czwartek, 29 lutego, 2024

Ostatnie posty

TikTok ma być zakazany w Montanie, która będzie pierwszym stanem, który podejmie działania

Sklepy z aplikacjami nie będą mogły oferować aplikacji od 2024 roku. Użytkownicy, którzy już posiadają aplikację, mogą nadal z niej korzystać.

TikTok logo

Dan Kitwood/Getty Images

Podczas gdy rząd rozważa ogólnokrajowy zakaz TikTok, ustawodawcy z Montany uchwalili w piątek ustawę wymagającą od sklepów z aplikacjami zaprzestania noszenia aplikacji. Oczekuje się, że gubernator podpisze ten środek.

Działanie idzie najdalej ze wszystkich stanów, które przyjęły przepisy związane z TikTok w zapobieganiu użytkownikom pobierania należącej do Chińczyków aplikacji wideo. Zgodnie z ustawą, przyjętą głosami 54-43, sklepy z aplikacjami będą miały zakaz oferowania aplikacji użytkownikom z Montany, choć osoby, które już ją posiadają, mogą nadal z niej korzystać. TikTok nie będzie mógł również prowadzić działalności w stanie. Wejdzie ona w życie w 2024 roku.

W oświadczeniu rzecznik TikTok Brooke Oberwetter powiedział, że „mistrzowie ustawy przyznali, że nie mają żadnego wykonalnego planu operacjonalizacji tej próby cenzurowania amerykańskich głosów.”

Środek ten zostanie prawdopodobnie zaskarżony. TikTok podkreślił, że o tym, czy środek jest dozwolony na mocy konstytucji „zadecydują sądy.”

Nadciągająca bitwa prawna może być postrzegana jako test przeszkód, z którymi rząd może się zmierzyć, jeśli uchwali krajowy zakaz TikTok. Oprócz tego, że jest trudny do egzekwowania, ponieważ wymaga współpracy z firmami zewnętrznymi w całej gospodarce cyfrowej, przepisy prawdopodobnie implikują obawy związane z pierwszą poprawką. Sądy zablokowały poprzednie próby w 2020 roku, aby zablokować TikTok.

Ustawodawcy nie zaoferowali żadnych dowodów na to, że TikTok dostarczył dane amerykańskich użytkowników chińskiemu rządowi lub że został skierowany do wpływania na treści, które użytkownicy widzą na platformie.

Przepisy wskazują na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ aplikacja, której właścicielem jest chińska firma macierzysta ByteDance, znajduje się pod wpływem Chin. Powołuje się na obawy, że aplikacja zbiera dane o użytkownikach, naruszając ich prawo do prywatności.

Czytaj również:  'Shazam! Furia Bogów" reżyser mówi, że jest "trochę zaskoczony" krytyką filmu

„Chińska Republika Ludowa sprawuje kontrolę i nadzór nad ByteDance, podobnie jak nad innymi chińskimi korporacjami, i może nakazać firmie udostępnianie informacji o użytkownikach, w tym fizycznych lokalizacji użytkowników w czasie rzeczywistym” – czytamy w projekcie ustawy.

Środek ten powołuje się również na TikTok, który nie usuwa i nie promuje „treści, które kierują nieletnich do angażowania się w niebezpieczne działania.”

Początkowa wersja ustawy wyglądała tak, że zmuszała dostawców usług internetowych do blokowania TikTok i zawierała grzywny, jeśli pomagali w dystrybucji aplikacji. Zostało to później usunięte.

Nadal nie jest jasne, jak zakaz może być egzekwowany. Zgodnie z projektem ustawy, grzywny będą nakładane na sklepy z aplikacjami, które nadal oferują aplikację po 2024 roku, a także na TikTok.

Przyjęcie ustawy następuje mniej niż miesiąc po tym, jak dyrektor generalny TikTok Shou Zi Chew był przesłuchiwany przez ustawodawców w sprawie obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego, jakie stwarza aplikacja. W dużej mierze udało mu się złagodzić obawy, że firma stwarza zagrożenie, eskalując wezwania do całkowitego zakazu lub przymusowej sprzedaży aplikacji.

Chińscy urzędnicy powiedzieli, że sprzeciwią się przymusowej sprzedaży TikTok, ponieważ wiązałoby się to z eksportem technologii, która musi być zatwierdzona przez rząd. Jako prywatna firma, 60 procent TikTok jest własnością globalnych inwestorów instytucjonalnych, 20 procent przez założycieli i 20 procent przez pracowników. Ma pięciu członków zarządu, z których trzech jest Amerykanami.

Istnieje kilka projektów ustaw pracujących w Kongresie, które podjęłyby działania przeciwko aplikacji, w tym środek wspierany przez Biały Dom, który ustanowiłby ujednolicone ramy dla przeglądu i zajęcia się zagraniczną technologią. Zgodnie z tym środkiem, Departament Handlu miałby prawo do przeglądu, blokowania lub innego łagodzenia szeregu transakcji dotyczących zagranicznych produktów i usług z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

W 2020 r. sędzia federalny zablokował dyrektywę rządową wymagającą od Apple i Google usunięcia WeChat firmy Tencent ze swoich sklepów z aplikacjami. U.S. Magistrate Judge Laurel Beeler uznała, że nakaz mógłby naruszyć prawa użytkowników do pierwszej poprawki, czyniąc aplikację bezużyteczną. Podkreśliła, że aplikacja jest niezbędna do komunikacji.

Czytaj również:  Najlepsze oferty na tablety Fire, telewizory i inne prezenty na Dzień Ojca w ostatniej chwili

Apple i Google nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.

Biuletyny THR

Zapisz się na wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

SubscribeSign Up

Latest Posts

Nie przegap