poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie posty

David Cronenberg otrzyma nagrodę za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w San Sebastian

Kanadyjski mistrz horroru David Cronenberg otrzyma Nagrodę Donostia, wyróżnienie za całokształt twórczości, podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w San Sebastian.

Cronenberg odbierze nagrodę podczas gali 21 września w San Sebastian’s Victoria Eugenia Theatre, po której odbędzie się pokaz jego najnowszego filmu, Crimes of the Future.

Dystopijny dramat, w którym występują Viggo Mortensen, Léa Seydoux i Kristen Stewart, miał swoją premierę w konkursie w Cannes w zeszłym miesiącu, gdzie był ulubieńcem publiczności. Krytycy uznali go za powrót do formy Cronenberga, który jest uważany za pioniera body horroru i autorskiego sci-fi. Począwszy od swoich pierwszych prac, w Shivers (1975), Rabid (1977) i The Brood (1979), kanadyjski reżyser obalał tropy horrorów klasy B, by opowiadać niepokojące historie o psychicznym udręczeniu Późniejsze filmy, w tym Scanners (1981), Videodrome (1983), Dead Ringers (1988), Naked Lunch (1991), i eXistenZ (1999), wykorzystują gatunek science fiction do przedstawienia wywrotowej krytyki współczesnego, napędzanego technologią społeczeństwa.

Ostatnią karierę Cronenberga ukształtowała współpraca z Mortensenem, z którym nakręcił cztery filmy, w tym Historię przemocy (2005) i Niebezpieczną metodę (2011), oraz Robertem Pattinsonem, który wystąpił zarówno w Cosmopolis (2012), jak i Mapach do gwiazd (2014).

To będzie druga wizyta Cronenberga w San Sebastian, po tym jak jego osadzony w Londynie dramat gangsterski Eastern Promises, w którym również wystąpił Mortensen, otworzył hiszpański festiwal w 2007 roku.

Kanadyjski filmowiec dołącza do znakomitej listy laureatów nagrody Donostia, na której obok Francisa Forda Coppoli, Agnès Vardy, Hirokazu Koreedy i Costy-Gavrasa znaleźli się między innymi.

70. Festiwal Filmowy w San Sebastian trwa od 16 do 24 września 2022 r.

Czytaj również:  gwiazda 'Sukcesji' Dagmara Dominczyk mówi, że jej ojciec zmarł podczas kręcenia 4 sezonu: "Bardzo dziwny sezon dla mnie"

Latest Posts

Nie przegap