piątek, 14 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Zwycięzcy nagród Olivier: Nicole Scherzinger, Sarah Snook, „Sunset Boulevard”, „Stranger Things

Nicole Scherzinger, gwiazda Sukcesji Sarah Snook, aktor Gry o Troni Sherlocka Mark Gatiss, wznowienie musicalu Sunset Boulevard i sztuka Stranger Things: The First Shadow znalazły się wśród laureatów nagród Olivier Awards 2024, które są uhonorowaniem osiągnięć londyńskiego teatru. Ceremonię w Royal Albert Hall w stolicy Wielkiej Brytanii poprowadziła gwiazda Ted Lasso Hannah Waddingham.

Wznowienie Bulwaru Zachodzącego Słońca Andrew Lloyda Webbera , w którym Scherzinger wcieliła się w rolę Normy Desmond i które ma pojawić się na Broadwayu w tym roku, zdobyło nagrodę dla najlepszego wznowienia musicalu, wyróżnienie dla najlepszej aktorki dla byłej wokalistki Pussycat Dolls oraz pięć innych wyróżnień, po tym jak zdobyła 11 nominacji.

Stranger Things: The First Shadow, prequel hitowego serialu Netflixa, który zasugerował swoje ambicje na Broadwayu, zdobył nagrodę dla najlepszej nowej sztuki rozrywkowej lub komediowej, a także Oliviera za najlepszą scenografię.

Dear England, sztuka Jamesa Grahama o selekcjonerze reprezentacji Anglii w piłce nożnej Garethu Southgate, otrzymała dziewięć nominacji i zdobyła dwie nagrody. Nagroda dla najlepszego nowego musicalu powędrowała do Operation Mincemeat, który zdobył również statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego w musicalu.

Snook zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki za swoją jednoosobową rolę w „The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a , w której gra wszystkie 26 ról . Produkcja zdobyła również drugą nagrodę Oliviera za najlepsze kostiumy

Gatiss zdobył nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w The Motive and the Cue. Sztuka napisana przez Jacka Thorne’a (Harry Potter i przeklęte dziecko, film Enola Holmes, serial telewizyjny His Dark Materials) i wyreżyserowana przez Sama Mendesa (1917, Skyfall, American Beauty), obraca się wokół historii stojącej za nowoczesną produkcją Williama Szekspira z 1964 roku na Broadwayu Hamlet z udziałem Richarda Burtona (granego przez Johnny’ego Flynna) w produkcji wyreżyserowanej przez Sir Johna Gielguda (Gatiss). Podczas prób dochodzi do zderzenia dwóch epok teatru. Tuppence Middleton gra Elizabeth Taylor w sztuce.

Sarah Snook w „The Picture of Dorian Gray”Marc Brenner

Pełna lista zwycięzców nagród Olivier Awards 2024, wyróżnionych pogrubioną czcionką, znajduje się poniżej.

Nagroda Noëla Cowarda dla najlepszej nowej sztuki rozrywkowej lub komediowej

Accidental Death of an Anarchist Dario Fo & Franca Rame, adaptacja Tom Basden w Lyric Hammersmith & Theatre Royal Haymarket
Stephen Sondheim’s Old Friends, muzyka i słowa Stephen Sondheim w Gielgud Theatre
Stranger Things: The First Shadow w reżyserii Kate Trefry w Phoenix Theatre
Vardy V Rooney: The Wagatha Christie Trial, adaptacja Liv Hennessy w Ambassadors Theatre

Best Family Show

Bluey’s Big Play w reżyserii Joe Brumma w Southbank Centre’s Royal Festival Hall
Dinosaur World Live w reżyserii Dereka Bonda w Regent’s Park Open Air Theatre
The House With Chicken Legs , książka Sophie Anderson, adaptacja Oliver Lansley w Southbank Centre’s Queen Elizabeth Hall
The Smeds and the Smoos, książka Julii Donaldson & Axel Scheffler, adaptacja Tall Stories w Lyric Theatre

Czytaj również:  Obawy, nadzieje i megadeale: Noworoczne palące pytania w Hollywood

Nagroda Gillian Lynne dla najlepszego choreografa teatralnego

Fabian Aloise za Bulwar Zachodzącego Słońca w Savoy Theatre
Ellen Kane & Hannes Langolf za Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Arlene Phillips z Jamesem Cousinsem za Guys & Dolls w Bridge Theatre
Mark Smith za The Little Big Things w @sohoplace
Susan Stroman za Crazy for You w Gillian Lynne Theatre

Mithridate Award za najlepsze kostiumy

Bunny Christie & Deborah Andrews za Guys & Dolls w Bridge Theatre
Ryan Dawson Laight za La Cage Aux Folles w Regent’s Park Open Air Theatre
Hugh Durrant za Peter Pan w The London Palladium
Marg Horwell za The Picture of Dorian Gray w Theatre Royal Haymarket

Cunard Best Revival

The Effect Lucy Prebble w National Theatre – Lyttelton
Macbeth Williama Shakespeare’a w Donmar Warehouse
Shirley Valentine Willy’ego Russella w Duke of York’s Theatre
Vanya Antona Czechowa w adaptacji Simona Stephensa w Duke of York’s Theatre

Best Musical Revival

Groundhog Day, muzyka i słowa Tim Minchin, książka Danny Rubin w The Old Vic
Guys & Dolls, muzyka i słowa Frank Loesser, książka Jo Swerling & Abe Burrows w Bridge Theatre
Hadestown, muzyka, słowa i książka Anaïs Mitchell w Lyric Theatre
Sunsetsetown. anaïs Mitchell w Lyric Theatre
Bulwar Zachodzącego Słońca, muzyka Andrew Lloyd Webber, teksty piosenek i książka Don Black & Christopher Hampton w Savoy Theatre

Nagroda D&B Audiotechnik za najlepszą scenografię dźwiękową

Paul Arditti za Stranger Things: The First Shadow w Phoenix Theatre
Dan Balfour & Tom Gibbins za Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Adam Fisher za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Gareth Fry za Macbeth w Donmar Warehouse

Outstanding Musical Contribution

Tom Brady za nadzór muzyczny i aranżacje oraz Charlie Rosen za orkiestracje do Guys & Dolls w Bridge Theatre
Mattowi Brindowi za nadzór muzyczny, aranżacje i orkiestracje do Just for One Day w The Old Vic
Steve’owi Sidwellowi za orkiestracje i Joe Bunkerowi za kierownictwo muzyczne do Operation Mincemeat w Fortune Theatre
Alanowi Williamsowi za nadzór muzyczny i kierownictwo muzyczne do Sunset Boulevard w Savoy Theatre

Najlepszy aktor w roli drugoplanowej

Will Close za rolę w Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Paul Hilton za rolę w An Enemy of the People w Duke of York’s Theatre
Giles Terera za rolę w Clyde’s w Donmar Warehouse
Luke Thompson za rolę w A Little Life w Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre
Zubin Varla dla A Little Life w Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Lorraine Ashbourne za Till the Stars Come Down w National Theatre – Dorfman
Priyanga Burford za An Enemy of the People w Duke of York’s Theatre
Haydn Gwynne za When Winston Went to War with the Wireless w Donmar Warehous
Gina McKee za rolę Dear England w National Theatre – Olivier
Tanya Reynolds za rolę A Mirror w Almeida Theatre i Trafalgar Theatre. Trafalgar Theatre

Czytaj również:  TCM Classic Film Festival: Gwiazdy i filmowcy spotykają się, by uczcić filmowe dziedzictwo

Blue-i Theatre Technology Award za najlepszą scenografię

Miriam Buether za scenografię i 59 Productions za projekt wideo dla Stranger Things: The First Shadow w Phoenix Theatre
Bunny Christie za scenografię do Guys & Dolls w Bridge Theatre
Es Devlin za scenografię i Ash J Woodward za scenografię wideo do Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Soutra Gilmour za scenografię oraz Nathan Amzi i Joe Ransom za scenografię wideo do Sunset Boulevard w Savoy Theatre

White Light Award za najlepszy projekt oświetlenia

Jon Clark za Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Jon Clark za Stranger Things: The First Shadow w Phoenix Theatre
Paule Constable za Guys & Doll w Bridge Theatre
Jack Knowles za Sunset Boulevard w Savoy Theatre

Najlepsza aktorka drugoplanowa w musicalu

Grace Hodgett Young za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Zoë Roberts za Operation Mincemeat w Fortune Theatre
Amy Trigg za The Little Big Things w @sohoplace
Eleanor Worthington-Cox za Next to Normal w Donmar Warehouse

Najlepszy aktor drugoplanowy w musicalu

Jak Malone za Operation Mincemeat w Fortune Theatre
Cedric Neal za Guys & Dolls w Bridge Theatre
David Thaxton za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Jack Wolfe za Next to Normal w Donmar Warehouse

Nagroda TAIT dla najlepszej nowej produkcji operowej

Blue w wykonaniu English National Opera w London Coliseum
Innocence w wykonaniu Royal Opera w Royal Opera House
Picture a Day Like This w wykonaniu Royal Opera w Royal Opera House – Linbury Theatre
The Rhinegold w wykonaniu English National Opera w London Coliseum

Wybitne osiągnięcia w dziedzinie opery

Antonio Pappano za rolę dyrektora muzycznego Royal Opera House
Belarus Free Theatre Company za King Stakh’s Wild Hunt w Barbican Theatre
Marina Abramović za koncepcję i projekt 7 Deaths of Maria Callas w London Coliseum

Najlepszy aktor w musicalu

David Cumming za Operation Mincemeat w Fortune Theatre
Tom Francis za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Daniel Mays za Guys & Dolls w Bridge Theatre
Charlie Stemp za Crazy for You w Gillian Lynne Theatre

Najlepsza aktorka w musicalu

Natasha Hodgson za Operation Mincemeat w Fortune Theatre
Caissie Levy za Next to Normal w Donmar Warehouse
Nicole Scherzinger za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Marisha Wallace za Guys & Dolls w Bridge Theatre

Najlepsza nowa produkcja taneczna

„Broken Chord” Gregory Maqoma & Thuthuka Sibisi w Sadler’s Wells
„The Rite of Spring” Seeta Patel w Sadler’s Wells
„La Ruta” Gabriela Carrizo, część Nederlands Dans Theater – NDT 1 w Sadler’s Wells
„Time Spell” Michelle Dorrance, Jillian Meyers & Tiler Peck, część Turn It Out With Tiler Peck & Friends w Sadler’s Wells

Czytaj również:  Chuck Lorre przekazuje $30M dla Cedars-Sinai Medical Center na nową szkołę (Exclusive)

Wybitne osiągnięcie w tańcu

Isabela Coracy za występ w NINA: By Whatever Means, część Ballet Black: Pioneers w Barbican Theatre
Jonzi D za kierownictwo artystyczne nad Breakin’ Convention 2023 International Festival of Hip Hop Dance Theatre w Sadler’s Wells
Rhiannon Faith za Lay Down Your Burdens w The Pit w Barbican

Unusual Rigging Award for Outstanding Achievement in Affiliate Theatre

Blue Mist reż. Mohamed-Zain Dada w Jerwood Theatre Upstairs w Royal Court Theatre
A Playlist for the Revolution reż. AJ Yi w Bush Theatre
Sleepova reż. Matilda Feyişayo w Bush Theatre
The Swell reż. Isley Lynn w Orange Tree Theatre
The Time Machine: Komedia Stevena Canny’ego i Johna Nicholsona w Park Theatre

Nagroda Sir Petera Halla dla najlepszego reżysera

Stephen Daldry & Justin Martin za Stranger Things: The First Shadow w Phoenix Theatre
Rupert Goold za Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Jamie Lloyd za Sunset Boulevard w Savoy Theatre
Sam Mendes za The Motive and the Cue w National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre

Best Actress

Laura Donnelly za The Hills of California w Harold Pinter Theatre
Sophie Okonedo za Medea w @sohoplace
Sarah Jessica Parker za Plaza Suite w Savoy Theatre Theatre
Sheridan Smith za Shirley Valentine w Duke Of York’s Theatre
Sarah Snook za The Picture of Dorian Gray w Theatre Royal Haymarket

Best Actor

Joseph Fiennes za Dear England w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
Mark Gatiss za The Motive and the Cue w National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre
James Norton za A Little Life w Harold Pinter Theatre & Savoy Theatre
Andrew Scott za Vanya w Duke of York’s Theatre
David Tennant za Macbeth w Donmar Warehouse

The Londoner Award for Best New Play

Dear England reż. James Graham w National Theatre – Olivier & Prince Edward Theatre
The Hills of California reż. Jez Butterworth w Harold Pinter Theatre
The Motive and the Cue reż. Jack Thorne w National Theatre – Lyttelton & Noël Coward Theatre
Till the Stars Come Down w reżyserii Beth Steel w National Theatre – Dorfman

Mastercard Best New Musical

The Little Big Things, muzyka Nick Butcher, teksty piosenek Nick Butcher & Tom Ling, książka Joe White w @sohoplace
Next to Normal, muzyka Tom Kitt, książka i teksty piosenek Brian Yorkey w Donmar Warehouse

teksty piosenek Brian Yorkey w Donmar Warehouse
Operation Mincemeat, muzyka, teksty piosenek i książka David Cumming, Felix Hagan, Natasha Hodgson & Zoë Roberts w Fortune Theatre
A Strange Loop, muzyka, teksty piosenek i książka Michael R. Jacksona w Barbican Theatre

Latest Posts

Nie przegap