4 czerwca 2022 r. | godz. 13:09

Księżniczka Anna to prawdziwy szczypiornista.

W sobotę 71-letnia królewna wzięła udział w 243. gonitwie Epsom Derby, zastępując swoją matkę, królową Elżbietę, która nie mogła przybyć.

To dopiero trzeci raz, kiedy 96-letnia monarchini opuściła doroczną imprezę wyścigową. Przegapiła je w 1956 roku podczas wizyty państwowej w Szwecji oraz w 1984 roku, gdy uczestniczyła w obchodach rocznicy D-Day we Francji.

Królowa była zmuszona wycofać się po tym, jak odczuwała „dyskomfort” podczas czwartkowej parady Trooping the Colour. Opuściła również piątkowe jubileuszowe nabożeństwo dziękczynne w katedrze św. Pawła.

Jednakże, jak donosi magazyn People, oglądała uroczystości w telewizji.

„Chcielibyśmy życzyć Jej Wysokości Królowej wspaniałego Platynowego Jubileuszu. Rzadko zdarza się, że Królowa nie może dołączyć do nas w Epsom Downs, ale cieszymy się, że zamierza obejrzeć Derby Day w telewizji” – powiedział przed wyścigiem Phil White, dyrektor regionalny londyńskiego Jockey Clubu.

Zara and Mike Tindall arrive on Derby Day.
Księżnej Annie towarzyszyła jej córka Zara Tindall i mąż Zary, Mike Tindall.
PA Images via Getty Images

Do Anne dołączył jej syn Peter Phillips, córka Zara Tindall i zięć, były angielski rugbysta Mike Tindall.

Na torze wyścigowym powitała ich specjalna warta honorowa złożona z 40 królewskich dżokejów ubranych w purpurowe i złote barwy wyścigowe królowej.

Księżniczka Anna jest również zapaloną koniarką – w 1976 r. brała udział w trzydniowych zawodach jeździeckich na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Zara jest zawodową jeźdźczynią konną i zdobyła srebrny medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku. Medal wręczyła jej matka.

Horse Racing - Derby Festival - Epsom Downs Racecourse, Epsom, Britain - June 4, 2022  Britain's Princess Anne is seen with her son Peter Phillips during the races
Syn księżnej Anny, Peter Phillips, również był na wyścigach.
REUTERS

Monarchini od dawna jest entuzjastką wyścigów i miłośniczką koni.

W kwietniu ubiegłego roku rodzina królewska podzieliła się zdjęciem z okazji 96. urodzin królowej. Pozowała na nim radośnie, stojąc między dwoma ukochanymi kucykami Fell, Bybeck Nightingale i Bybeck Katie.

Czytaj również:  Ariana, Lala, Scheana spotykają się przed zmierzeniem się z Raquel Leviss na zjeździe 'VPR'