poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie posty

Colin Cantwell, artysta koncepcyjny, który zaprojektował ikoniczny statek kosmiczny „Star Wars”, umiera w wieku 90 lat

Jego zamiłowanie do architektury i fascynacja kosmosem stanowiły dla niego idealną kombinację, dzięki której zaczął robić poważne kroki w Hollywood, pracując nad kilkoma projektami, w tym „2001: A Space Odyssey.”

Colin Cantwell

Colin CantwellJerod Harris/WireImage

Colin Cantwell, artysta koncepcyjny, który zaprojektował ikoniczne statki kosmiczne Star Wars, w tym X-wing Starfighter, myśliwiec TIE i Gwiazdę Śmierci, zmarł w sobotę w swoim domu w Kolorado, Sierra Dall, jego wieloletnia partnerka, powiedziała The Hollywood Reporter. Miał 90 lat.

Cantwell miał w swoim dorobku filmowym m.in. specjalne efekty fotograficzne do 2001: A Space Odyssey (1968), dialogi techniczne do Close Encounters of the Third Kind (1977) i projekty grafiki komputerowej do WarGames (1983). Największą sławę przyniosła mu jednak współpraca z Georgem Lucasem przy Gwiezdnych wojnach, gdzie zaprojektował i skonstruował m.in. prototypy X-winga, myśliwca TIE, Gwiezdnego niszczyciela i Gwiazdy Śmierci.

„Wyobraźnia i kreatywność Colina były widoczne od samego początku”, powiedział George Lucas w oświadczeniu dla THR. „Był tam na samym początku i jako pierwszy zaprojektował statki kosmiczne i prototypy do A New Hope. Jego kunszt pomógł mi zbudować wizualne podstawy dla tak wielu statków, które są dziś natychmiast rozpoznawalne. Jego talent był i pozostaje oczywisty dla wszystkich.”

Przeczytaj poniedziałkowy hołd dla Cantwella na StarWars.com, „Pozostawiając po sobie potężną spuściznę, Cantwell łączył sztukę, naukę i projektowanie w sposób, który wpłynął nie tylko na Star Wars, ale na świat wokół niego. Dziękuję, Colin, za podzielenie się z nami swoim twórczym duchem.”

Urodzony w San Francisco w 1932 roku, Cantwell w młodości miał zdiagnozowaną gruźlicę, a także częściowe odwarstwienie siatkówki. Lekarstwem, powiedział podczas wywiadu Reddit „Ask Me Anything” w 2016 roku, było zamknięcie się w ciemnym pokoju z ciężką kamizelką w poprzek klatki piersiowej, aby zapobiec napadom kaszlu. „Spędziłem prawie dwa lata mojego dzieciństwa unieruchomiony w tym ciemnym pokoju. Wystarczy powiedzieć, że nic innego nie mogło mnie po tym zwolnić!” powiedział.

Czytaj również:  Robert Pattinson mówi, że czuje się "dość odłączony" od swoich filmów po ich zakończeniu

Cantwell ukończył UCLA z dyplomem z animacji, zanim został osobiście zaproszony przez Franka Lloyda Wrighta do uczęszczania do jego Szkoły Architektury.

Zanim trafił do Hollywood, Cantwell miał już za sobą niezwykłą karierę, co wyszczególnił w swoim internetowym bio. Podczas historycznego wyścigu kosmicznego lat 60-tych pomiędzy USA a Rosją, pracował w Jet Propulsion Laboratory i NASA, tworząc programy edukacyjne dla społeczeństwa, aby lepiej zrozumieć loty.

Ta praca kulminowała w Cantwell jest zasobem dla legendarnego Waltera Cronkite podczas jego historycznej transmisji lądowania na Księżycu w 1969 roku. To był Cantwell, który był na linii komunikacyjnej między NASA i astronautów coraz aktualizacje, które karmił newsman, który w zamian transmitowane te informacje do świata w telewizji na żywo.

Jego miłość do architektury i fascynacja kosmosem zapewniły doskonałą kombinację dla Cantwella, aby wykonać poważne ruchy w Tinseltown, pracując nad kilkoma projektami kosmicznymi, jego początkowa uznana praca to 2001: A Space Odyssey. „Pracowałem blisko ze Stanleyem Kubrickiem i przekonałem go, żeby nie zaczynał filmu od 20-minutowej dyskusji przy stole konferencyjnym” – powiedział podczas AMA. To Cantwell stworzył dramatyczne otwarcie przestrzeni, które nastąpiło po świcie człowieka i kości wyrzuconej w powietrze.

To praca Cantwella nad WarGames – programowanie monitorów Hewlett Packard w celu zobrazowania dramatycznych scen bombowych na ekranach NORAD, gdy komputer WOPR (War Operation Plan Response) prawie uruchomił broń nuklearną – doprowadziła go do zaprogramowania oprogramowania, które przeniosło rzeczywisty Hewlett Packard z zaledwie kilku kolorów do 5,000.

Oprócz swojej pracy filmowej Cantwell napisał dwie powieści science fiction, CoreFires 1 i CoreFires 2.

Cantwella przeżywa Dall, jego partnerka od 24 lat.

24 maja, 6 rano: Zaktualizowano o oświadczenie George’a Lucasa.
23 maja, 12:30: Zaktualizowano o komentarz oficjalnego hołdu Star Wars.

Biuletyny THR

Zapisz się na wiadomości THR prosto do swojej skrzynki pocztowej każdego dnia

Czytaj również:  Dan Levy wspomina, jak szefowie MTV prawie nie dopuścili Adele do programu na początku jej kariery: "Rage in My Eye"

Subskrybuj Sign Up

Latest Posts

Nie przegap