piątek, 24 maja, 2024

Ostatnie posty

Samuel L. Jackson wyzywa „wujka Clarence’a” Thomasa po orzeczeniu w sprawie Roe v. Wade

Samuel L. Jackson wziął do mediów społecznościowych, aby wysłać wiadomość do sędziego Sądu Najwyższego Clarence’a Thomasa po obaleniu Roe v. Wade.

Liczne osoby publiczne wyraziły krytykę wobec piątkowej decyzji Sądu Najwyższego USA o obaleniu sprawy z 1973 roku, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. W solowej opinii zbieżnej Thomas napisał, że ten sam argument użyty do obalenia prawa do aborcji, ze względu na opinię większości, że nie jest ona chroniona przez 14. poprawkę, może być podobnie użyty do obalenia decyzji przyznających prawa do antykoncepcji i małżeństw tej samej płci.

Co ciekawe, opinia Thomasa nie wspomniała o możliwości utraty prawa do małżeństw międzyrasowych, chronionego przez sprawę Sądu Najwyższego z 1967 r. Loving przeciwko Wirginii.

W swoim tweecie, Jackson zawarł oczywiste odniesienie do własnego międzyrasowego małżeństwa Thomasa z żoną Ginni Thomas, którą poślubił w 1987 roku. Aktor również wydawał się odnosić do tytułowej postaci z antyniewolniczej powieści Harriet Beecher Stowe’s z 1852 roku, Chata wuja Toma; termin „Wujek Tom” od tego czasu przyszedł, aby szyderczo odnieść się do czarnej osoby postrzeganej jako zbyt podporządkowanej białym postaciom władzy.

„Jak czuje się wujek Clarence o obaleniu Loving v Virginia?!” Jackson tweetował w piątek. Wśród szerokiego zakresu ról Jacksona w karierze przez lata była czarna rola w 2012 Django Unchained, która została szeroko określona jako postać Wuja Toma.

Jedną z osób odpowiadających na tweeta Jacksona był sen. Ted Cruz, który zacytował Jacksona z wiadomością, „Nienawistna bigoteria lewicy nie zna granic.”

Podczas piątkowego wystąpienia w programie MSNBC’s The Reid Out, Jim Obergefell, główny powód sprawy Sądu Najwyższego z 2015 roku Obergefell v. Hodges, która zalegalizowała małżeństwa tej samej płci w całym kraju, powiedział, że to „dość wymowne”, że Thomas nie odniósł się do Loving v. Virginia, biorąc pod uwagę, że sprawa „dotyczy go osobiście.”

Czytaj również:  'Victim/Suspect' Review: Wstrząsający dokument ujawnia, jak wiele osób oskarżających o napaść na tle seksualnym jest traktowanych z góry

Wiele innych postaci z Hollywood zamieściło posty na temat piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, w tym Halle Berry, Patricia Arquette, Taylor Swift i Padma Lakshmi.

Jak się czuje wujek Clarence po obaleniu sprawy Loving przeciwko Virginii?!

– Samuel L. Jackson (@SamuelLJackson) June 25, 2022

Latest Posts

Nie przegap