środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Jon Stewart przedstawia swoje rozwiązanie dla pokoju między Izraelem a Hamasem w programie „Daily Show

Jon Stewart otworzył swój trzeci powracający odcinek The Daily Show, zauważając, że jego pierwsze dwa odcinki wywołały pewne kontrowersje, więc w tym tygodniu miał zamiar zająć się … wojną Izrael-Hamas. W trakcie swojego monologu Stewart przedstawił szczery pomysł na rozwiązanie kryzysu.

Po pierwsze, gospodarz zagłębił się w obecną sytuację, w której Izrael bombarduje Gazę, starając się wyeliminować Hamas po niespodziewanym ataku grupy terrorystycznej z 7 października. Stewart szczególnie potępił Izrael, który spotkał się z powszechną krytyką za swoją kampanię, która doprowadziła do śmierci tysięcy cywilów i powszechnych trudności w Strefie Gazy.

„Planujesz wyeliminować Hamas poprzez zniszczenie całej Strefy Gazy?” Powiedział Stewart. „[Hamas to] idea. Czy masz bombę, która zabija pomysły? Chodzi mi o to, ile czasu zajęłoby nawet zbombardowanie gówna z pomysłu?”

Odnosząc się do administracji Bidena naciskającej na Izrael, by był bardziej ostrożny, Stewart zadrwił: „Czy moglibyście być bardziej ostrożni podczas bombardowania?” To dobra rada. Ale czy Stany Zjednoczone nie mogły powiedzieć tego Izraelowi, kiedy dawaliśmy im wszystkie bomby? To są nasze bomby! To tak, jakby diler kokainy przyszedł z ósemką i powiedział: „Nie śpij całą noc””

Jeśli chodzi o Hamas, Stewart odtworzył klip przywódcy grupy deklarującego, że Izrael musi zostać „usunięty”

„Tak więc Izrael, Stany Zjednoczone, Organizacja Narodów Zjednoczonych, narody arabskie – nikt nie wydaje się być zmotywowany do powstrzymania cierpienia niewinnych ludzi w tym regionie” – podsumował Stewart.

Następnie Stewart przedstawił swój własny plan na rzecz pokoju w regionie. W rzeczywistości Stewart zaproponował trzy plany, ale dwa pierwsze były żartami. Jego trzeci pomysł był szczery i brzmiał następująco: „Nie daj Boże, naprawdę myślę, że ten ostatni może zadziałać. Począwszy od teraz, bez warunków wstępnych, bez zdobytego zaufania, bez partnerów dla pokoju: Izrael przestaje bombardować, Hamas uwalnia zakładników. Kraje arabskie, które uważają Palestynę za swój priorytet, wkraczają i tworzą strefę zdemilitaryzowaną między Izraelem a wolnym państwem palestyńskim. Saudyjczycy, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Jordania – wszystkie te kraje tworzą układ NATO gwarantujący bezpieczeństwo obu stronom. Oczywiście nie nazywają tego NATO. To Organizacja Traktatu Bliskowschodniego (Middle East Treaty Organization – METO). Oczywiście nie dopracowałem dokładnego sformułowania, ale wszystko jest lepsze niż cykl klastrów, który mamy teraz. Bo szczerze mówiąc, jaka jest alternatywa?”

Czytaj również:  Critic's Notebook: Emocjonalny rollercoaster podczas 65. edycji nagród Grammy

Następnie Stewart gościł dwóch ekspertów z Bliskiego Wschodu, którzy zgodzili się, że jego pomysł ma zalety, ale także szczegółowo opisali komplikacje i trudności związane z taką propozycją.

Stewart powrócił do The Daily Show na trzy tygodnie – prowadząc poniedziałki do wyborów prezydenckich – a jego pierwszy odcinek zapewnił najwyższą oglądalność późnego wieczoru od kilku lat.

Latest Posts

Nie przegap