sobota, 15 czerwca, 2024

Ostatnie posty

Ukryty klejnot Berlina: Nieumarli spotykają się z dramatem o uchodźcach w „The Damned

„To wszystko prawda. W każdym razie prawdziwy mit” – mówi Thordur Palsson o The Damned, swoim nordyckim horrorze rozgrywającym się w XIX-wiecznej islandzkiej wiosce oblężonej przez zombie.

Odessa Young (HBO’s The Staircase) wciela się w rolę Evy, wdowy prowadzącej odizolowany posterunek rybacki w zachodnich fiordach Islandii w XIX wieku. Kiedy statek tonie tuż przy wybrzeżu, Eva i jej załoga, zasypana śniegiem i głodująca, muszą wybrać, czy uratować rozbitków, czy zostawić ich na śmierć.

Protagonist Pictures, które zajmuje się sprzedażą filmu na całym świecie, współpracując z CAA w Stanach Zjednoczonych, da kupującym przedsmak The Damned na Europejskich Targach Filmowych w Berlinie w tym tygodniu.

„To są historie, które zawsze słyszałem dorastając na Islandii”, mówi Palsson, „o statkach, które utknęły na skałach, być może dlatego, że Islandczycy na brzegu przesunęli latarnię morską, aby oszukać ludzi i zmusić ich do uderzenia w skały. A potem po prostu zabierali wszystko, co mogli znaleźć, by przetrwać zimę. Jeśli byli jacyś ocaleni, mieszkańcy miasta upewniali się, że nie ma żadnych ocalałych”

Ale niesłusznie zabici, jak mówią mity, powrócą, by dokonać zemsty. Tajemnicze tragedie zaczynają nawiedzać wioskę, mówi się, że rozbitkowie stali się draugur.

„Można przetłumaczyć draugur jako 'duch’, ale w języku islandzkim oznacza to coś innego. Jeśli czytasz stare historie, są one w rzeczywistości znacznie bliższe zombie”, mówi Palsson. „To wtedy, gdy osoba jest tak bardzo skrzywdzona, że jej ciało powraca, by się zemścić. Ta straszna istota, to gnijące ciało, próbuje cię znaleźć, gdy robi się ciemno. Jeśli usłyszysz pukanie w nocy, nie otwieraj drzwi. Właśnie takie historie opowiadamy naszym dzieciom na Islandii”

Pomijając okazjonalne jump scare’y, The Damned nie jest The Walking Dead. Palsson jest bardziej zainteresowany horrorem psychologicznym niż splatter gore. Film kręcony jest z perspektywy Evy, która zaczyna kwestionować otaczającą ją rzeczywistość.

Czytaj również:  film "Kosmiczna góra" - showrunnerzy filmu "Cowboy Bebop" (na wyłączność)

Rosemary’s Baby to oczywiście klasyk [horroru psychologicznego], ponieważ porusza tak wiele kwestii społecznych, dotyczących kobiecych ciał, gaslightingu, wszystkich tego rodzaju rzeczy, ale robi to, zachowując jedną perspektywę, zmuszając widzów do zadawania pytania: „Czy to się dzieje, czy nie?”” – mówi Palsson. „Więc The Damned jest również pokazany w całości oczami Evy. Nigdy nie przechodzę do innej postaci. Chcę wciągnąć widzów w jej psychologiczną perspektywę, w której pytasz: „Czy to poczucie winy zżera ją i sprawia, że widzi rzeczy, czy też naprawdę istnieje istota, która powróciła, by się zemścić?”

Palsson, który jest najbardziej znany ze swojego serialu Netflix The Valhalla Murders, opowiadającego o polowaniu na pierwszego seryjnego mordercę na Islandii, rozpoczął pracę nad The Damned mieszkając w Zachodnich Fiordach. „Byłem zasypany śniegiem, tak jak ci rybacy w opowieściach, odcięci od reszty świata” Zdecydował się nakręcić The Damned w całości na miejscu, co przyczyniło się do zwiększenia realizmu filmu.

Sceneria – odizolowana europejska placówka broniąca się przed małymi łodziami przewożącymi obcokrajowców – ma silny wydźwięk polityczny. Debata Evy z mieszkańcami wioski odzwierciedla argumenty, które były słyszane w parlamentach w całej Europie na temat tego, czy przyjąć uchodźców, czy pozwolić im utonąć w Morzu Śródziemnym lub Morzu Północnym.

„Opracowywaliśmy scenariusz w 2015 roku, kiedy kryzys uchodźczy wydawał się być u szczytu i pamiętam, jak myślałem: „Och, kiedy film wyjdzie, to nie będzie już aktualne”” – mówi Palsson. „Patrząc z zewnątrz w dzisiejszych czasach, jest to niestety nadal bardzo istotne. Ale to, co uważam za interesujące, to spojrzenie na tę kwestię przez pryzmat gatunku [horroru], który, miejmy nadzieję, nie uderza cię w głowę tą kwestią, ale przyciąga cię do zastanowienia się nad moralnymi pytaniami, które się za nią kryją. Co byś zrobił? Jeśli statek zatonie u twoich wybrzeży, czy wypłyniesz i uratujesz tych obcokrajowców, czy pozwolisz im umrzeć?”

Czytaj również:  Scenariusz: scenarzysta 'Barry' wyjaśnia "stonerową wyrocznię" w serialu

Latest Posts

Nie przegap