środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Warren Buffett sprzedał swoje akcje Paramount: „Sprzedaliśmy wszystko i straciliśmy sporo pieniędzy”

Dwuletni związek Warrena Buffetta z Paramount Global dobiegł końca.

Słynny inwestor i dyrektor generalny Berkshire Hathaway powiedział, że jego firma wycofała się ze swojej pozycji w Paramount. Buffett ujawnił tę informację podczas dorocznego spotkania Berkshire w Omaha, Nebraska, w sobotę.

„Sprzedaliśmy wszystko i straciliśmy sporo pieniędzy, co zdarza się również w tym biznesie” – powiedział Buffett, dodając, że to on zdecydował się na zakup spółki w pierwszej kolejności (pojawiły się spekulacje, że jeden z zastępców Buffetta mógł zainicjować transakcję). „Zrobiłem to wszystko sam, ludzie”

Berkshire zaskoczyło Wall Street, gdy w maju 2022 roku ujawniło udziały w Paramount o wartości 2,6 miliarda dolarów. Później w tym samym roku dodał jeszcze więcej udziałów, stając się ostatecznie największym udziałowcem spółki (a przynajmniej jej udziałów bez prawa głosu, z Shari Redstone i National Amusements rodziny Redstone kontrolującymi większość udziałów z prawem głosu).

Od tego czasu Paramount notuje oczywiście spadki akcji, ponieważ wygórowane koszty konkurowania w wojnach streamingowych i pozornie słaby rynek fuzji i przejęć postawiły firmę w trudnej sytuacji finansowej. W ubiegłym roku Paramount obniżył również dywidendę, aby móc inwestować w streaming.

W ostatnich miesiącach spółka była uwikłana w rozmowy dotyczące sprzedaży, po tym jak zakończyło się wyłączne okno negocjacyjne z konsorcjum kierowanym przez Davida Ellisona, a na stole pojawiła się nowa propozycja od Apollo i Sony. Podczas gdy cena akcji nieznacznie wzrosła w związku z rozmowami, była ona chwiejna, biorąc pod uwagę niepewność co do tego, czy transakcja dojdzie do skutku i co się stanie, jeśli tak się nie stanie

Firma rozstała się również w zeszłym tygodniu ze swoim dyrektorem generalnym, Bobem Bakishem, zastępując go trójką kierowników tworzących „biuro dyrektora generalnego”

Podczas zeszłorocznego spotkania akcjonariuszy Berkshire w Omaha, Buffett zażartował, że „nie jest to dobra wiadomość, gdy jakakolwiek firma drastycznie obniża dywidendę” i dodał komentarze, które wydawały się sceptyczne wobec biznesu streamingowego.

Czytaj również:  Musical Alicii Keys "Hell's Kitchen" zostanie otwarty na Broadwayu tej wiosny

„Masz kilka firm, które nie chcą zrezygnować. Kto wie, jak w takiej sytuacji kształtują się ceny?” Powiedział Buffett.

Na sobotnim spotkaniu Buffett powiedział, że to doświadczenie nauczyło go, w wieku 93 lat, lekcji.

„W rzeczywistości posiadanie Paramount sprawiło, że zacząłem myśleć jeszcze głębiej, ale z pewnością przyjrzałem się głębiej całej kwestii tego, co ludzie robią ze swoim wolnym czasem i jakie są zasady rządzące prowadzeniem wszelkiego rodzaju działalności rozrywkowej, czy to sportowej, filmowej czy jakiejkolwiek innej” – powiedział Buffett. „Myślę, że jestem teraz mądrzejszy niż kilka lat temu, ale myślę też, że jestem biedniejszy, ponieważ zdobyłem wiedzę w taki sposób, w jaki to zrobiłem”

Berkshire ujawniło w lutym, że zaczęło sprzedawać swoje udziały w Paramount pod koniec ubiegłego roku

Latest Posts

Nie przegap