niedziela, 19 maja, 2024

Ostatnie posty

Kristen Stewart przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Berlinie

Aktorka, scenarzystka i reżyserka Kristen Stewart będzie pełniła funkcję przewodniczącej jury na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w lutym.

„Jesteśmy podekscytowani tym, że Kristen Stewart podejmie się tego zaszczytnego zadania” – powiedzieli w piątek dyrektorzy festiwalu Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian. „Jest jedną z najbardziej utalentowanych i wielowymiarowych aktorek swojego pokolenia. Od Belli Swan po Księżniczkę Walii dała życie wiecznym postaciom. Młoda, błyszcząca i mająca za sobą imponujący dorobek, Kristen Stewart jest idealnym pomostem między USA i Europą.”

Stewart jest „uważana za jeden z największych młodych talentów Hollywood”, podał też fest. „W 1999 roku, w wieku 9 lat, świętowała swój ekranowy debiut. Zaledwie trzy lata później wystąpiła u boku Jodie Foster w filmie Davida Finchera Panic Room i zdobyła szersze uznanie publiczności. Międzynarodowy przełom przyniosła jej pięcioczęściowa saga Zmierzch (2008-2012). W 2010 roku wzięła udział w Berlinale z niezależną produkcją Welcome to the Rileys (reż. Jake Scott). W tym samym roku otrzymała Orange Rising Star Award dla najlepszej debiutantki na BAFTAs.”

Berlinale wspomniało również o jej pracy u boku Juliette Binoche w Clouds of Sils Maria (2014), w reżyserii francuskiego autora Oliviera Assayasa i o tym, że w 2015 roku została pierwszą Amerykanką, która za rolę w tym filmie otrzymała francuską nagrodę filmową César. „Kontynuowała pracę z Assayasem w 2016 roku przy Personal Shopper, w którym zagrała główną rolę” – dodali organizatorzy. „W następnym roku świętowała swój debiut reżyserski i scenariuszowy krótkometrażowym filmem Come Swim, a w 2018 roku była członkiem międzynarodowego jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2019 roku dokonała odskoczni do gatunku akcji w filmie Aniołki Charliego (w reżyserii Elizabeth Banks) oraz dostarczyła fascynującą kreację w biopicu Seberg (w reżyserii Benedicta Andrewsa), który świętował swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2020 roku zaprezentowała swoje kolejne dzieło jako reżyser – film krótkometrażowy Crickets. Ostatnio zachwyciła widzów jako księżna Diana w dramacie filmowym Pablo Larraína Spencer, zdobywając nominacje do Oscara oraz na Critics Choice Awards dla najlepszej aktorki.”

Czytaj również:  Szef DC Studios mówi, że Jason Momoa "zawsze będzie miał dom w DC", nawet jeśli to "koniec podróży" dla "Aquamana

Stewart właśnie zakończyła produkcję filmu Love Me, naprzeciwko Stevena Yeun, i właśnie zakończyła produkcję filmu Love Lies Bleeding, w reżyserii Rose Glass.

„Kristen Stewart stała się jedną z najwybitniejszych międzynarodowych aktorek, porywając zarówno publiczność, jak i krytyków” – podsumował berliński festiwal. „Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem reżyserskim, filmową adaptacją bestsellera The Chronology of Water autorstwa Lidii Yuknavitch.”

Latest Posts

Nie przegap