środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Toby Yates, montażysta filmowy i syn reżysera „Bullitta” Petera Yatesa, umiera w wieku 61 lat

Zmarł Toby Yates, montażysta filmowy pracujący w Hollywood od 40 lat i syn nominowanego do Oscara reżysera-producenta Petera Yatesa. Miał 61 lat.

Yates zmarł 17 listopada w Los Angeles po udarze mózgu, ogłosiła jego rodzina.

Yates często współpracował z reżyserką Karen Moncrieff, montując jej pierwszy film fabularny Blue Car (2002), a następnie The Dead Girl (2006) i The Trials of Cate McCall (2013).

Wyprodukował również The Moon and the Stars (2007) dla reżysera Johna Irvina – otrzymał za niego nagrodę dla najlepszego montażysty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mediolanie – oraz The Midnight Meat Train (2008) i No One Lives (2012) dla reżysera Ryûhei Kitamury.

Ostatnio zmontował Brave the Dark (2023) w reżyserii Damiana Harrisa.

Toby Robert Quentin Yates urodził się 18 września 1962 roku w Londynie i wychował się tam oraz w Nowym Jorku. Studiował film i montaż w szkole średniej, pracując jako praktykant, a później asystent montażysty u Roya Lovejoya (2001: Odyseja kosmiczna, Obcy).

Po ukończeniu Skidmore College w Saratoga Springs w stanie Nowy Jork, Yates uczęszczał do Columbia University School of Arts na studia filmowe i zdobył pierwszą nagrodę MTV Student Award za reżyserię. Następnie reżyserował dla teatru w Londynie i Los Angeles.

W 1998 roku zmontował swój pierwszy niezależny film fabularny, Cleopatra’s Second Husband, oraz Brown’s Requiem, adaptację debiutanckiej powieści Jamesa Ellroya. W 2000 roku zmontował film TNT z Johnem Lithgowem w roli głównej Don Kichot, jeden z ostatnich reżyserskich wysiłków jego ojca.

Pracował także przy takich serialach jak Brothers & Sisters i Shameless oraz uczył montażu w American Film Institute i Maine Media.

Ocalała jego żona, projektantka Min Young Lee, którą poślubił w 2014 roku; ich 9-letni syn Peter; jego matka, Virginia Pope Yates, publicystka filmowa; siostra Miranda; siostrzeniec Theodore; i siostrzenica Beatrice.

Czytaj również:  Paul Mescal o tym, jak "przetrwał burzę" sukcesu i mediów społecznościowych (a teraz ma dwa filmy w Cannes)

Peter Yates, który zdobył podwójną nominację do Oscara za reżyserię i najlepszy film za pracę nad Breaking Away (1979) i The Dresser (1983), był również znany z reżyserii Bullitt (1968), The Friends of Eddie Coyle (1973), The Deep (1977) i Suspect (1987), wśród wielu innych filmów. Zmarł w 2011 roku z powodu niewydolności serca w wieku 81 lat.

Latest Posts

Nie przegap