robert DeShaun Peace (Jelani Dacres) z niecierpliwością oczekuje na przyjazd ojca. Kiedy mężczyzna, którego wszyscy nazywają Skeet (w tej roli Ejiofor), podjeżdża swoim samochodem, Rob skacze z frontowych schodów w jego ramiona. Między tą dwójką istnieje wzajemny podziw, a Ejiofor, który napisał scenariusz, podkreśla to kluczowymi momentami więzi. Rob patrzy w górę na swojego ojca, a Skeet postrzega swojego syna jako przyszłość ich sąsiedztwa.

Początek Rob Peace również pokazuje lojalność Roba wobec jego rodzinnego miasta. Kameralne ujęcia Kseni Seredy przedstawiające mężczyzn zbierających się na przystanku, słuchających radia i częstujących się piwem, tworzą obraz tętniącej życiem społeczności. Ta perspektywa ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia napięcia, jakie Rob odczuwa do końca życia.

Czytaj również:  "Barbie" i "Oppenheimer" wśród nominowanych do nagrody Gildii Kostiumologów

Po tym, jak Skeet zostaje skazany za podwójne zabójstwo, matka Roba, Jackie (Mary J. Blige), podwaja wysiłki, by uratować syna. Nie chce, by Rob skończył jak jego ojciec lub inni mężczyźni z Orange. Film przeskakuje o siedem lat do 1994 roku. Rob (teraz grany przez Chance’a K. Smitha) jest uczniem St. Benedict’s Prep School w Newark, gdzie wyróżnia się w swoich klasach i gra w piłkę wodną. Poza szkołą utalentowany uczeń analizuje szczegóły sprawy swojego ojca. Rob wie, że Skeet jest niewinny i jest zdeterminowany, aby to udowodnić.

W Rob Peace rozwijają się dwie narracje: historia Roba poruszającego się po coraz bardziej elitarnych przestrzeniach bez utraty poczucia własnego ja oraz historia tego samego młodego mężczyzny próbującego uratować swojego ojca. Gdy Rob (teraz grany przez Jaya Willa) przenosi się z Orange do New Haven, gdzie zdaje maturę na Uniwersytecie Yale, Skeet nigdy nie opuszcza jego myśli. Dzwoni do ojca, odwiedza go w więzieniu i kontynuuje pracę nad udowodnieniem jego niewinności.

Will zręcznie równoważy charyzmatyczne oblicze swojego bohatera z jego bardziej zranionym wnętrzem. Szczególnie dobrze gra z Ejioforem; niektóre z najlepszych scen to coraz bardziej naładowane interakcje między Robem a jego ojcem. Występ Ejiofora podkreśla żniwo, jakie system karny zbiera na człowieku; Will oferuje wgląd w emocjonalne skutki posiadania uwięzionej ukochanej osoby.

Gdy Skeet staje się coraz bardziej zdesperowany, by odzyskać wolność, żąda od syna szybszego działania. Rob zaczyna zastanawiać się nad prawdziwością zeznań ojca, a Will opiera rosnące wątpliwości swojego bohatera na autentycznej ambiwalencji. Film zyskałby, gdyby znalazło się w nim więcej miejsca na wnętrze bohatera, zwłaszcza gdy rośnie presja, by pomóc Skeetowi.

W Yale Rob rozwija się akademicko i towarzysko, przyciągając uwagę profesor (Mare Winningham) i podziw rówieśników. To właśnie w Yale Rob poznaje swojego biografa Hobbsa (Benjamin Papac) i swoją dziewczynę Nayę (Camila Cabello). Pobyt na uczelni nie rozwiązuje jednak magicznie problemów naszego bohatera. Rob nadal potrzebuje pieniędzy, aby zapłacić za usługi prawne Skeeta. Dzięki temu Rob Peace oferuje niedostatecznie zbadany portret napięć, z jakimi borykają się czarnoskórzy studenci z klasy robotniczej w elitarnych instytucjach. Rob jest otoczony przez studentów, którzy nie wiedzą, że jego ojciec jest w więzieniu i nie rozumieją lojalności, jaką czuje wobec swojej społeczności.

Czytaj również:  Emmy: gwiazda "The Bear" Ebon Moss-Bachrach całuje Matty'ego Mathesona po zwycięstwie w kategorii najlepszy serial komediowy

Decyzja o sprzedaży marihuany na kampusie jest praktyczna. Nie mogąc pomóc Skeetowi w jego pracy na kampusie, Rob postanawia zanurzyć palec w tej bardziej lukratywnej operacji. Jego przyjaciele ostrzegają go przed tym: Bogaci biali studenci mogą handlować na kampusie bez obaw o konsekwencje, ale Rob jest biedny i czarny. Zasady są inne. Jednak nie mając wielu opcji, młody mieszkaniec Orange czuje, że musi zaryzykować.

Rob Peace porusza się szybko. Ejiofor często decyduje się na montaże wsparte przejmującą muzyką (autorstwa Jeffa Russo), zamiast pozwolić momentom się rozegrać. Te skróty mają sens w przypadku filmu, który stara się objąć tak duży obszar, ale czasami podcinają niektóre z bardziej emocjonalnie silnych scen. Szczególnie kompresują one drugą połowę życia Roba, pozostawiając nas ze spłaszczonym poczuciem motywacji bohatera, gdy znajduje się on w coraz większych kłopotach finansowych.

Mimo to, w Rob Peace, Ejiofor znalazł temat, którego historia życia odzwierciedla niektóre z najbardziej niesprawiedliwych realiów Stanów Zjednoczonych. Przez cały film ludzie w życiu Roba komentują jego nadprzyrodzony intelekt i charyzmę. Wyrażają podekscytowanie jego przyszłością – wszystkie wizje wymagają od niego opuszczenia East Orange. Ale Rob nie widział nic złego w swojej społeczności. Nie miał ochoty wyjeżdżać, a część tragedii Roba Peace’a polega na tym, że niewielu ludzi zastanawiało się, dlaczego.

Pełne kredyty

Miejsce: Sundance Film Festival (Premiery)
Firmy producenckie: Republic Pictures, Hill District Media, Los Angeles Media Fund, Participant, Sugar Peace Productions, 25 Stories
Obsada: Jay Will, Mary J. Blige, Chiwetel Ejiofor, Camila Cabello, Michael Kelly, Mare Winningham
Reżyser-scenarzysta: Chiwetel Ejiofor
Producers: Antoine Fuqua, Rebecca Hobbs, Jeffrey Soros, Simon Horsman, Andrea Calderwood, Kat Samick, Alex Kurtzman, Jenny Lumet
Producenci wykonawczy: Mary J. Blige, Jamin O’Brien, Morgan Earnest, Luke Rodgers, Jeff Skoll, Robert Kessel, Bruce Evans, Faye Stapleton, Ali Jayazeri, David Gendron
Autor zdjęć: Ksenia Sereda
Production designer: Dina Goldman-Kunin
Costume designer: Deirdra Elizabeth Govan
Editor: Masahiro Hirakubo
Music: Jeff Russo
Reżyser castingu: Alexa L. Fogel, CSA
Sprzedaż: Republic Pictures
1 godzina 59 minut

Czytaj również:  Dr. Dre, Interscope i Flipper's zamienią Hollywood Palladium w lodowisko, by uczcić 'The Chronic' (Exclusive)

Biuletyny THR

Zapisz się, aby codziennie otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Subskrybuj Zarejestruj się

Latest Posts

Nie przegap