wtorek, 16 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

gwiazdy „True Detective” Jodie Foster i Kali Reis wyjaśniają premierowe napięcie: „Absolutnie się nienawidzą”

[Ta historia zawiera spoilery z premiery czwartego sezonu True Detective: Night Country.]

W swojej pierwszej głównej sekwencji, True Detective: Night Country głośno i z dumą głosi swoją misję: „Shake it up, baby!”

Czwarty sezon serialu kryminalnego HBO jest dziełem zupełnie nowego zespołu pod kierownictwem reżyserki Issy Lopez, a gwiazdy Jodie Foster i Kali Reis przejmują obowiązki tytułowych detektywów. Nowy skład talentów na ekranie i za nim absolutnie wstrząsa formułą True Detective , oferując coś, co wydaje się zupełnie nowe, zapewniając jednocześnie mrożącą krew w żyłach narrację, która wydaje się najbardziej zbliżona do pierwszego sezonu z Matthew McConaugheyem i Woodym Harrelsonem w rolach głównych.

Z naciskiem na „mrożący krew w żyłach”, biorąc pod uwagę założenie Night Country, którego akcja rozgrywa się w alaskańskim miasteczku w ferworze całonocnej zabawy. Słońce zachodzi na zimowe miesiące, a pośród wiecznej zmarzliny czai się zło.

Premiera ustanawia tajemnicę sezonu na kilku różnych frontach, zaczynając od zniknięcia grupy naukowców, odkrytych pod koniec odcinka w sękatym obrazie zamarzniętej śmierci. Co stało się z tymi ludźmi? Kto – lub co – jest za to odpowiedzialny? Zadanie rozgryzienia tego spada na nas, przynajmniej w pewnym sensie. Połowa zabawy w nowym sezonie True Detective polega na próbie rozwikłania tajemnicy wraz z bohaterami, a premiera daje detektywom Reddit wystarczającą ilość amunicji, aby już zacząć układać główne elementy w całość.

Równie ważni są jednak dwaj prawdziwi detektywi w sercu tytułu: Foster jako Liz Danvers i Reis jako Evangeline Navarro, funkcjonariuszki organów ścigania, między którymi z nie do końca jasnych powodów nie ma zbyt wiele miłości.

„Jest bardzo interesującą, głęboką, twardą kobietą z wielkim sercem”, mówi Reis The Hollywood Reporter o swoim podejściu do Navarro, rdzennej i dominikańskiej byłej oficer wojskowej, która jest nowa w miasteczku Ennis na Alasce, przynajmniej relatywnie rzecz biorąc. „Jest bardzo związana ze swoją duchową stroną. Ma też ciemną stronę, ale w rzeczywistości jest ona częścią jej jasnej strony. Jest bardzo wyrachowana, ale też nieprzewidywalna. Kiedy ją poznajemy, jest tak wiele sprzeczności.”

Kali Reis jako Evangeline Navarro.Michele K. Short/HBO

Danvers tymczasem jest nieco bardziej mięsistym gliniarzem – lub, dokładniej, gliniarzem typu Tinder i fantasy-football. Początkowo Foster niechętnie dołączyła do obsady True Detective, nie z powodu czegokolwiek związanego z jakością dzieła.

Czytaj również:  Jennifer Hudson, Don Lemon, Oprah i inni wspominają Barbarę Walters: "She Was Indeed a Trailblazer"

„To nie było łatwe tak”, powiedziała Foster THR. „Uwielbiałam scenariusz – uwielbiałam scenariusz – ale nie czułam, że jestem odpowiednia do zagrania Danvers. Postać została napisana zupełnie inaczej, nie dla kogoś w moim wieku i czułam, że są pewne zmiany, które zachodzą w tym wieku, które należy uwzględnić.”

Według showrunnera i reżysera Lopeza, początkowa koncepcja Danvers miała przedstawiać „kobietę na skraju załamania, ponieważ nigdy nie widziałem, żeby Jodi to robiła – kobietę na skraju utraty, a potem nabiera siły” Ale kiedy ujęcie nie do końca pasowało do wizji Foster, Lopez wspomina sposób, w jaki pokonali twórczą przepaść: „Odwróciłam się do niej i powiedziałam: „OK, więc chcesz, żebym zrobiła z niej dupka?” A ona odpowiedziała: „Tak!” A ja na to: „Uwielbiam tę misję”.”

„Pomyślałam o całej prestiżowej telewizji i wszystkich męskich antybohaterach, którzy są tak kultowi”, kontynuuje Lopez, „Walterach White’ach, Tony’m Sopranosie i pomyślałam, dlaczego nie mamy złej suki?”

„Pierwotnie była wrażliwa, płaczliwa i miała trudności z przystosowaniem się do żałoby” – mówi Foster, odnosząc się do przeszłych traum otaczających Danvers – w szczególności niewyjaśnionych śmierci członków jej rodziny, które miały miejsce przed rozpoczęciem serialu. „Skończyło się na tym, że poszliśmy w przeciwnym kierunku. Jest zamkniętą osobą, która w ogóle nie ma dostępu do swojego żalu. Jest jakby uśpiona i trzeba ją obudzić. Jest w niej dużo złośliwości, arogancji i złego poczucia humoru, które tak naprawdę nie jest zabawne. Wszystko to pochodzi z miejsca bólu, który ukrywa. Jest to bardziej interesujące i lepiej służy historii Navarro, która jest głównym głosem utworu, rdzennym głosem. Chciałem, by Danvers temu służyła”

Jodie Foster jako Liz Danvers.Michele K. Short/HBO

„Danvers i Navarro absolutnie się nienawidzą”, mówi Reis, „ale tak dobrze ze sobą współpracują. Jest to zgodne z parasolem True Detective . W pewnym momencie mieli dobre relacje. Mieli dla siebie tyle miłości i szacunku. Ale coś poszło nie tak. W związkach – naprawdę dobrych związkach – to się zdarza, w tych głębokich relacjach. Ale szanują swoje umiejętności i wiedzą, że potrzebują siebie nawzajem, aby rozwiązać tę sprawę.”

Czytaj również:  'Mack & Rita' Review: Diane Keaton przewodzi zgranej obsadzie w komedii "Hit-and-Miss Body-Switch"

Lopez dodaje, że patrzyła na oryginalny sezon True Detective jako inspirację dla dynamiki między Danvers i Navarro, mówiąc: „Jeśli spojrzysz na Harta i Cohle’a (Harrelson i McConaughey) w pierwszym sezonie, masz jednego z nich, który jest nihilistą i czyta filozofię, a jeden z nich mówi: „Człowieku, proszę, przestań mówić” Chce wrócić do domu z żoną. Więc to jest rzecz, której nie mogłem zrobić. [Navarro i Danvers nie mogli być tacy. Ale pomysł, by dyskutowali o naturze wszechświata, był absolutnie niezbędny do utrzymania tego True Detective. Więc jakie wizje mogłyby się ścierać? Mogliśmy się tym bawić.”

Finn Bennett jako Peter z ojcem Hankiem Priorem, granym przez Johna Hawkesa.Michele K. Short/HBO

Podczas gdy Danvers i Navarro są głównymi postaciami ścierającymi się i współpracującymi w czwartej rundzie True Detective, są otoczeni eklektyczną obsadą postaci, w tym między innymi: Fiona Shaw jako Rose Aguineau, tajemnicza kobieta z prawdopodobnie nadprzyrodzonymi powiązaniami z Ennisem; John Hawkes jako Hank Prior, niezbyt gwiazdorski policjant cierpliwie czekający na przyjazd do miasta swojej długodystansowej dziewczyny; Finn Bennett jako syn Hanka, Peter, również policjant, który wisi na każdym słowie i poleceniu Danvers, kosztem jego życia rodzinnego; oraz Christopher Eccleston jako Ted Corsaro, który debiutuje w drugim odcinku jako kolejny funkcjonariusz organów ścigania z dawnymi powiązaniami z Danvers.

Czy jeden z nich może być odpowiedzialny za główną tajemnicę sezonu? Czy więcej niż jeden z nich może być w to zamieszany? Nie spoilerując niczego, wiedz jedno: bardzo dokładne spojrzenie na premierowy odcinek Night Country dostarcza wszystkich wskazówek potrzebnych do złożenia tej układanki w całość.

Trzeba tylko zadawać właściwe pytania.

True Detective emituje nowe odcinki w niedziele o 21:00 ET na HBO i Max.

Latest Posts

Nie przegap