wtorek, 18 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Nagrody Peabody: Dan Rather wyróżniony nagrodą za osiągnięcia w karierze

Dan Rather, wieloletni anchor CBS Evening News od 1981 do 2006 roku, został we wtorek uhonorowany nagrodą Peabody Career Achievement Award. Legenda muzyki country Dolly Parton wręczyła Ratherowi nagrodę, która honoruje „osoby, których praca i zaangażowanie w nadawanie i media cyfrowe pozostawiły niezatarty ślad w tej dziedzinie i w kulturze amerykańskiej.” Rather dołącza do ostatnich laureatów nagrody Carol Burnett, Rity Moreno, Cicely Tyson i Sama Pollarda.

„Niezwykła kariera Dana Rathera – od reportera lokalnych wiadomości, poprzez korespondenta międzynarodowego, aż do prezentera sieci – jest podręcznikowym przykładem nie tylko tego, jak wygląda wysokiej jakości reportaż, ale jak dziennikarze dobrze służą demokracji”, powiedział Jeffrey Jones, dyrektor wykonawczy Peabody Awards. „Obejmując ponad sześć dekad, Rather pomógł widzom zrozumieć i zinterpretować niektóre z najbardziej traumatycznych wydarzeń historycznych w historii naszego narodu, od zabójstwa Kennedy’ego i wojny w Wietnamie do 9/11 i więcej. Cieszymy się, że możemy zwrócić uwagę i uczcić dzieło jego życia.”

„Do dziś Dan pozostał oddany walce z dezinformacją, chaosem i podziałami, które zdefiniowały ostatnie lata w Ameryce”, powiedziała Parton podczas prezentacji nagrody Peabody dla Rathera. „Jego głos i jego refleksje pozostają żywe dla milionów innych wyróżniając się z tłumu i szumu mediów społecznościowych. Przez ponad sześć dekad Dan Rather wnosił na arenę publiczną swoją prawą pasję, inteligencję, śmiałość, humor i zaangażowanie w prawdę.”

Rather rozpoczął swoją karierę telewizyjną w Houston’s CBS affiliate KHOU-TV w 1960 roku, zanim został korespondentem sieci w Białym Domu w 1964 roku. W czasie pracy w CBS, Rather relacjonował zabójstwo Johna F. Kennedy’ego, wojnę w Wietnamie, ruch praw obywatelskich, Watergate, zimną wojnę i 9/11. Po odejściu z CBS w 2006 roku, prowadził Dan Rather Reports dla HDNet i The Big Interview w AXS TV, a obecnie Rather pełni funkcję prezesa i dyrektora generalnego firmy produkującej non-fiction News and Guts. W trakcie swojej kariery Rather zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym trzy nagrody Emmy i siedem Peabody Awards.

Czytaj również:  Andy Taylor, były członek Duran Duran, nie doczeka się przyjęcia do Rock Hall of Fame z powodu raka w stadium 4

„Wiem, że pokora nie jest słowem, które zazwyczaj kojarzy się z obecnymi lub nawet byłymi prezenterami wiadomości sieciowych”, powiedział Rather przyjmując wyróżnienie. „Ale mogę szczerze powiedzieć, że jestem pokorny przez to uznanie”.

The Peabody Awards ogłosiło dziś również specjalne wyróżnienie dla TV Rain (znanej w języku rosyjskim jako Dozhd), która zdobyła nagrodę Peabody Journalistic Integrity Award. TV Rain był ostatnim niezależnym kanałem telewizyjnym w Rosji, zanim został zamknięty w marcu 2022 roku po krytyce prezydenta Władimira Putina i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas swojej ostatniej emisji personel TV Rain zebrał się na antenie, zanim zszedł z planu i ogłosił „nie ma wojny” podczas swojego wyjścia.

Rada jurorów Peabody skierowała również specjalne pochwały do dziennikarzy i filmowców na całym świecie, którzy ryzykowali swoje osobiste bezpieczeństwo, aby relacjonować rosyjską inwazję i kryzys humanitarny na Ukrainie. „Oddajemy cześć tym odważnym opowiadaczom, którzy zginęli w trakcie wykonywania swoich obowiązków, aby przynieść światu prawdę, nie tylko na Ukrainie, ale w Indiach, Meksyku, na Filipinach i globalnie” – powiedział Jones.

82. doroczni laureaci Peabody Award zostaną ogłoszeni podczas wielodniowej wirtualnej uroczystości w dniach 6-9 czerwca, która będzie transmitowana na kanałach społecznościowych Peabody Awards, a także na stronie internetowej organizacji.

Zobacz jak Dolly Parton wręcza nagrodę za osiągnięcia w karierze Danowi Ratherowi w poniższym filmie.

Latest Posts

Nie przegap