poniedziałek, 27 maja, 2024

Ostatnie posty

Alibaba podzieli się na 6 części, w tym Digital Media and Entertainment Group

Konglomerat technologiczny chińskiego miliardera Jacka Ma, Alibaba Group Holding, dzieli się na sześć grup, w tym biznes rozrywkowy, a każda z nich ma być „niezależnie zarządzana przez własnego dyrektora generalnego i radę dyrektorów”, podała spółka we wtorek.

Daniel Zhang będzie pełnił funkcję dyrektora generalnego i prezesa holdingu, co przypomniało niektórym obserwatorom o stworzeniu przez Google’a Alphabet jako firmy parasolowej dla jego różnych biznesów.

Wiadomość o restrukturyzacji Alibaby pojawiła się dzień po tym, jak Wall Street Journal poinformował, powołując się na osoby zaznajomione z sytuacją, że Ma powrócił do Chin kontynentalnych po spędzeniu około roku za granicą. Jego powrót następuje w czasie, gdy Pekin szuka zwiększenia zaufania do biznesu po latach restrykcji COVID-19 i cracków regulacyjnych. W 2021 roku raporty mówiły, że rząd Chin poprosił Alibabę o wyprzedanie swojej kolekcji aktywów medialnych.

Studio filmowe Alibaba Pictures, streamer wideo Youku „i inne biznesy” będą częścią nowego biznesu rozrywkowego, nazwanego Digital Media and Entertainment Group, firma powiedziała w wypełnieniu regulacyjnym. Będzie ona kierowana przez Fan Luyuan jako CEO. Wcześniej pełnił on funkcję dyrektora generalnego pekińskiego Alibaba Pictures od 2017 roku.

Nowa struktura organizacyjna i zarządzania ma na celu „wzmocnienie wszystkich naszych firm, aby stały się bardziej zwinne, wzmocniły proces podejmowania decyzji, umożliwiły szybsze reagowanie na zmiany rynkowe i promowały innowacje, aby uchwycić możliwości na swoich rynkach i w branżach, a tym samym odblokować wartość różnych firm Alibaba Group”, powiedziała firma. „Każda grupa biznesowa będzie miała również elastyczność w zakresie pozyskiwania kapitału zewnętrznego i potencjalnie dążenia do własnego IPO, z wyjątkiem Taobao Tmall Business Group, która pozostanie w całości własnością Alibaba Group.”

Taobao to biznes Alibaby zajmujący się wysyłką internetową. Cztery pozostałe nowe firmy to Cloud Intelligence Group (w tym chmura, AI, DingTalk i inne biznesy), Local Services Group (w tym Amap, Ele.me i inne), Global Digital Business Group (w tym Lazada, AliExpress, Trendyol, Daraz, Alibaba.com i inne), a także Cainiao Smart Logistics.

Czytaj również:  Najlepsze oferty Amazon Prime Early Access na Stocking Stuffers i prezenty poniżej 200 dolarów

Latest Posts

Nie przegap