środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Dave Chappelle powraca w filmie Netflixa „The Dreamer”: „I Love Punching Down”

Kontrowersyjny komik powrócił w niedzielę ze swoim siódmym specjalnym programem dla streamera, w którym wyśmiewa swój atak na Hollywood Bowl i Willa Smitha policzkującego Chrisa Rocka, a także żartuje z osób trans i niepełnosprawnych.

Dave Chappelle The Dreamer. Dave Chappelle at the Lincoln Theater in Washington DC.

Dave Chappelle w filmie „Marzyciel”Mathieu Bitton/Netflix

Dave Chappelle nie jest do końca stonowany, ale jego nowy stand-up special The Dreamer jest prawdopodobnie bardziej refleksyjny i porusza szerszy wachlarz tematów niż jego ostatnie kilka wysiłków Netflix.

W niedzielę kontrowersyjny komik powrócił na Netflix z The Dreamer, swoim pierwszym pełnometrażowym programem stand-upowym od dwóch lat.

The Dreamer gra bardziej jak tradycyjny program komediowy niż ultra-kontrowersyjny The Closer z 2021 roku – który był krytykowany za nadmierne skupienie się na społeczności transseksualnej i Chappelle defensywnie odpowiadający na swoich krytyków – jednak komik nadal atakuje zmarginalizowane grupy, takie jak osoby niepełnosprawne. Jeden z długich fragmentów nowego programu dotyczy paraplegicznego byłego republikańskiego przedstawiciela Karoliny Północnej, Madisona Cawthorna, który twierdził, że był zapraszany na imprezy seksualne w Waszyngtonie. „Nie wątpię, że robią to gówno w Waszyngtonie [ale] kto, kurwa, zaprasza paraplegika na orgię?” Zastanawiał się Chappelle i w pewnym momencie oświadczył: „I love punching down!”

Po opowiedzeniu jednej anegdoty, która prowadzi do puenty na temat społeczności trans, Chappelle mówi: „Jeśli przyszliście dziś na ten występ, myśląc, że znowu będę się nabijać z tych ludzi, to nie będę się już z nimi pieprzył. To nie było warte zachodu” (Mimo to i tak oddał kilka strzałów).

„To zabawna rzecz, jeśli czujesz, że masz absolutną rację; możesz upić się poczuciem, że masz rację – to dlatego geje są tacy wredni” – mówi w pewnym momencie.

Przechodząc na świeższe terytorium, Chappelle odniósł się do niesławnego momentu Oscara Willa Smitha, uderzając Chrisa Rocka na scenie w 2022 roku i wyśmiewał Rocka za deklarację „Odmawiam bycia ofiarą” w swoim specjalnym programie Netflix, żartując: „Obejrzyj taśmę!”

Czytaj również:  John Cena planuje wkrótce odejść z WWE: "Ten czas nadejdzie"

Chappelle poświęcił również trochę czasu na opisanie swojego własnego ataku na scenie w Hollywood Bowl w tym samym roku („Wszystko jest zabawne, dopóki nie przytrafi się tobie”). Chappelle zauważył: „Jak na bezdomnego, ten facet miał niesamowite miejsca” i zażartował, że jego napastnik został pobity przez jego ochronę na scenie. „Gdyby Will Smith mnie zaatakował, teraz wiem, czego Will Smith by nie zrobił , a mianowicie cieszył się resztą swojego wieczoru”

The Dreamer został nakręcony w rodzinnym mieście Chappelle’a, Waszyngtonie, w historycznym Lincoln Theatre. Program wyreżyserował zdobywca nagrody Emmy Stan Lathan, który wcześniej kierował innymi programami specjalnymi Chappelle’a w serwisie Netflix.

Ostatnie dwa programy specjalne Chappelle’a, Sticks & Stones i The Closer z 2019 r., wywołały poważną krytykę ze strony Netflixa, szczególnie ze względu na komentarze komika na temat społeczności transpłciowej. The Closer, w szczególności, został skrytykowany za to, że wydawał się niemal obsesyjnie skupiony na tej kwestii („Mężczyzna wydaje się teraz oderwany od rzeczywistości, kolejny nudny komik z obsesją na punkcie kultury anulowania, bardziej zainteresowany byciem postrzeganym jako poprawny niż łamaniem sprytnego żartu”, napisał krytyk Forbes). The Closer spowodował również strajk niektórych pracowników Netflixa, którzy zażądali od swojego pracodawcy usunięcia treści.

Ted Sarandos, współzarządzający Netflixem, wielokrotnie bronił programów specjalnych, po raz pierwszy w kilku wewnętrznych notatkach, w których w pewnym momencie stwierdził: „Kilku z was pytało również, gdzie wyznaczamy granicę nienawiści. Nie zezwalamy na tytuły w serwisie Netflix, które mają na celu podżeganie do nienawiści lub przemocy i nie uważamy, że The Closer przekracza tę granicę. Zdaję sobie jednak sprawę, że rozróżnienie między komentarzem a krzywdą jest trudne, zwłaszcza w przypadku komedii stand-up, która istnieje po to, by przekraczać granice. Niektórzy uważają sztukę stand-upu za złośliwą, ale nasi członkowie lubią ją i jest ona ważną częścią naszej oferty treści”

Czytaj również:  'She-Hulk' Star Jameela Jamil Addresses Criticism of Her Show Look: "Akceptuję każdą uncję cienia"

Później Sarandos powiedział The Hollywood Reporter, że „spieprzył”, nie „[przyznając] w tych e-mailach, że grupa naszych pracowników cierpiała”, ale mimo to stał przy specjalnym programie. „Masz odbiorców o różnym guście, różnej wrażliwości, różnych przekonaniach” – powiedział. „Naprawdę nie można zadowolić wszystkich, inaczej treść byłaby dość nudna … Myślę, że włączenie programu specjalnego do Netflix jest zgodne z naszą ofertą komediową, jest zgodne z marką komediową Dave’a Chappelle’a i jest to … jeden z tych momentów, kiedy na Netflix jest coś, co ci się nie spodoba”

Fani Chappelle’a również nie zawahali się w swoim poparciu dla komika, a oba programy specjalne uzyskały wyniki oglądalności na Rotten Tomatoes w wysokich latach 90-tych, pomimo wyników krytyków wahających się między 30 a 40 procent. Chappelle zdobył również dwie nagrody Emmy za Sticks & Stones i był dwukrotnie nominowany do Emmy – i wygrał Grammy za najlepszy album komediowy – za The Closer.

Komik najwyraźniej czerpał ogromne zyski ze swoich kontrowersji związanych z wojną kulturową, deklarując na scenie w Hollywood Bowl w 2021 roku: „Jeśli to jest to, co jest anulowane, to uwielbiam to” Niedawny profil komika Wall Street Journal donosi, że Chappelle sprzedał więcej biletów w 2023 roku niż jakikolwiek inny headliner komediowy, zarabiając 62 miliony dolarów na 31 występach.

Biuletyny THR

Zapisz się, aby codziennie otrzymywać wiadomości THR prosto do swojej skrzynki odbiorczej

Subskrybuj Sign Up

Latest Posts

Nie przegap