poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Zwycięzcy Festiwalu Filmowego w Berlinie (aktualizacja na żywo)

Dahomey, dokument francusko-senegalskiego filmowca Matiego Diopa, zdobył Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Wieloaspektowy esej dokumentalno-fabularny bada powrót w listopadzie 2021 r. zrabowanych królewskich skarbów afrykańskiego Królestwa Dahomeju z Paryża do dzisiejszej Republiki Beninu, badając skomplikowaną reakcję mieszkańców Beninu, których kultura rozwijała się przez ponad sto lat bez tych artefaktów.

Wychodząc na scenę, aby odebrać nagrodę, Diop złożyła bezpośrednie oświadczenie polityczne, wołając: „Stoję po stronie Palestyny!”

Przewodnicząca jury, zdobywczyni Oscara za 12 Years a Slave i Black Panther aktorka Lupita Nyong’o, ogłosiła zwycięzcę Złotego Niedźwiedzia ze sceny Berlinale Palast w sobotę wieczorem. Nyong’o jest pierwszą czarnoskórą i pierwszą Afrykanką, która przewodniczy jury Berlinale.

Dahomey to dopiero drugi afrykański film, który zdobył główną nagrodę w Berlinie, po południowoafrykańskim dramacie operowym Marka Dornforda-Maya Breathe Umphefumlo (U-Carmen eKhayelitsha) w 2015 roku. Art house streamer Mubi odebrał Dahomey dla Ameryki Północnej i większości świata w ramach umowy ogłoszonej w piątek.

Dahomey jest również drugim z rzędu filmem dokumentalnym, który zdobył berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, po On the Adamant francuskiego filmowca Nicolasa Philiberta w zeszłym roku.

Hong Sangsoo, regularny zdobywca nagród na Berlinale – zdobył Srebrnego Niedźwiedzia w 2020 r. (The Woman Who Ran), 2021 r. (Introduction) i 2022 r. (The Novelist’s Film) – stworzył w sobotę kwartet, zdobywając nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za A Traveler’s Needs. Projekt ten oznacza jego trzecią współpracę z francuską gwiazdą Isabelle Huppert, po In Another Country (2012) i Claire’s Camera (2017). Finecut sprzedaje A Traveler’s Needs na całym świecie.

Nagroda dla najlepszego reżysera powędrowała do dominikańskiego filmowca Nelsona Carlosa De Los Santosa Ariasa za Pepe, nieklasyfikowalne połączenie dokumentu i fikcji o hipopotamie sprowadzonym do Kolumbii przez króla narkotykowego Pablo Escobara. (Narratorem filmu jest hipopotam). Srebrnego Niedźwiedzia otrzymał film sci-fi Bruno Dumonta L’ Empire, sprzedawany przez Memento International.

Czytaj również:  Quinta Brunson reaguje na prośby o udostępnienie odcinka strzelaniny w szkole Abbott Elementary

Sebastian Stan, wychowanek MCU, zdobył berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę pierwszoplanową w pokręconej nowojorskiej baśni Aarona Schimberga A Different Man, w której gra mężczyznę poddającego się radykalnej operacji plastycznej i zaczynającego kwestionować własną tożsamość.

„To mój pierwszy europejski festiwal filmowy”, powiedział Stan. „Dla małego chłopca z Rumunii to bardzo ważne, więc dziękuję” A24 wyprodukował A Different Man i wypuszcza go w Stanach Zjednoczonych.

Sebastian Stan w A Different ManFaces Off LLC

Emily Watson zdobyła nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę przerażającej zakonnicy u boku Cilliana Murphy’ego w irlandzkim dramacie Tima Mielantsa Small Things Like These. Międzynarodową sprzedażą filmu zajmuje się FilmNation.

W geście nawiązującym do politycznej debaty wokół wojny w Strefie Gazy, która przyćmiła większość dyskusji wokół kina na tegorocznym Berlinale, nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymał No Other Land. Projekt ten, wyreżyserowany przez kolektyw izraelskich i palestyńskich filmowców, jest trzeźwym spojrzeniem na próby wysiedlenia Palestyńczyków przez izraelski rząd w Masafer Yatta, wiejskiej wiosce na okupowanym Zachodnim Brzegu. No Other Land był wyświetlany w berlińskiej sekcji Panorama, gdzie zdobył nagrodę publiczności dla najlepszego filmu dokumentalnego. Wychodząc na scenę, dwóch reżyserów filmu, jeden Izraelczyk i jeden Palestyńczyk, wezwało „potężnych ludzi na tej sali” do zawieszenia broni w Strefie Gazy i „zaprzestania okupacji” Zachodniego Brzegu przez Izrael. Jeden z reżyserów powiedział, że Niemcy powinny przynajmniej zaprzestać dostarczania broni do Izraela.

Juliana Rojas, która zdobyła nagrodę Encounters dla najlepszego reżysera za Cidade; Campo, również wykorzystała scenę Berlinale, aby wezwać do zawieszenia broni w Strefie Gazy, podobnie jak Ben Russell i współreżyser Guillaume Cailleau, zdobywcy nagrody dla najlepszego filmu w sekcji Encounters za Direct Action. „Jesteśmy przeciwko ludobójstwu” – powiedział Russell.

Dwóch tegorocznych faworytów krytyki, niemiecki melodramat Matthiasa Glasnera Sterben (Umierający) i Diabelska kąpiel, austriacki horror reżyserów Goodnight Mommy Veroniki Franz i Severina Fiali, otrzymało Srebrne Niedźwiedzie. Glasner otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz, a autor zdjęć do The Devil’s Bath, Martin Gschlacht, odebrał trofeum w kategorii „wybitny wkład artystyczny”. The Match Factory sprzedaje Sterben na całym świecie, a Playtime zajmuje się The Devil’s Bath.

Lars Eidinger w Dying© Jakub Bejnarowicz _ Port au Prince, Schwarzweiss, Senator

To piąte i ostatnie Berlinale pod kierownictwem artystycznym Carlo Chatriana, który wraz z dyrektor zarządzającą Berlinale Mariëtte Rissenbeek odejdzie po tym roku i zostanie zastąpiony przez byłą dyrektor London Film Festival Tricię Tuttle, która przejmie podwójną rolę.

Czytaj również:  Paramount Pictures zatrudnia Phila Cohena jako dyrektora ds. literackich

Zwycięzcy 74. Berlinale

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu

Dahomey reż. Mati Diop

Nagroda Głównego Jury Srebrny Niedźwiedź

A Traveler’s Needs reż. Hong Sangsoo

Nagroda Jury Srebrny Niedźwiedź

L’ Empire reż. Bruno Dumont

Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera

Nelson Carlos De Los Santos Arias za Pepe

Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę pierwszoplanową

Sebastian Stan za A Different Man

Srebrny Niedźwiedź za najlepszą drugoplanową rolę męską

Emily Watson za Small Things Like These

Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz

Matthias Glasner za Sterben (Dying)

Srebrny Niedźwiedź za wybitny wkład artystyczny

Martin Gschlacht za zdjęcia do filmu Diabelska kąpiel

Encounters Awards

Best Film

Direct Action reż. Guillaume Cailleau, Ben Russell

Best Director

Cidade; Campo reż. Juliana Rojas

Nagroda Specjalna Jury (ex aequo)

The Great Yawn of History reż. Aliyar Rasti, Some Rain Must Fall reż. Qiu Yang

GWFF Best First Feature Award

Cu Li Never Cries reż. Pham Ngoc Lan

Berlinale Documentary Award

No Other Land reż. Yuval Abraham, Basel Adra, Hamdan Ballal, Rachel Szor

Berlinale Short Film Awards

Złoty Niedźwiedź dla najlepszego filmu krótkometrażowego

An Odd Turn reż. Francisco Lezama

Nagroda Jury Srebrny Niedźwiedź

Remains of the Hot Day reż. Zhang Wenqian

W poprzedniej wersji tej historii aktorka Emily Watson została błędnie zidentyfikowana jako Emma Watson.

Latest Posts

Nie przegap