czwartek, 29 lutego, 2024

Ostatnie posty

Irańska aktorka Taraneh Alidoosti zwolniona z więzienia po wpłaceniu kaucji

Taraneh Alidoosti, irańska aktorka i gwiazda nagrodzonego Oscarem filmu Asghara Faradiego The Salesman została zwolniona z więzienia po wpłaceniu kaucji. Matka Alidoosti, Nadereh Hakim Elahi, zamieściła zdjęcia swojej córki przed teherańskim więzieniem Evin krótko po jej uwolnieniu.

Alidoosti została zatrzymana 17 grudnia po tym, jak opublikowała swoje poparcie dla ogólnokrajowych protestów antyrządowych. Kilka dużych festiwali filmowych i organizacji przemysłu filmowego – w tym Screen Actors Guild, Europejska Akademia Filmowa oraz festiwale filmowe w Cannes, Berlinie, Rotterdamie i Tribeca – potępiły jej aresztowanie.

Setki artystów na całym świecie, w tym takie hollywoodzkie A-listy jak Mark Ruffalo, Penélope Cruz, Jason Momoa, Emma Thompson i Kate Winslet, podpisały petycję protestującą wzywającą do jej uwolnienia.

Władze irańskie nie powiedziały, czy wycofują zarzuty wobec Alidoosti, czy też będą nadal prowadzić sprawę przeciwko niej.

Rząd irański jest ostro krytykowany za brutalne rozprawienie się z protestującymi i tymi, którzy ich wspierają, rozprawienie się, które obejmowało publiczną egzekucję niektórych oskarżonych o rzekome przestępstwa związane z demonstracjami.

Iranem wstrząsają protesty od czasu śmierci 22-letniej Mahsy Amini, która zmarła po zatrzymaniu przez policję moralności, jednostkę irańskiej policji. Wielu uważa protesty za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla teokratycznych rządów Iranu od czasu powstania Republiki Islamskiej w 1979 roku.

Alidoosti wcześniej krytykowała irański rząd i jego siły policyjne przed tegorocznymi protestami. W czerwcu 2020 roku otrzymała wyrok pięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu po tym, jak w 2018 roku skrytykowała na Twitterze policję za napaść na kobietę, która zdjęła chustę.

Jedna z najbardziej znanych irańskich aktorek filmowych i telewizyjnych, Alidoosti wystąpiła w takich filmach jak The Beautiful City i About Elly.

Czytaj również:  Hollywoodzka społeczność techniczna przedstawia zarys rozwoju kina HDR na NAB: "Pociąg opuścił stację"

Latest Posts

Nie przegap