poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie posty

Judith Durham, główna wokalistka The Seekers i ikona australijskiej muzyki ludowej, zmarła w wieku 79 lat

Zmarła Judith Durham, australijska ikona muzyki folkowej, która osiągnęła światową sławę jako główna wokalistka zespołu The Seekers. Miała 79 lat.

Durham zmarła w Alfred Hospital w Melbourne w piątek wieczorem po komplikacjach związanych z długotrwałą chorobą płuc, Universal Music Australia i Musicoast powiedziały w sobotę w oświadczeniu.

Pierwsze nagranie zrobiła w wieku 19 lat, a sławę zdobyła po dołączeniu do The Seekers w 1963 roku. Czteroosobowa grupa stała się pierwszym australijskim zespołem, który osiągnął duży sukces na listach przebojów i w sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, sprzedając ostatecznie 50 milionów płyt.

Międzynarodowe hity obejmowały „The Carnival is Over”, „I’ll Never Find Another You”, „A World of Our Own” i „Georgy Girl”.

Durham rozpoczął karierę solową w 1968 roku, ale nagrywał z The Seekers ponownie w latach 90.

„To smutny dzień dla rodziny Judith, jej kolegów z The Seekers, pracowników Musicoast, przemysłu muzycznego i fanów na całym świecie oraz nas wszystkich, którzy byli częścią życia Judith przez tak długi czas” – powiedział członek zarządu The Seekers, Graham Simpson.

Jej koledzy z zespołu The Seekers – Keith Potger, Bruce Woodley i Athol Guy – powiedzieli, że ich życie zmieniło się na zawsze przez utratę „naszego cenionego przyjaciela na całe życie i świecącej gwiazdy”.

„Jej walka była intensywna i heroiczna, nigdy nie skarżyła się na swój los i w pełni akceptowała jego zakończenie. Jej wspaniała muzyczna spuścizna Keith, Bruce i ja jesteśmy tak błogosławieni, że możemy się nią dzielić” – powiedzieli.

Hołdy płynęły dla ukochanej piosenkarki, z premierem Anthonym Albanese opisującym Durham jako „skarb narodowy i australijską ikonę”

„Judith Durham dała głos nowej nitce naszej tożsamości i pomogła przetrzeć szlak dla nowej generacji artystów Aussie” – napisał na Twitterze Albanese. „Jej życzliwości będzie brakowało wielu, hymny, które dała naszemu narodowi, nigdy nie zostaną zapomniane”

Czytaj również:  Jak "Elvis", "Good Night Oppy" i "Trzynaście żywotów" wykorzystały sound design do wzbogacenia swoich filmowych światów

W jej rodzinnym stanie Victoria, Premier Dan Andrews powiedział, że Durham podbiła świat muzyki zarówno w Australii jak i za oceanem.

„Z jej wyjątkowym głosem i obecnością na scenie prowadząc The Seekers, zespół stał się jednym z największych australijskich przebojów” – powiedział.

Latest Posts

Nie przegap