środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Pokaz czarnej sztuki i historii na SoFi Stadium w L.A. koryguje „mit nieobecności”

Proces tworzenia sztuki, podobnie jak doświadczenie Czarnych w Ameryce, opiera się na wrodzonej zdolności widzenia poza granicami okoliczności i wierze, że coś pięknego powstanie dzięki wierze i zaangażowaniu. Kiedy kolekcjonerzy sztuki i książek, Bernard i Shirley Kinsey – założyciele Kinsey African American Art & History Collection – po raz pierwszy spotkali w 1999 roku początkującego artystę o nazwisku Samuel Dunson, zamówili u niego obraz olejny, po prostu dlatego, że zachwycił ich jego styl. W następnym roku powstało dzieło zatytułowane The Cultivators, przedstawiające rodzinę pewnie poruszającą się po polu książek.

„Używamy go jako naszego głównego obrazu lub logo, ponieważ ten młody brat dostrzegł w nas to, że jesteśmy nastawieni na dzielenie się i kultywowanie wiedzy”, mówi syn pary, Khalil Kinsey, GM i główny kurator kolekcji. Teraz, po międzynarodowym tournée trwającym od 2006 roku, Kinsey Collection jest pierwszą wystawą sztuki, która zostanie zaprezentowana na stadionie SoFi w Inglewood, co podwójnie oznacza jej pierwszą obecność w miejscu sportu i rozrywki.

Wystawa – która została otwarta w SoFi w lutym, a obecnie przedłużona do czerwca – zawiera ponad 70 dzieł sztuki autorstwa wybitnych czarnych artystów (w tym Charlesa Ethana Portera, May Howard Jackson, Elizabeth Catlett, Sama Gilliama, Erniego Barnesa i Romare’a Beardena), rzeźby, zdjęcia, rzadkie książki and listy (od Dr. Martina Luthera Kinga Jr. i Malcolma X) i została kuratorowana we współpracy z historykiem Larrym Earlem. Według Kinsey, „to naprawdę kronika, w sposób chronologiczny, ewolucji afroamerykańskiego życia w Stanach Zjednoczonych przez pryzmat wkładu artystycznego.”

Lazy loaded image

Widok instalacji wystawy na SoFi Stadium. „Od momentu uruchomienia wystawy w lutym, prawie 4000 studentów zwiedziło Kolekcję Kinsey’a na SoFi Stadium” – mówi Jason Witt, starszy dyrektor ds. społeczności i zaangażowania w SoFi Stadium i Hollywood Park.Dzięki uprzejmości Adama Pantozzi/Sofi Stadium

Znajdujące się na drugim piętrze SoFi przedmioty, które sięgają aż do XVI wieku, wiszą w pobliżu apartamentu dzielonego przez takie osoby jak Jay-Z, Rich Paul i LeBron James. Wystawę odwiedzili Cedric the Entertainer, muzyk Terrace Martin i gracze L.A. Rams.

Czytaj również:  Najlepsze oferty zestawów Xbox do kupienia online, w tym edycje serii X i serii S

Kolekcja Kinsey’a, która zaczęła nabierać kształtów ponad 50 lat temu, została obejrzana przez ponad 15 milionów zwiedzających w ponad 30 miastach na całym świecie. To, co zaczęło się jako przedsięwzięcie napędzane pasją – Bernard jest byłym pracownikiem Xeroxa, Shirley byłą nauczycielką – rozkwitło w bo na fide archiwum autentycznych artykułów afroamerykańskiej sztuki pięknej i efemeryd z pierwotnego źródła w celu skrystalizowania wkładu czarnych artystów, pisarzy, liderów myśli, personelu wojskowego i innych do społeczeństwa amerykańskiego. Staraliśmy się „oświetlić te historie ludzkości i zwiększyć prawdziwe znaczenie czarnego życia i wkładu w Ameryce” – mówi Kinsey.

Lazy loaded image

’The Cultivators’ by Samuel DunsonDzięki uprzejmości Sofi Stadium.

Jason Witt, starszy dyrektor ds. Społeczności i zaangażowania w SoFi Stadium i Hollywood Park, powiedział, że właściciel Los Angeles Rams Stan Kroenke przewidział 300-akrowy rozwój jako miejsce dla społeczności, aby zebrać się przez cały rok. „Jednym z głównych elementów Kinsey Collection jest wdrożenie dynamicznej inicjatywy zaangażowania społeczności, współpraca ze szkołami w Inglewood i rejonie Los Angeles, a także lokalnymi organizacjami non-profit, aby ułatwić różne programy edukacyjne, w tym wycieczki terenowe, wizyty w szkołach, edukację artystyczną, warsztaty dla nauczycieli, wykłady gościnne i inne” – mówi. „Od momentu rozpoczęcia działalności w lutym, gościliśmy ponad 11 000 osób, a prawie 4 000 uczniów zwiedziło Kinsey Collection na SoFi Stadium.”

W przyszłym miesiącu, z okazji święta Juneteenth, we współpracy z Inglewood’s Residency Art Gallery w SoFi zostaną odsłonięte dodatkowe prace podkreślające współczesnych czarnych artystów. „To naprawdę przeszłość, teraźniejszość i informowanie o przyszłości” – mówi Kinsey. (Wystawa w SoFi jest otwarta od czwartku do niedzieli, a bilety kosztują 15 dolarów) „Zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to blueprint dla tego, co obiekty sportowe i rozrywkowe mogą zrobić, jeśli chodzi o zapewnienie doświadczeń na poziomie muzeum w swoich salach i korytarzach.” Więcej informacji na stronie sofistadium.com/kinsey.

Wersja tej historii po raz pierwszy pojawiła się w wydaniu z 25 maja magazynu The Hollywood Reporter. Kliknij tutaj, aby zaprenumerować.

Latest Posts

Nie przegap