niedziela, 19 maja, 2024

Ostatnie posty

Hot Docs: „Farming the Revolution” Nishty Jain zdobywa główną nagrodę jury

Farming the Revolution Nishty Jaina, film o indyjskich rolnikach powstających przeciwko nowym prawom, otrzymał w piątek wieczorem nagrodę dla najlepszego międzynarodowego dokumentu fabularnego na Hot Docs Canadian International Documentary Festival.

Zdobycie głównej nagrody jury na festiwalu oznacza, że film Jaina, który miał światową premierę na Hot Docs, zakwalifikuje się do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Wśród pozostałych zwycięzców znalazła się nagroda specjalna jury dla międzynarodowego pełnometrażowego filmu dokumentalnego dla Death of a Saint. Dokument opowiada o reżyserce Patricii Bbaale Bandak, która powraca do swojego miejsca urodzenia w Ugandzie po urodzeniu własnej córki w tym samym dniu, w którym jej matka została zabita przez dwóch strzelców w tym afrykańskim kraju 24 lata wcześniej.

Nagroda dla najlepszego wschodzącego międzynarodowego twórcy filmowego trafiła do Ismaela Vasqueza Bernabe, reżysera The Weavers’ Songs, meksykańskiego dokumentu o tkaczach z San Pedro Amuzgos w stanie Oaxaca. Nagroda dla najlepszego kanadyjskiego pełnometrażowego dokumentu trafiła do Pablo Alvareza-Mesa za The Soldier’s Lagoon, który opowiada o kampanii Simóna Bolívara mającej na celu wyzwolenie Kolumbii dwa wieki temu.

Z pozostałych nagród, specjalną nagrodę jury dla kanadyjskiego pełnometrażowego filmu dokumentalnego otrzymali reżyserzy Michael Mabbott i Lucah Rosenberg-Lee za Any Other Way: The Jackie Shane Story, o pionierskiej czarnoskórej transseksualistce z Nashville, która opuściła światło reflektorów u szczytu sławy.

Trofeum za najlepszy dokument o wpływie społecznym trafiło do Erin Lau i Amber Espinosa-Jones za Standing Above the Clouds, który jest kroniką podróży trzech rdzennych hawajskich rodzin w obronie ich świętej góry, gdzie na Mauna Kea ma zostać zbudowany teleskop.

Również w piątek wieczorem haitański filmowiec Raoul Peck otrzymał w Toronto nagrodę za wybitne osiągnięcia. Wręczenie nagród zakończyło chaotyczną edycję Hot Docs 2024, w której dyrektor artystyczny Hussain Currimbhoy i 10 programistów nagle opuściło zespół organizacyjny festiwalu przed jego rozpoczęciem 25 kwietnia.

Czytaj również:  "Oppenheimer" na szczycie nagród HPA

Organizatorzy Hot Docs poinformowali, że w piątkowy wieczór w Centrum Innowacji Społecznych w Toronto podczas ceremonii, na którą nie zaproszono mediów ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, rozdano w sumie 15 trofeów.

Odejście Currimbhoya i jego zespołu programowego skłoniło prezes Hot Docs Marie Nelson – byłą szefową ABC News i Disneya, która przejęła stery kanadyjskiego festiwalu w czerwcu 2023 roku – do zainstalowania Heather Haynes na stanowisku dyrektora festiwalu i poprowadzenia ostatecznego wyboru filmów przed rozpoczęciem tegorocznego Hot Docs.

Latest Posts

Nie przegap