poniedziałek, 4 marca, 2024

Ostatnie posty

Kontrowersyjna prywatyzacja brytyjskiego Channel 4 już nieaktualna, zgodnie z wyciekiem rządowego listu

Prywatyzacja brytyjskiego kanału 4, która stała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w brytyjskich mediach w ciągu ostatniego roku, z dużą częścią przemysłu kreatywnego walczącego przeciwko proponowanej sprzedaży, wydaje się być złomowana.

W liście do premiera Rishi Sunaka – z dnia 3 stycznia i wyciekły przez The News Agents podcast na 4 stycznia – sekretarz kultury Michelle Donelan powiedział, że sprzedaż byłaby destrukcyjna dla roli Channel 4 Corporation w „wspieraniu wzrostu” w niezależnym sektorze telewizyjnym, z pakietem reform sugerowanych zamiast tego, aby wspierać jego trwałość.

„Zeszłoroczne konsultacje dotyczące przyszłego modelu własnościowego C4C wskazały na zagrożenia dla długoterminowej stabilności korporacji. Zdaniem mojego poprzednika, a także ówczesnego rządu, sprzedaż C4C była właściwym rozwiązaniem pozwalającym sprostać tym wyzwaniom. Jednak po przejrzeniu sprawy biznesowej doszedłem do wniosku, że dążenie do sprzedaży w tym momencie nie jest właściwą decyzją i istnieją lepsze sposoby zabezpieczenia zrównoważonego rozwoju C4C i sektora niezależnej produkcji w Wielkiej Brytanii” – napisał Donelan. „Rzeczywiście, rola C4C we wspieraniu wzrostu w naszym sektorze niezależnej produkcji, sektorze, który jest obecnie wart około 3 miliardów funtów [3,6 miliarda dolarów] dla naszej gospodarki, byłaby bardzo zakłócona przez sprzedaż w czasie, gdy wzrost i stabilność gospodarcza są naszymi priorytetami.”

The leaked letter revealed plans for the „sustainability package” that would see Channel 4 given the opportunity to produce its own content for the first time, with Donelan claiming this would take place in consultation with the U.K.’s independent production sector, which would be hit hard by any moves by the network to shift production in-house.

„Rząd będzie ściśle współpracować z niezależnym sektorem produkcyjnym, aby rozważyć, jakie kroki są niezbędne do zapewnienia, że ważna rola Channel 4 w prowadzeniu inwestycji w sektorze, zwłaszcza w najnowszych, najmniejszych i najbardziej innowacyjnych producentów, jest zabezpieczona”, powiedział list. „Będzie to stopniowa zmiana, a zabezpieczenia będą obejmować zwiększenie poziomu kwoty produkcji niezależnej Channel 4, która jest obecnie ustalona na poziomie 25 procent programów; i potencjalnie wprowadzenie szczególnych zabezpieczeń dla mniejszych producentów niezależnych”

Czytaj również:  Condé Nast przejmuje podcast "In The Dark" od American Public Media (wyłączność)

Donelan powiedział również, że ona będzie szukać do zwiększenia Channel 4 limitu pożyczek poza obecny limit 200 milionów funtów (240 milionów dolarów).

Decyzja Donelan oznacza zmianę o 180 stopni w stosunku do jej poprzedniczki, Nadine Dorries, która uczyniła prywatyzację Channel 4 jednym ze swoich głównych priorytetów, postępując wbrew opinii publicznej i ekspertom w dążeniu do celu i zyskując poparcie ówczesnego premiera Borisa Johnsona. Krytycy opisali sprzedaż jako kulturowy wandalizm, twierdząc, że motywy Dorries były napędzane ideologicznie i pojawiły się w odpowiedzi na nieprzychylne relacje mediów o niej w wiadomościach Channel 4, a nie rzeczywiste względy ekonomiczne.

Zob. pełne pismo Donelana poniżej

SCOOP: List od sekretarza kultury Michelle Donelan do Rishi Sunak potwierdzające jej zalecenie jest, że Channel 4 prywatyzacja nie idzie do przodu. Mówi, że są „lepsze sposoby na zapewnienie trwałości C4”.

Bezpośrednie przeciwieństwo tego, co powiedział rząd Johnsona. pic.twitter.com/KOH78NVJjt

– Lewis Goodall (@lewis_goodall) 4 stycznia 2023

Latest Posts

Nie przegap