28 lipca 2022 | 12:33pm

MADRYDA (AP) – Kolumbijska piosenkarka pop Shakira wybrała proces sądowy zamiast zaakceptować układ oferowany przez hiszpańskich prokuratorów, aby rozstrzygnąć zarzuty, że oszukała rząd Hiszpanii 14,5 mln euro (15 mln dolarów) w podatkach, jej zespół public relations powiedział w środę.

Shakira, 45, „ufa swojej niewinności i decyduje się pozostawić sprawę w rękach prawa”, firma PR Llorente y Cuenca powiedziała w oświadczeniu.

Hiszpańscy prokuratorzy oskarżyli piosenkarkę w 2018 roku o niezapłacenie 14,5 mln euro podatków od dochodów uzyskanych w latach 2012-2014. Grozi jej ewentualna grzywna i kara więzienia, jeśli zostanie uznana za winną uchylania się od płacenia podatków.

Nie było natychmiast dostępnych szczegółów na temat układu, który zaoferowali prokuratorzy. Data procesu nie została ustalona.

Firma public relations Shakiry powiedziała, że zdeponowała ona kwotę, którą rzekomo jest winna w Hiszpańskiej Agencji Podatkowej i nie ma żadnych zaległych długów podatkowych.

Shakira, Gerard Piqué and their two children on a red carpet.
Piosenkarka i były Gerard Piqué mają dwoje dzieci.
Corbis via Getty Images

Sprawa opiera się na tym, gdzie mieszkała w latach 2012-14. Prokuratorzy twierdzą, że głównie w Hiszpanii, mimo że oficjalne miejsce zamieszkania Shakiry znajdowało się na Bahamach.

Shakira, której pełne nazwisko brzmi Shakira Isabel Mebarak Ripoll, ma dwoje dzieci z gwiazdą piłki nożnej Barcelony Gerardem Piqué. Para mieszkała kiedyś razem w Barcelonie, ale niedawno zakończyła swój 11-letni związek.