czwartek, 29 lutego, 2024

Ostatnie posty

Globalny box office: „Wonka” wygrywa weekend z 43,2 mln dolarów za granicą

Film Wonka w reżyserii Timothée Chalameta dostarczył bardzo potrzebnej osłody w weekendowym box office, gdzie zajął pierwsze miejsce na globalnej liście przebojów, zarabiając 43,2 miliona dolarów na pierwszych 37 zagranicznych rynkach.

To obiecujący początek dla świątecznego musicalu, który zostanie otwarty w Ameryce Północnej 16 grudnia i będzie kontynuowany na całym świecie. Śledzenie sugeruje, że film Warner Bros. rozpocznie się w przedziale 40 milionów dolarów w kraju, a następnie utrzyma widzów w długim okresie świątecznym.

Wonka to opowieść o Willy’m Wonce, kultowym wytwórcy słodyczy z klasycznej powieści Roalda Dahla Charlie i fabryka czekolady, na podstawie której powstały co najmniej dwa wcześniejsze hollywoodzkie filmy.

Nowy film, z oceną PG, od miesięcy wzbudza ciekawość co do tego, jak zostanie przyjęty przez widzów.

W swoim wczesnym debiucie na morzu, wyprzedził on szereg najnowszych filmów familijnych, a także musicale The Greatest Showman (2017) i Mary Poppins Return (2018). Greatest Showman, z Hugh Jackmanem w roli głównej, był ostatnim hollywoodzkim musicalem, który odniósł znaczący sukces w globalnej kasie, sprzedając bilety o wartości 434 milionów dolarów.

Wonka zajął pierwsze miejsce na 32 z 37 rynków, na których zadebiutował. Kina Imax przyniosły pokaźną kwotę 2,3 miliona dolarów brutto na otwarciu.

Wielka Brytania – ojczyzna Dahla i reżysera Wonki Paula Kinga – prowadziła z 11,1 miliona dolarów, co dało Warners drugie największe otwarcie roku za Barbie. Oprócz wspomnianych wyżej tytułów familijnych, Wonka wyprzedził takie filmy jak Paddington, Mała Syrenka i Indiana Jones i tarcza przeznaczenia w Wielkiej Brytanii. Wyniki były również dobre w innych częściach Europy, w tym w Hiszpanii (3,6 miliona dolarów) i Niemczech (4,4 miliona dolarów).

Film jest również obiecujący w Ameryce Łacińskiej, gdzie filmy familijne mogą być dobrodziejstwem dla hollywoodzkich studiów. Po Wielkiej Brytanii, Meksyk zajął drugie miejsce wśród wszystkich rynków z 11,1 miliona dolarów

Czytaj również:  'Of Medicine and Miracles': Recenzja filmu | Tribeca 2022

Wonka nie był jedynym hollywoodzkim filmem świątecznym, który zadebiutował na początku roku. Oryginalny film animowany Illumination i Universal Migration osiągnął 6,5 miliona dolarów na pierwszych 18 rynkach (w Stanach zadebiutuje 22 listopada).

Jednym z rynków, na którym zarówno Wonka, jak i Migration otrzymały bryłę węgla, były Chiny, gdzie zbombardowały odpowiednio 3,2 miliona dolarów i 1 milion dolarów.

W Stanach Zjednoczonych śledzenie było łagodniejsze dla Migration w obliczu ogólnego spowolnienia w kasie pod względem animacji rodzinnych. Jeśli Migration rzeczywiście walczy o pozyskanie rodzin, analitycy kasowi twierdzą, że Wonka z pewnością skorzysta.

Wonka nie będzie jedynym tytułem Warners na świątecznym ekranie. Aquaman i Zaginione Królestwo pojawi się w kinach 22 grudnia, a następnie wyprodukowany przez Oprah Winfrey The Color Purple – również musical – 25 grudnia

Latest Posts

Nie przegap