poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie posty

sirens” – film o libańskim zespole metalowym, w którym występują tylko kobiety, trafia na Front Row

Pochodzący z Dubaju bliskowschodni dystrybutor i producent Front Row Filmed Entertainment, który na początku tego roku zaliczył duży hit dzięki lokalnemu remake’owi Perfect Strangers dla Netflixa, nabył regionalne prawa do dwóch nagrodzonych w Sundance i negujących płeć arabskich filmów.

Sirens, wyprodukowany przez Mayę Rudolph i Natashę Lyonne i wyreżyserowany przez marokańsko-amerykańską reżyserkę Ritę Baghdadi, śledzi historię Lilas i Shery, współzałożycielek i gitarzystek pierwszego na Bliskim Wschodzie w pełni kobiecego zespołu metalowego, które zmagają się z przyjaźnią, seksualnością i destrukcją w dążeniu do zostania gwiazdami rocka thrash metalowego

Ten pełnometrażowy film dokumentalny był dotychczas grany na ponad 40 międzynarodowych festiwalach, nie licząc Sundance, zdobywając po drodze kilka nagród, w tym nagrodę dla dokumentu „One in a million” na Sun Valley Film Festival, nagrodę specjalną jury za odwagę w realizacji filmów na Florida Film Festival oraz wyróżnienie specjalne „Syrena” na Thessaloniki International Film Festival. Dokument był również nominowany do nagrody głównego jury (kino światowe – dokument) na Festiwalu Filmowym w Sundance i obecnie może pochwalić się 97-procentowym wynikiem na Rotten Tomatoes.

Front Row wybrał również krótkometrażowy film Warsha libańsko-syryjskiej reżyserki Danii Bdeir, który opowiada o Mohammadzie (Khansa), imigrancie pracującym jako operator dźwigu w Bejrucie. Pewnego ranka zgłasza się na ochotnika, by wziąć na siebie jeden z najwyższych i notorycznie najbardziej niebezpiecznych dźwigów w Libanie. Z dala od oczu wszystkich, jest w stanie przeżyć swoją sekretną pasję i odnaleźć wolność.

Film zdobył nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego na Sundance Film Festival i od tego czasu był prezentowany na ponad 82 festiwalach, zdobywając 28 nagród, w tym george lucas grand prix na Tokyo’s Short Shorts Film Festival & Asia oraz nagrodę jury dla najlepszej fabuły na Tampere Film Festival w Finlandii, a także nagrodę jury dla wybitnego międzynarodowego filmu krótkometrażowego na Outfest Film Festival w LA. Był również nominowany do nagrody głównego jury na Festiwalu Filmowym SXSW w Austin w Teksasie.

Czytaj również:  'The Starling Girl' Review: Eliza Scanlen w inteligentnym studium nastolatki rozdartej między religią a pożądaniem

„Dzieła Rity i Danii są odważne i przełomowe dla regionu. Nie moglibyśmy być bardziej zachwyceni, że możemy reprezentować ich tytuły” – powiedział prezes Front Row, Gianluca Chakra. „Jeśli chcemy zmiany na scenie filmowej, to właśnie takich głosów powinniśmy słuchać szczególnie z tej części świata”

Zarówno Warsha jak i Sirens ukażą się jeszcze w tym roku, po tym jak zostaną pokazane na festiwalach na Bliskim Wschodzie. Sprzedażą międzynarodową Warsha zajmuje się polska firma New Europe Film Sales, a Sirens – Autlook Film Sales.

Latest Posts

Nie przegap