środa, 17 lipca, 2024

Ostatnie posty

Nichelle Nichols, porucznik Uhura ze „Star Treka”, nie żyje w wieku 89 lat

Zmarła aktorka Nichelle Nichols, której portret porucznik Nyoty Uhury w oryginalnej serii telewizyjnej „Star Trek” przełamał bariery rasowe. Miała 89 lat.

„Ostatniej nocy moja matka, Nichelle Nichols, uległa przyczynom naturalnym i odeszła”, napisał w niedzielę jej syn, Kyle Johnson, na stronie swojej matki na Facebooku.

„Jej światło jednak, jak starożytne galaktyki teraz widziane po raz pierwszy, pozostanie dla nas i przyszłych pokoleń, aby cieszyć się, uczyć się od, i czerpać inspirację”, powiedział. „Jej życie było dobrze przeżyte i jako takie jest wzorem dla nas wszystkich.

„Ja i reszta naszej rodziny będziemy wdzięczni za cierpliwość i wyrozumiałość, gdy będziemy opłakiwać jej stratę, dopóki nie odzyskamy sił na tyle, by móc mówić dalej. Jej usługi będą przeznaczone dla członków rodziny i najbliższych przyjaciół i prosimy o uszanowanie jej i naszej prywatności.”

Johnson powiedział, że jego matka zmarła w Silver City, NM.

William Shatner, który grał kpt. Jamesa T. Kirka, opłakiwał w niedzielę stratę swojej współgwiazdy.

„Była piękną kobietą & grała godną podziwu postać, która zrobiła tak wiele dla redefinicji kwestii społecznych zarówno tutaj w USA & na całym świecie”, powiedział Shatner na Twitterze.

George Takei, który grał porucznika Hikaru Sulu w serialu, napisał na Twitterze, że „będzie miał więcej do powiedzenia na temat przełomowej, niezrównanej Nichelle Nichols, która dzieliła z nami mostek jako porucznik Uhura z USS Enterprise.

Nichelle Nichols
Jej rodzina ogłosiła w niedzielę na Facebooku Nichols, że zmarła z przyczyn naturalnych.
Dimitrios Kambouris/WireImage
Nichols’ “Star Trek”
Regularnie pojawiała się na konwentach i konferencjach dotyczących „Star Treka”.
Getty Images/Gabe Ginsberg

„Dziś moje serce jest ciężkie, moje oczy błyszczą jak gwiazdy, wśród których teraz spoczywasz, mój najdroższy przyjacielu” – napisał Takei.

Aktor Adam Nimoy, którego zmarły ojciec Leonard portretował Spocka w serialu, zatweetował, „Znaczenie spuścizny Nichelle nie może być przecenione”.

„Była bardzo kochana i będzie jej brakowało.”

(Prezydent Biden nazwał Nicholsa „pionierem sceny i ekranu, który na nowo zdefiniował, co jest możliwe dla czarnych Amerykanów i kobiet.”

Czytaj również:  Kultowe stylizacje Rihanny z Gali Met na przestrzeni lat

Nasa zatweetowała, że Nichols „symbolizował dla tak wielu to, co było możliwe.

„Współpracowała z nami, aby zatrudnić jedne z pierwszych kobiet i mniejszości astronautów, i zainspirowała pokolenia do sięgnięcia po gwiazdy”, powiedziała amerykańska agencja kosmiczna.

Nichols został zatrudniony przez agencję kosmiczną w latach 70-tych, aby pomóc w rekrutacji i jest uważany za pomoc w przyciągnięciu pierwszej amerykańskiej kobiety astronauty Sally Ride i pierwszej czarnej kobiety astronauty Mae Jemison do programu.

Rola Nichols w „Star Treku” przełamała stereotypy dotyczące czarnych aktorek w czasach, gdy czarne kobiety były przeważnie przedstawiane w rolach służących, a nie autorytetów.

W 1967 roku została nakłoniona przez księdza Martina Luthera Kinga Jr. do pozostania przy serialu, po tym jak powiedziała mu, że zdecydowała się nie wracać na drugi sezon serialu.

„Kiedy powiedziałam mu, że będę tęsknić za moimi gwiazdami i że opuszczam serial, stał się bardzo poważny i powiedział, 'Nie możesz tego zrobić'”, powiedziała Tulsa World w wywiadzie z 2008 roku.

„’Zmieniłaś oblicze telewizji na zawsze, a co za tym idzie, zmieniłaś umysły ludzi”, powiedziała, że lider praw obywatelskich dodał.

Ostatecznie została z serialem od 1966 roku do jego końca w 1969 roku.

Nichelle Nichols as Uhura and William Shatner as Captain James T. Kirk in the STAR TREK episode,
Nichols jako Uhura i William Shatner jako kapitan James T. Kirk w odcinku „Star Trek”, „Plato’s Stepchildren.”
CBS via Getty Images
Star Trek
Rola Nichols w „Star Treku” przełamała stereotypy dotyczące czarnych aktorek.
CBS via Getty Images
Star Trek
Nichols jako porucznik Uhura i Leonard Nimoy jako pan Spock w odcinku „Star Trek”, „Charlie X.”
CBS via Getty Images
Nichelle Nichols as Ruana
Nichols jako Ruana w odcinku „The Deadly Silence.”
NBCU Photo Bank/NBCUniversal

W jednym z przełomowych momentów telewizyjnych, ona i współgwiazda William Shatner, który grał kapitana Jamesa T. Kirka, dzielili międzyrasowy pocałunek na ekranie, co było niespotykane w tamtym czasie. Dwie postacie zawsze miały platoniczny związek w serialu, ale zostały zmuszone przez kosmitów kontrolujących ich mózgi do pocałunku w jednym odcinku.

Niektórzy ludzie zaangażowani w produkcję obawiali się, jaka będzie reakcja południowych stacji telewizyjnych i chcieli nakręcić kolejne ujęcie, w którym ta dwójka całowała się poza ekranem. Ale Nichols, w swojej książce „Beyond Uhura: Star Trek and Other Memories”, powiedziała, że ona i Shatner celowo pomieszali swoje linie, aby wymusić użycie oryginalnej sceny.

Czytaj również:  Naya Rivera wspominana przez gwiazdy 'Glee' dwa lata po śmierci

Odcinek zakończył się największą ilością „listów od fanów, jakie Paramount kiedykolwiek otrzymał w sprawie 'Star Treka’ za jeden odcinek”, powiedziała w wywiadzie z 2010 roku.

Nichols odwiedziła byłego prezydenta Baracka Obamę w 2012 roku, a oboje pozowali do zdjęcia w Gabinecie Owalnym, podczas gdy oboje wykonali wolkański sygnał ręczny.

Nichelle Nichols and Barack Obama
Nichols pozostawała aktywna aż do momentu zdiagnozowania u niej demencji.
Twitter
William Shatner and Nichelle Nichols
„Była bardzo kochana i będzie nam jej brakowało” – napisał na Twitterze syn Nimoya, Adam, na wieść o śmierci Nichols.
Jason Merritt/FilmMagic.com

Urodziła się jako Grace Dell Nichols, ale zmieniła swoje imię na Nichelle jako nastolatka, aby mieć aliteracyjne inicjały jak inne gwiazdy jak Marilyn Monroe, której Nichols była wielką fanką.

Rozpoczęła karierę jako piosenkarka i tancerka w Chicago, zanim udała się do Nowego Jorku, gdzie przez pewien czas pracowała z zespołami Duke’a Ellingtona i Lionela Hamptona.

Zadebiutowała w filmie „Porgy and Bess” w 1959 roku. Była to jedna z kilku mniejszych ról filmowych i telewizyjnych, zanim wylądowała w „Star Treku”.

Począwszy od 1979 roku, pojawiła się w pierwszym z sześciu filmowych spinoffów serialu wraz z innymi członkami oryginalnej obsady.

Ostatnio pojawiła się w serialu telewizyjnym „Heroes”.

Nichols w ostatnich latach zmagała się z problemami zdrowotnymi.

W 2018 roku poinformowano, że zdiagnozowano u niej demencję. W 2015 roku doznała udaru mózgu.

Przed diagnozą demencji Nichols nadal regularnie uczestniczyła w konwencjach i wydarzeniach związanych ze „Star Trekiem”.

Ostatecznie została umieszczona pod sądowym nadzorem konserwatorskim, który kontrolował jej syn, z Johnsonem mówiącym, że jej spadek umysłowy uniemożliwiał jej dbanie o siebie lub publiczne występy.

Ale menedżerowie Nicholsa i przyjaciółka Angelique Fawcett sprzeciwili się i walczyli o większy dostęp do starzejącej się aktorki i dokumentacji finansowej Johnsona. Sędzia konsekwentnie stawał po stronie Johnsona.

Nazwisko Nicholsa było czasami przywoływane na wiecach wspierających uwolnienie Britney Spears spod jej opieki konserwatorskiej.

Latest Posts

Nie przegap