23 czerwca 2022 | 10:47

Szef Netflixa Ted Sarandos odpowiedział na szereg pytań dotyczących spadku kursu akcji jego firmy, tego jak planuje powstrzymać krwawienie oraz powodów, dla których bronił kontrowersyjnych komedii Dave’a Chappelle’a i Ricky’ego Gervaisa, które postawiły go w centrum wojny kulturowej.

Netflix, niegdyś ulubieniec streamingu i zazdrość Hollywood, uderzył w poważną przeszkodę w kwietniu, gdy poinformował o utracie prawie 200 000 abonentów w pierwszym kwartale 2022 roku.

„Zacznijmy od złych wiadomości: twoja cena akcji”, powiedziała dziennikarka technologiczna Kara Swisher, która przeprowadziła wywiad z Sarandosem na głównej scenie Cannes Lions w czwartek. „Lecąc wysoko rok temu… wszystko szło dobrze. To był moment, w którym wszyscy mówili, że Netflix jest właścicielem świata.”

Spadek subskrypcji zatankował akcje Netflixa o prawie 50 procent od ogłoszenia, powodując, że Wall Street kwestionuje, czy gigant streamingowy, który jest znany z hitowych programów, takich jak „Stranger Things”, „Bridgerton” i „Squid Game” ma jeszcze jakiekolwiek miejsce do rozwoju.

Sarandos, 57, który był w Cannes, aby przyjąć nagrodę Entertainment Person of the Year Award na festiwalu reklamowym, powiedział, że doświadczył podobnych czkawek w przeszłości.

„Jest taki czas, kiedy rynek odłącza się od głównego biznesu. Musisz udowodnić rynkowi” – powiedział, po czym zwrócił się do Hollywood, które cieszyło się z błędów Netflixa.

netflix logo
Netflix stracił prawie 200 000 subskrybentów na początku 2022 roku, co spowodowało gwałtowny spadek cen akcji.
NurPhoto via Getty Images

„Postrzegali nas jako spoiler; cieszą się, że widzą potknięcie spoilera”, dodał.

Co-CEO największego na świecie serwisu streamingowego wyjaśnił, że pandemia COVID-19 przyspieszyła dzielenie się hasłami i nastąpił wzrost konkurencji do przestrzeni streamingowej.

W rezultacie jego firma zamierza rozprawić się z użytkownikami, którzy dzielą konta i dodać tańszy tier reklamowy, który prawdopodobnie przyciągnie więcej klientów, którzy nie chcą wyłuskiwać średnio 16 dolarów miesięcznie.

Czytaj również:  Najlepsze snapy gwiazd z tego tygodnia: Letnia zabawa z Camilą Cabello, Kim Kardashian i Pete'em Davidsonem
Ted Sarandos
Sarandos powiedział, że w przeszłości przechodził przez podobne czkawki biznesowe.
AFP via Getty Images

The exec również nie gryzie, gdy Swisher zapytał, z kim Netflix będzie współpracować dla swojego ad tier wśród doniesień, że może pracować z takimi jak NBCUniversal lub Google. Odrzucił pytanie, mówiąc, że firma jest w rozmowach z wszystkich „największych reklamodawców.”

Swisher następnie szybko przeniósł się do bardziej buzzy temat, a mianowicie ostatnie kontrowersje, w których Sarandos bronił kontrowersyjnych Netflix komediowych specjalności Chappelle, 48, i Gervais, 60, którzy pieprzone żarty na społeczności transgenderowej.

Oba programy – szczególnie Chappelle’a – wywołały oburzenie wśród pracowników Netflixa i aktywistów transseksualnych, którzy w zeszłym roku zorganizowali marsz i wiec w ramach protestu i żądań, aby zdjąć program. Sarandos utrzymał swoje stanowisko, ale przeprosił pracowników.

„Powodem, dla którego komedia jest bardzo trudna jest to, że nie śmiejemy się z tych samych rzeczy. Wszyscy prawie płaczemy przy tej samej rzeczy” – powiedział Sarandos, broniąc swojej decyzji. „Znajdujesz linię, przekraczając ją czasami”.

dave chappelle
Poparcie execa dla kontrowersyjnego komika Dave’a Chappelle’a doprowadziło do strajku pracowników w październiku 2021 roku.
The Washington Post via Getty Im

Ostatni specjalny Gervais na Netflixie ponownie rozpalił gniew, ale Netflix, który był w trakcie zwalniania pracowników, podwoił swoje wsparcie dla kontrowersyjnych komików.

W maju serwis streamingowy rozesłał notatkę do pracowników, w której napisano, że jeśli „trudno im wspierać naszą szerokość treści, Netflix może nie być najlepszym miejscem dla ciebie.”

Chociaż Sarandos powiedział, że życzy sobie, aby początkowo był bardziej „empatyczny” dla skarg pracowników, przyznał, że decyzja była „ważna” dla globalnej publiczności, która ma zróżnicowany gust i przekonania.

„Wszystkim nie będzie się podobać wszystko. Nie uszczęśliwimy wszystkich.”