wtorek, 16 kwietnia, 2024

Ostatnie posty

IATSE i studia będą negocjować kwestie dotyczące rzemiosła w przyszłym tygodniu

Po prawie tygodniu wewnętrznych rozmów po obu stronach, IATSE i główne hollywoodzkie studia i streamerzy wznowią w poniedziałek trwające negocjacje, omawiając kwestie związane z rzemiosłem.

Międzynarodowa Gildia Operatorów Filmowych (IATSE Local 600) będzie omawiać swoje propozycje z kierownictwem w siedzibie Sojuszu Producentów Filmowych i Telewizyjnych w Sherman Oaks w dniach 18-20 marca, zgodnie z wstępnym harmonogramem tygodnia dostarczonym do The Hollywood Reporter ze źródła związkowego. W międzyczasie, w tych samych dniach, w siedzibie IATSE West Coast w Burbank odbędą się równoległe dyskusje dla Art Directors Guild (IATSE Local 800).

W dalszej części tygodnia, w dniach 21-22 marca, Gildia Montażystów Filmowych (IATSE Local 700) spotka się z AMPTP w siedzibie IATSE na Zachodnim Wybrzeżu. Wreszcie, w piątek, związek zawodowy scenografów i scenarzystów IATSE Local 729 rozpocznie negocjacje w budynku AMPTP. Harmonogram jest nadal wstępny i może ulec zmianie; AMPTP nie odpowiedział na prośbę o potwierdzenie harmonogramu.

Związek zawodowy załóg rozpoczął swój rozległy trzyletni proces negocjacji z AMPTP w poniedziałek, 4 marca, kiedy to organizacja i koalicja innych zakulisowych związków branżowych (zwana grupą Hollywood Basic Crafts) przedstawiły kierownictwu swoje wstępne propozycje dotyczące świadczeń zdrowotnych i emerytalnych. W dniach 5 i 7 marca IATSE rozpoczęło oddzielne rozmowy z tymi samymi firmami w sprawie dużego porozumienia obejmującego 13 lokalizacji na zachodnim wybrzeżu i około 50 000 członków – tak zwanego porozumienia podstawowego. W tym tygodniu obie strony spędziły czas w „klubie”, zasadniczo spotykając się wewnętrznie i omawiając kolejne kroki przed ponownym rozpoczęciem rozmów przy stole w poniedziałek.

W tej rundzie negocjacji IATSE koncentruje się na podniesieniu wynagrodzeń w sposób, który uwzględni niedawną inflację oraz na egzekwowaniu istniejącego wcześniej języka umowy (na przykład stara się zniechęcić sygnatariuszy do rzekomego zlecania podwykonawstwa prac objętych umową). Związek chce również poczynić postępy w zakresie zmiany warunków pracy dla członków, przynajmniej częściowo poprzez zwiększenie kar finansowych ponoszonych za „przepracowanie” członków, zgodnie ze słowami związku. I podobnie jak Writers Guild of America i SAG-AFTRA podczas swoich burzliwych negocjacji w 2023 r., związek będzie walczył o nałożenie barier na wykorzystanie sztucznej inteligencji „w celu ochrony miejsc pracy i dzieł twórczych pracowników za kulisami, danych/prywatności i ich bezpieczeństwa”, jak stwierdził IATSE na X 7 marca.

Czytaj również:  Tareasa "Reesa Teesa" Johnson podpisuje kontrakt z CAA

Tymczasem, mając za sobą strajki aktorów i scenarzystów w 2023 roku, studia i streamerzy chcą uniknąć dalszych kosztownych bitew pracowniczych. Ponieważ jednak branża znajduje się w okresie kurczenia się, wszelkie inicjatywy związane z cięciem kosztów, które przedostaną się do sali negocjacyjnej, mogą zderzyć się z chęcią liderów pracowniczych do zawarcia hojnej finansowo umowy dla swoich członków.

Dwie główne umowy obejmujące około 75 000 członków IATSE – Umowa Podstawowa i Umowa o Standardach Obszarowych – wygasają 31 lipca. Związek wskazał, że jeśli do tego czasu nie zostanie osiągnięte żadne porozumienie, jest on skłonny zwołać głosowanie w sprawie autoryzacji strajku.

Latest Posts

Nie przegap