sobota, 13 lipca, 2024

Ostatnie posty

aktor 'Stranger Things’ Brett Gelman mówi o oddaniu sztukom walki po 4 sezonie i radości z miotacza ognia

[This story contains spoilers for Stranger Things 4, Volume 2.]

Brett Gelman może się teraz z tego śmiać, ale miał wyrzuty sumienia za umieszczenie niewinnej wiadomości do Matta i Rossa Dufferów na mediach społecznościowych przed premierą Stranger Things 4, która nieumyślnie brzmiała tak, jakby Murray Bauman był gonerem, co doprowadziło fanów do utraty rozumu.

Oczywiście, wraz z weekendowym przybyciem tomu 2 ogromnie popularnego serialu Netflixa, fani wiedzą teraz, że Murray nie tylko przeżył, ale był również czymś w rodzaju bohatera w ratowaniu Jima Hoppera (David Harbour) i Joyce Byers (Winona Ryder) podczas uwięzienia w Rosji, dzięki jego sprytowi, trochę karate i ogromnemu miotaczowi ognia.

Aktor rozkoszuje się łukiem Murraya, który rozpoczął się jako zamknięty w sobie teoretyk spiskowy w sezonie drugim. Tworząc dobrze opisaną historię swojego bohatera, Gelman dokładnie rozumie, co sprawia, że jest on w stanie się poruszyć – i uważa, że Murray jest całkiem wiarygodny.

W ostatniej rozmowie z The Hollywood Reporter, Gelman zgłębił ten łuk i ujawnił, że kontynuuje naukę sztuk walki, którą rozpoczął w tym sezonie. Mówił również o nauce języka rosyjskiego i wyjaśnił, dlaczego zakończenie serialu po następnym sezonie jest smutne, ale ostatecznie jest to słuszna decyzja.

To był dla ciebie taki fizyczny sezon. Czy wiedziałaś, co cię czeka z wyprzedzeniem i jak się przygotowywałaś?

Byłem uprzedzony, absolutnie. Matt i Ross Duffer powiedzieli, że jest czarnym pasem w karate. I byłem jak, „OK … Cóż, muszę zacząć trenować” (Laughs.) Chcieli, żebym naprawdę się tego nauczył, więc mogliśmy wizualnie uzasadnić lub sprzedać, że byłem czarnym pasem, bo to nie jest po prostu wykonywanie kilku ruchów karate. To musiały być ruchy czarnego pasa. Chcieliśmy zabawne, ale nie Beverly Hills Ninja-typu zabawnego. Trenowałem więc przez trzy miesiące, cztery dni w tygodniu z tymi niesamowitymi mistrzami, Simonem i Phillipem Rhee. To było wyczerpujące i bez wątpienia stanowiło dla mnie wyzwanie fizyczne.

To niesamowite. Zostałeś z tym? Czy wiesz, jaki poziom pasa osiągnąłeś w swoich przygotowaniach?

Tak! Uczyłem się Tae Kwon Do z Szymonem i robiłem program pasów. Jestem fioletowym pasem. Pracuję nad zdobyciem pomarańczowego pasa, więc nadal jestem bardzo na początku, ale trzymam się tego. Na potrzeby pokazu uczyli mnie ruchów czarnych pasów, aby zwiększyć moje słownictwo i naprawdę szybko dać mi szeroki zakres wiedzy. To również oni oceniali, co moje ciało może zrobić, co, o dziwo, było bardzo dużo (Śmiech.) To był dla mnie prawdziwy dreszczyk emocji, gdy się dowiedziałem!

Lazy loaded image

Brett Gelman jako Murray Bauman w Stranger Things.Dzięki uprzejmości Netflixa

Mówiąc o słownictwie – i musicie wybaczyć moją ignorancję, bo nie znam go wcale – czy Murray rzeczywiście mówi płynnie po rosyjsku?

Czytaj również:  Jerry Lee Lewis i Keith Whitley dołączą do Country Music Hall of Fame

Mówiłem po rosyjsku! Miałem trenera, Elenę Baranową, która pracowała z każdym, od Gary’ego Oldmana po Johna Malkovicha. Jest niesamowita. Pracowałem z nią tak samo ciężko jak z Simonem i Phillipem nad sztukami walki. To są pełne rosyjskie frazy. W tym sezonie, w przeciwieństwie do poprzedniego, było inaczej, ponieważ w poprzednim musiałem tylko mówić w tym języku, nie musiałem wypaść jako Rosjanin. Więc w tym sezonie nie tylko ona uczyła mnie jak wypowiadać frazy i uczyła mnie znaczenia, musiałem nauczyć się jak mówić w dialekcie, żeby Murray mógł podawać się za Rosjanina.

Jak ze sztukami walki, zamierzasz się tego trzymać, czy to może za dużo?

Chcę się najpierw nauczyć hiszpańskiego i hebrajskiego. Bardzo chciałabym nauczyć się rosyjskiego. To niesamowity język i to byłoby naprawdę ekscytujące. Nie znam żadnego języka poza angielskim, więc hiszpański jest następny. Uważam, że każdy Amerykanin powinien nauczyć się hiszpańskiego, bo to nasz drugi język. A potem hebrajski, bo moja dziewczyna pochodzi z izraelskich korzeni. Chcę się nauczyć, żeby wiedzieć, kiedy ona mówi o mnie gówno. (Laughs.) I spójrz, jako Żyd, jest to dla mnie ważne. Naprawdę chcę się tego nauczyć, więc jestem zakorzeniony w moim narodzie.

Murray Bauman przeszedł wspaniałą drogę od momentu, gdy go poznaliśmy, od zamkniętego w sobie, być może szalonego teoretyka spiskowego do bohatera miotającego płomieniami. Możesz mi powiedzieć, jak wyglądała ta podróż?

Dla mnie ten łuk był naprawdę ekscytujący! Włożyłem w niego siebie. Bardzo się do niego odnoszę pod względem tego, jak wyobcowany czuł się na początku. Miałem te momenty w moim życiu, kiedy chciałem mieć swój własny bunkier i czułem, że świat zewnętrzny jest zagrożeniem. Myślę, że pod koniec trzeciego sezonu naprawdę zaczął znowu lubić ludzi i ufać im. Myślę, że to, co początkowo wpędziło go do bunkra, to fakt, że miał ten zmęczony pogląd na zepsucie ludzkiego ducha. Jest w moim wieku, w latach 80-tych, więc oznacza to, że był aktywnym dziennikarzem w latach 60-tych. Widział wiele rzeczy, tak wiele niepokojów, jak Konwencja Narodowa Demokratów w 68 roku. Pojechał do Wietnamu. Oczywiście, z jego znajomością rosyjskiego, mógł przeprowadzać wywiady z takimi jak [Russian President Nikita Sergeyevich] Chruszczow. I wtedy myślę, że wszedł za głęboko i to dało mu prawdziwą nienawiść do ludzi.

Czytaj również:  Ronnie Turner, syn Tiny Turner, zmarł w wieku 62 lat

Sezon trzeci naprawdę wydobył go z tego. Hopper i Joyce oraz Alexei (Alec Utgoff) naprawdę pokazali mu ponownie dobro w ludziach. I to również naprawdę dało mu smak na przygodę ponownie. Gdy zaczynamy ten sezon, cieszy się rozmową z Joyce, muszą sobie radzić ze stratą Hoppera i Alexeia. A kiedy dowiadują się, że Hopper może żyć, muszą wyruszyć na tę przygodę. Nie ma nic tchórzliwego w Murrayu, to po prostu racjonalny i logiczny facet, który idzie, „OK, możemy umrzeć tutaj, więc upewnijmy się, że jesteśmy naprawdę w dół z tym, zanim to zrobimy. Ale oczywiście, powinniśmy to zrobić.” A potem staje się bohaterem akcji, staje się jeszcze odważniejszy, jeszcze silniejszy, aż do odpalenia miotacza ognia. (Laughs.)

Lazy loaded image

Tom Wlaschiha jako Dimitri, David Harbour jako Jim Hopper, Winona Ryder jako Joyce Byers i Brett Gelman jako Murray Bauman w Stranger Things.Dzięki uprzejmości Netflix

Na pewno widzieliście na mediach społecznościowych, że wielu fanom najbardziej w tym sezonie podobał się Murray i Eddie Joseph Quinn. Dostajesz kopa od tych wszystkich memów i wiadomości?

Tak bardzo to kocham. To takie niesamowite. To znaczy, fani zawsze byli dla mnie dobrzy, ale w tym sezonie naprawdę zwiększyli miłość w sposób, który trudno nawet ogarnąć. To wspaniałe uczucie, bo ja też bardzo kocham Murraya. Wiem, że wszyscy związani z programem włożyli w niego mnóstwo ciężkiej pracy, więc widzieć, jak fani to dostrzegają i nagradzają nas za to tymi memami i miłymi komentarzami, to naprawdę spełnienie marzeń.

To wspaniale. Musimy porozmawiać o tym miotaczu ognia, ponieważ ta scena skradła show dla wielu twoich fanów. Uwielbiam ją, a obraz ten przywodzi mi na myśl Leonardo DiCaprio w Once Upon a Time in Hollywood, jednym z moich ulubionych filmów. Jak to było z tym władaniem?

To było naprawdę bezpieczne, właściwie! (Laughs.) Wiele płomieni zostało zrobionych w postprodukcji, aby zapewnić mi bezpieczeństwo. To było ciężkie, ale nie aż tak. Najbardziej martwiłam się o utratę głosu! Jest wiele różnych ujęć, w których stoję tam i krzyczę.

W scenariuszu było po prostu napisane „Murray podnosi miotacz ognia i strzela”, ale Matt i Ross zdecydowali, że chcą, aby powiedział coś wcześniej. Więc przeszliśmy przez kilka linii i żartów, aż w końcu, nie pamiętam czyj to był pomysł, ale zdecydowaliśmy się po prostu na „Hej, dupki!” (Laughs.) I naprawdę ciągle myślałem o DiCaprio, kiedy to się działo, bo też uwielbiam ten film.

Czytaj również:  'Rings of Power' spada w rankingach streamingu

Murray stając się takim ulubieńcem fanów w tym sezonie ma pewną wadę, gdyż fani zawsze muszą się martwić czy mu się uda. On nie jest jednym z dzieciaków, więc nie ma żadnych gwarancji. Zakładam, że to również zbiera żniwo dla aktora, martwiąc się, że czas postaci dobiega końca?

Absolutnie! Czy ja umieram? Mówię poważnie, kiedy to mówię: Naprawdę nie mam pojęcia, co czeka każdego z nas w piątym sezonie. Matt i Ross są bardzo tajemniczy, a ja szanuję tę tajemniczość. Więc nie naciskam na nich zbyt mocno, żeby mi powiedzieli, ale tak, mam nadzieję, że żyję! (Laughs.) To byłoby takie bummer, gdyby umarł.

Właściwie, to było naprawdę zabawne. Przed premierą sezonu opublikowałem w mediach społecznościowych post z wyrazami uznania dla Matta i Rossa, że są niesamowitymi przyjaciółmi i szefami, i chyba przeczytałem to tak, jakbym się pożegnał, jakby Murray umarł. I dzieciaki oszalały! A potem nie chciałam tego zdjąć ani zaprzeczyć, bo wtedy to jest spoiler. (Laughs.) Czułem się naprawdę źle patrząc jak dzieciaki, fani cierpią z tego powodu, ale w tym samym czasie, to naprawdę wiele znaczyło, że tak się czuli.

Lazy loaded image

Winona Ryder jako Joyce Byers i Brett Gelman jako Murray Bauman w Stranger Things.Dzięki uprzejmości Netflixa

Skoro pracowałeś z nimi obojgiem tak blisko, kto jest większym łobuzem na planie, David czy Winona?

Myślę, że Winona jest większym łasuchem, szczególnie w tym sezonie. Cała nasza trójka świetnie się bawi. Powiedziałbym, że Winona jest głupsza od Davida. To nie znaczy, że nie traktuje pracy bardzo poważnie. Tak jest. Jest niesamowita, a praca z nimi obojgiem jest niesamowita.

I wreszcie, wiem, że nie ma nic do teasowania na sezon piąty, ale czy możesz podzielić się swoimi emocjami na temat tej podróży, która dobiega końca?

To będzie naprawdę smutne widzieć, jak to się kończy, ale myślę, że to właściwy ruch, absolutnie. Myślę, że to świadectwo uczciwości Matta i Rossa, że pozostawiają fanów chcących więcej, nie próbują tego rozciągać. Myślę, że to dodaje poziom zaufania i artystycznej integralności do serialu. Prawdopodobnie będę płakać, kiedy będę zawijana – najpewniej będę płakać (Śmiech.) I ta normalna depresja poporodowa związana z zakończeniem pracy będzie się zwiększać. Ale to jest właściwy ruch. Dodatkowo czytałem, że szukają nowego Wolverine’a, więc mam zamiar się na to zdecydować. Myślę, że jestem gotowy! Nie sądzisz, że mógłbym to zrobić? Myślę, że mogę to zrobić.

Wywiad edytowany dla długości i jasności.

Stranger Things 4 jest teraz streamowany na Netflix.

Latest Posts

Nie przegap