sobota, 15 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Peter Brook, brytyjski reżyser teatralny i filmowy, zmarł w wieku 97 lat

Zmarł Peter Brook, brytyjski reżyser teatralny i filmowy, znany z wpływowej i wybitnej kariery, w trakcie której zdobył uznanie na całym świecie. Miał 97 lat.

Dwukrotny zdobywca nagrody Tony, który osiedlił się we Francji kilkadziesiąt lat temu, wyreżyserował filmowe adaptacje swoich najlepszych dzieł scenicznych, jak również film z 1963 roku Władca much.

Wydawca Brooka, Nick Hern Books, powiedział w niedzielę w oświadczeniu, że „pozostawia po sobie niesamowitą spuściznę artystyczną.” Francuskie media podały, że Brook zmarł w sobotę w Paryżu.

Urodzony w Londynie w 1925 roku, Brook studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim i wyreżyserował swój pierwszy londyński spektakl, Doktor Faustus, kiedy był jeszcze nastolatkiem.

Po pracy jako dyrektor produkcji w Royal Opera House, zyskał dalszą sławę dzięki pracy z Royal Shakespeare Company, lub RSC, w tym Tytus Andronikus, z Laurencem Olivierem w roli głównej.

Był laureatem Tony Award za najlepszą reżyserię w 1966 roku za swoją interpretację Marat/Sade Petera Weissa oraz w 1970 roku za produkcję Snu nocy letniej Szekspira.

Brook był również laureatem nagrody Oliviera, Emmy i International Emmy podczas swojej siedmioletniej kariery.

Po osiedleniu się w Paryżu w latach 70. reżyser założył Międzynarodowe Centrum Badań Teatralnych, dla którego zrewitalizował podupadły teatr Bouffes du Nord w stolicy Francji.

Światowe uznanie sprawiło, że został również uhonorowany nagrodami artystycznymi, w tym japońskim Praemium Imperiale, włoskim Prix Italia, a ostatnio hiszpańską Princess of Asturias w 2019 r.

Brytyjski aktor Adrian Lester, który pracował z Brookiem przy produkcjach RSC Hamleta, napisał na Twitterze, że był „gigantem w naszej dziedzinie”

Brook był żonaty z aktorką Natashą Parry od 1951 roku, zanim zmarła po udarze w 2015 roku. Przeżyło ich dwoje dzieci, Irina i Simon, oboje są reżyserami.

Czytaj również:  Jeremy Renner korzysta z motorowego skutera podczas rodzinnej wycieczki do Six Flags po wypadku z pługiem śnieżnym

Latest Posts

Nie przegap