czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

Uzwiązkowieni koordynatorzy postprodukcji w Nowym Jorku ratyfikują pierwszy kontrakt (na wyłączność)

Po ponad roku negocjacji, uzwiązkowieni koordynatorzy postprodukcji w rejonie Nowego Jorku jednogłośnie ratyfikowali swoją pierwszą umowę o pracę z Alliance of Motion Picture and Television Producers.

Głosowanie ratyfikacyjne odbyło się 19 grudnia, a 67% członków związku wzięło udział w głosowaniu. Około 60 koordynatorów postprodukcji, którzy pracują przy scenariuszach filmowych i telewizyjnych (ich członkowie pracowali przy takich tytułach jak 2024 Mean Girls i Severance) należy obecnie do grupy, będącej filią związku Communications Workers of America. Umowa weszła w życie 31 grudnia, a jej sygnatariuszami są między innymi Apple Studios LLC, HBO Entertainment Inc, HBO Films Inc, Netflix Productions LLC, Universal Television LLC, Universal Content Productions LLC i Paramount Pictures Corporation.

„Pocztowi koordynatorzy mają profesjonalną pozycję na ścieżce kariery i do tej pory nie mieliśmy żadnych zabezpieczeń dla naszej pracy i naszego dobrobytu, więc jest to duża wygrana w tym kierunku” – mówi członkini komitetu negocjacyjnego związku Lauren Orban (Nyad). „To naprawdę ekscytujące mieć pierwszy kontrakt dla grupy, która nigdy wcześniej nie była reprezentowana [przez związek zawodowy]”

W oświadczeniu rzecznik AMPTP powiedział: „AMPTP gratuluje CWA ratyfikacji nowej umowy obejmującej koordynatorów postprodukcji. Doceniamy gotowość CWA do ścisłej współpracy nad pierwszym w historii kontraktem, który odzwierciedla ich priorytety w zakresie stawek płac, poprawy warunków pracy oraz znaczących świadczeń zdrowotnych i emerytalnych.”

Nowy pakt, który wygaśnie we wrześniu 2028 r., ustanawia tygodniowe stawki płacy minimalnej oraz coroczne podwyżki kosztów utrzymania i inflacji do tych stawek (3-4 procent). Zgodnie z umową, uzwiązkowieni koordynatorzy postprodukcji w Nowym Jorku i okolicach mają teraz dostęp do wynagrodzenia za nadgodziny, jeśli pracują dłużej niż 40 godzin tygodniowo, wynagrodzenia za szósty i siódmy dzień pracy oraz świadczeń emerytalnych i zdrowotnych w przemyśle filmowym. Dodatkowo w umowie znalazły się zapisy dotyczące płatnych urlopów, zwolnień lekarskich oraz procedur składania skarg i arbitrażu.

Czytaj również:  Jessica Alba, LionTree's Aryeh Bourkoff wśród nowych członków zarządu Yahoo

Umowa AMPTP jest zwieńczeniem ponad dwóch lat pracy. Po rozpoczęciu organizacji jesienią 2021 r., następnej zimy grupa ponad 150 nowojorskich pracowników postprodukcji – w tym koordynatorów postprodukcji – złożyła wniosek o przeprowadzenie wyborów związkowych w National Labor Relations Board po tym, jak AMPTP odmówiła dobrowolnego uznania grupy. W tym czasie organizatorzy domagali się minimalnych płac, opisów stanowisk, świadczeń MPIPHP, minimalnych kredytów, struktury raportowania o niewłaściwym postępowaniu w miejscu pracy, wynagrodzenia za nadgodziny, premii weekendowych i wynagrodzenia za urlop. Trzy miesiące później koordynatorzy postprodukcji jednogłośnie zagłosowali za przystąpieniem do CWA w ośmiu oddzielnych wyborach NLRB.

Negocjacje w sprawie pierwszego kontraktu rozpoczęły się w listopadzie 2022 r., przy czym dyrektor regionu CWA w Nowym Jorku John Dempsey kierował negocjacjami z ramienia związku, a prezes AMPTP Carol Lombardini pełniła funkcję głównego negocjatora z ramienia kierownictwa. Według członków związku proces negocjacyjny trwał 13 miesięcy.

Członek komitetu negocjacyjnego Chris Clemente (Knock at the Cabin) mówi, że wielu członków założycieli związku już odchodzi z roli koordynatora postprodukcji, ale są podekscytowani osiągnięciem pierwszego kontraktu dla przyszłych pracowników na tym stanowisku. „Większość z nas nie będzie już dłużej zajmować się postkoordynacją i cieszymy się, że zrobiliśmy to dla następnego pokolenia ludzi, którzy przyjdą po nas, aby mogli mieć podstawy, których my nie mieliśmy” – mówi. Członkini komitetu negocjacyjnego Jill Christiano Rodriguez (Run the World) dodaje: „To naprawdę dla ludzi, którzy dopiero przyjdą.”

Jan. 17, 9:48 a.m. Zaktualizowano o oświadczenie AMPTP.

Latest Posts

Nie przegap