środa, 22 maja, 2024

Ostatnie posty

Kanye „Ye” West wypatroszył dom Tadao Ando. Teraz chce za niego 53 miliony dolarów

Kanye „Ye” West, którego imperium biznesowe doznało poważnych reperkusji w związku z ciągłymi antysemickimi wybuchami gwiazdy, sprzedaje posiadłość w Malibu, którą kupił pod koniec 2021 roku za 57,3 miliona dolarów w ramach transakcji pozarynkowej.

Zaprojektowany przez zdobywcę nagrody Pritzkera, Tadao Ando, dom ma betonową elewację zgodną z opływowym brutalistycznym etosem uznanego architekta. W ciągu kilkudziesięciu miesięcy, w których Ye był właścicielem nieruchomości, wykonawca muzyczny i projektant usunął wnętrza domu, pozostawiając go zasadniczo wypatroszonym.

Teraz, zamiast wyremontować dom z czterema sypialniami przy plaży na Malibu Road, Ye zdecydował się go sprzedać z ceną 53 milionów dolarów (wystawił go ze stratą).

„To, czego brakuje, to wnętrza” – mówi Jason Oppenheim z Oppenheim Group, która wystawia dom na wyłączność, szacując, że nowy właściciel musiałby wydać kilka milionów dolarów, aby przerobić wnętrze domu. „Cena odzwierciedla potrzebę wymiany wykończenia wnętrz. Pozytywne jest to, że można go dostosować do standardów z 2024 roku – został zbudowany około 10 lat temu”

Co jednak istotne, dodaje Oppenheim, betonowa elewacja pozostała nienaruszona. „Architektoniczna integralność pracy Tadao Ando istnieje do dziś”, mówi Selling Sunset gwiazda pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. „Jest on w dużej mierze znany ze swojej betonowej pracy, a znaczny koszt tego domu jest związany z betonową pracą.”

Dom o powierzchni około 4000 stóp kwadratowych został wykonany z około 1200 ton betonu z 200 tonami stalowego zbrojenia i 12 dużymi słupami, które są osadzone 60 stóp w piasku. Posiada 1,500 stóp kwadratowych zewnętrznych pokładów i oferuje widoki na ocean z każdego pokoju.

Ando – znany ze swoich struktur muzealnych zbudowanych na japońskiej wyspie Naoshima – zaprojektował kilka cennych domów w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, zbudowany przez kolekcjonerów sztuki i producentów Billa i Marię Bellów, został w tym roku zakupiony przez Jaya-Z i Beyoncé za 200 milionów dolarów, ustanawiając rekord jako najdroższa transakcja dotycząca nieruchomości mieszkalnych kiedykolwiek zarejestrowana w Kalifornii.

Czytaj również:  Przychody z reklam w YouTube spadły w pierwszym kwartale do 6,7 mld USD

West jest obecnie pozwany przez wykonawcę Tony’ego Saxona, który pracował przy renowacji domu, twierdząc, że jest mu winien ponad 1 milion dolarów za swoją pracę i zarzucając dyskryminację ze względu na niepełnosprawność, wielokrotne naruszenia kodeksu pracy, niewypłacone wynagrodzenie i bezprawne rozwiązanie umowy o pracę. Według Wall Street Journal, który jako pierwszy poinformował, że dom jest wystawiony na sprzedaż, West zaprzeczył twierdzeniom zawartym w pozwie.

Przewiń dalej, aby zobaczyć kolejne zdjęcia domu, z których wszystkie zostały zrobione przed wyeliminowaniem wnętrz przez Ye:

Uliczna fasada domu Tadao Ando w Malibu.Roger Davies/The Oppenheim Group

Widoki na piasek i niebo z domu Tadao Ando w Malibu.Roger Davies/The Oppenheim Group

Dom Tadao Ando w Malibu.Roger Davies/The Oppenheim Group

Dom Tadao Ando w Malibu.Roger Davies/The Oppenheim Group

Latest Posts

Nie przegap