sobota, 24 lutego, 2024

Ostatnie posty

Festiwal Filmowy w Szanghaju odwołany w odpowiedzi na chińskie ataki COVID

To już oficjalne: 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju został odwołany.

Organizatorzy potwierdzili w poniedziałek to, czego od dawna spodziewali się przedstawiciele branży – że największa i najbardziej szanowana impreza filmowa w Chinach nie odbędzie się w tym roku ze względu na trwające w kraju epidemie wirusa Omicron oraz surową politykę Pekinu „COVID zero”.

Festiwal w Szanghaju odbywa się zwykle w połowie czerwca, ale organizatorzy nie udzielili informacji na temat losów imprezy przez cały okres dwumiesięcznej blokady miasta. W poniedziałek po południu przedstawiciele festiwalu wydali krótkie oświadczenie, w którym poinformowali, że impreza została formalnie przełożona na 2023 rok. Decyzja ta oznacza trzeci rok nieprawidłowego funkcjonowania najdłużej organizowanej imprezy kinowej w Chinach.

„Ze względu na wpływ pandemii nowego koronawirusa, Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju podjął decyzję, że 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju, który pierwotnie miał się odbyć w czerwcu 2022 roku, zostanie przełożony na przyszły rok” – poinformowali organizatorzy.

W 2020 r. festiwal przesunął datę z czerwca na sierpień po tym, jak kina zostały zamknięte na pierwszą połowę roku, ponieważ Chiny zareagowały na wczesną fazę pandemii nowego koronawirusa. Latem 2021 roku życie w Chinach wróciło już do normy, ponieważ dzięki lokalnym wysiłkom w zakresie zdrowia publicznego udało się wyeliminować wirusa w granicach Chin. Festiwal odbył się w normalnym czerwcowym terminie, ale surowe ograniczenia dotyczące przyjazdów sprawiły, że impreza była niemal wyłącznie wydarzeniem lokalnym, bez udziału międzynarodowych uczestników i gości. Dziś trudna sytuacja Szanghaju świadczy o całych Chinach: Podczas gdy większość międzynarodowych festiwali, takich jak zakończony niedawno Festiwal Filmowy w Cannes, nauczyła się normalnie funkcjonować wśród wirusa dzięki wysokim wskaźnikom szczepień i byłych zakażeń, chiński przemysł filmowy jest nadal ograniczany przez agresywną politykę zerowej tolerancji.

Czytaj również:  "Beckham", "Carpool Karaoke" wśród nominowanych do nagród PGA 2024 w kategoriach sport, filmy dla dzieci i filmy krótkometrażowe

Organizatorzy festiwalu dodali, że jeśli warunki zdrowotne w Chinach poprawią się w drugiej połowie roku, rozważą zorganizowanie festiwalu jesienią lub wczesną zimą. „Chcielibyśmy wyrazić nasze szczere podziękowania i przeprosić ludzi ze wszystkich środowisk, którzy troszczą się o Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju i wspierają go” – powiedzieli organizatorzy. „Jeśli warunki na to pozwolą, zaplanujemy i przeprowadzimy odpowiednie festiwale filmowe i imprezy tematyczne w drugiej połowie tego roku.”

Dwumiesięczna blokada COVID w Szanghaju została zniesiona 1 czerwca, co wywołało uroczystości na ulicach i w parkach publicznych. Kina pozostały jednak zamknięte, a ostatnie masowe testy wykazały już niewielki wzrost liczby zakażeń w niektórych częściach miasta. 3 czerwca wiele dzielnic zostało ponownie zamkniętych, a ponad 2 miliony mieszkańców pozostało w swoich domach.

Latest Posts

Nie przegap